loading
Arbejder ...

Varde hurtigturnering Sydgrandprix - 5. afdeling

Varde hurtigturnering Sydgrandprix - 5. afdeling

Varde  Skakklub indbyder hermed til hurtigturnering Varde. Turneringen indgår som 5. afdeling af Sydgrandprix - serien 2022-23

Spillested: Lykkesgaardskolen, Abildvej 25, 6800 Varde.  Se kort på vardeskakklubs  hjemmeside. www.vardeskakklub.dk

Tidspunkt: Lørdag d. 4.2.2023 kl. 10.00 - 17.30
Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 17.30. Skoleskakspillerne forventes dog at være færdige senest kl. 15.
Kom gerne i god tid inden turneringsstarten kl. 10.00.

 Indskud skal være betalt senest kl. 9.15. på spilledagen
Indskud kan også betales forud via konto 1551 4482241638 eller

Mobilepay: 60487029   Niels Peter Nissen

Afhængigt af deltagerantal og fordeling spilles der i alle-mod-alle-grupper, eller Monrad grupper.

Indplacering i klasser efter hurtigskakrating gældende pr. 01.09.2022. Flere klasser kan samles i én gruppe, men spillere fra samme klasse vil i alle tilfælde spille i samme gruppe.

Herudover oprettes så vidt muligt en separat skoleskakklasse, hvor rundeantal og spilletid tilpasses antallet af tilmeldte. Tilføj ”skoleskak” ved tilmelding.

Turneringsform: Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, og turneringen hurtigskakrates. 7 runder Monrad  og evt alle -mod- alle efter behov.
 I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds´ hjemmeside. 

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.

Indskud:
Voksne og pensionister:   150,- kr.
Ungdom (under 21 år):   100,-kr.
Skoleskakklassen:   50 kr.
Indskud skal være betalt senest kl. 9.15 på spilledagen.

Præmier:
20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken (7 stævner i løbet af sæson 202-23). Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde. Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede SGP-serie af 7 selvstændige stævner er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der bl.a. købes kaffe/te, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Senest senest mandag d. 30.1.23 enten i DSU´s Turneringssystem eller ved
Niels Peter Nissen, 
E-mail: npn@bbsyd.dk
mobil:  60487029

 

Periode 2023-02-04 .. 2023-02-04 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite

Vælges blandt deltagerne.

Hoveddommer Anders Christensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Varde hurtigturnering Sydgrandprix - 5. afdeling English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2023-02-04 2023-01-30
1. klasse 0 2023-02-04 2023-01-30
2. klasse 0 2023-02-04 2023-01-30
3. klasse 0 2023-02-04 2023-01-30
Skoleskak 2 2023-02-04 2023-01-30
- 15 2023-02-04 2023-01-30
Totalt antal tilmeldte 25
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101200142 1473760 Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 1957 2071 2023-01-25
100900337 1406019 Bent Olesen Lemvig Skakklub 2055 1999 2023-01-23
100901833 1468928 Dragos George Septilici Vorgod Skakklub 1976 1551 2022-12-03
100501758 1203312 Gabor Erdodi Varde Skakklub 2024 2051 2023-01-05
100500403 1438964 Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1931 1925 2022-12-21
100500145 1407015 Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1938 2012 2022-12-03
100300210 1403699 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2213 2253 2023-01-25
100500063 1407287 Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 1926 2045 2023-01-01
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101200174 1477544 Anders Dam Kragh Skakklubben Evans 1000 2023-01-18
- Mark Dyzdar 1000 2023-01-25
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097539 - Anders Grove Skakklubben Evans 1032 2023-01-23
100500090 1427830 Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1667 1781 2023-01-03
100500322 1427954 Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1790 1868 2023-01-21
100501586 1449737 Christoffer Vinther Esbjerg Skakforening 1533 1659 2023-01-26
103111506 1447130 Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1686 1722 2023-01-24
100400358 1412531 Jan Rosenberg Springeren Kolding 1726 1881 2023-01-04
100201494 1401971 Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1731 1787 2023-01-22
101097412 1477552 Jonas Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1000 2023-01-09
- Markus Olesen 1056 2023-01-23
- Nicholas Olesen 1043 2023-01-23
101097201 1476297 Noah Kirkegaard Rasmussen Skakklubben Evans 1129 1414 2023-01-04
100500542 1427717 Per Rømhild Skakklubben Evans 1012 1155 2022-12-11
100501470 1421611 Peter Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1856 1773 2023-01-09
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1232 1354 2023-01-22
101200117 1472844 Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1816 1546 2023-01-03