loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17481787
2
0
18
1
     170,517630,511797
2CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21442156
1
1
4
1
     211,8521471,82160
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
19201902
4
0
8
1
     191,6519011,381894
4Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
16611796
3
1
2
0
     160,2516840,461807
5Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16141728
6
½
15
0
     ½120,316200,381730
6Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
17981877
5
½
11
0
     ½141,217771,271862
7Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20141992
8
1
10
½
     41,3520171,191998
8Shagen Djanian
Aalborg Skakforening af 1889
16701722
7
0
3
0
     0160,316610,431705
9Niels Gorm Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
16801766
10
0
16
1
     180,516950,671779
10Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20562095
9
1
7
½
     31,4520571,522095
11Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18321829
12
 
6
1
     1101,318231,101827
12Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
16331707
11
 
13
1
     1110,716420,711713
13Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
16541795
14
 
12
0
     0180,7516321,081773
14Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
18531826
13
 
17
0
     0171,5518071,301807
15Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21432143
16
1
5
1
     22021431,842146
16Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
17411727
15
0
9
0
     0150,6517220,531716
17Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16081622
18
½
14
1
     50,4516410,451664
18Sigitas Dagilis
Aalborg Skakforening af 1889
17921854
17
½
1
0
     ½131,317681,381819

Spilledatoer: 17/1, 24/1, 7/2, 7/3, 21/3, 11/4, 25/4

Afbud til 1.runde: Martin mod Jørgen

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15161618
2
 
9
½
     ½13 - 14114941,101606
2Uffe Brixen Egeberg
Aalborg Skakforening af 1889
16011609
1
 
10
½
     ½13 - 141,1515731,051587
3Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
15571532
4
1
6
1
     22 - 31,2515910,441543
4Magnus Ellermann
Aalborg Skakforening af 1889
14000
3
0
5
0
     015 - 160,9136000
5Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13061433
6
0
4
1
     19 - 100,613240,311427
6Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
15301577
5
1
3
0
     14 - 51,2515191,251572
7Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
15851536
8
1
12
0
     161,5515601,171533
8Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14061499
7
0
11
½
     ½120,614020,771494
9Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
14221552
10
½
1
½
     17 - 80,6514380,891554
10Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15891567
9
½
2
½
     17 - 81,215800,961568
11Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
15401635
12
0
8
½
     ½111,4514971,421617
12Daniel Tylvad
Aalborg Skakforening af 1889
13331449
11
1
7
1
     210,414320,641503
13Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13481526
14
0
15
1
     19 - 100,4513730,451517
14Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
15451559
13
1
16
0
     14 - 51,3515290,931560
15Andreas Evers
Aalborg Skakforening af 1889
16000
16
0
13
0
     015 - 161,45153600
16Ehor Repey
Aalborg Skakforening af 1889
14861650
15
1
14
1
     22 - 30,7515540,621665

Spilledatoer: 17/1, 24/1, 7/2, 7/3, 21/3, 11/4, 25/4

Afbud til 1.runde: Uffe Egeberg mod Bo Byrial

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Asbjørn P. Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
12000
2
0
4
½
     ½131117800
2Abdulatif Azizov
Aalborg Skakforening af 1889
13000
1
1
3
0
     151,2129100
3Tobias Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
12411463
4
1
2
1
     221,112820,741473
4Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
10881281
3
0
1
½
     ½120,6510810,261276
5Rasmus Borup
Aalborg Skakforening af 1889
12000
6
1
8
1
     211,1124100
6Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12171412
5
0
7
1
     16 - 70,9512190,471423
7Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
12821431
8
0
6
0
     015 - 161,3512210,531420
8Warez Haidari
Aalborg Skakforening af 1889
11000
7
1
5
0
     16 - 70,6111800
9Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12941354
10
0
12
0
     0141,3512330,521344
10Lars Lindhard
Esbjerg Skakforening
12840
9
1
11
1
     231,1132500
11Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
12191431
12
1
10
0
     141,212100,631438
12Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
9891338
11
0
9
1
     18 - 90,3510210,851341
13Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10701387
14
1
15
 
     1100,710841,091385
14Olafur Jens Sigurdsson
Aalborg Skakforening af 1889
12301422
13
0
16
1
     18 - 91,6512011,471403
15Jørgen Peter Ærthøj
Aalborg Skakforening af 1889
11461281
16
+
13
 
     1110,611190,361267
16Bye
15
-
14
0
     015 - 16

Spilledatoer: 17/1, 24/1, 7/2, 7/3, 21/3, 11/4, 25/4

Afbud 2. runde: Jørgen Peter mod Axel

Til Olafur. Der kommer ny spiller på Bye's plads. 

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2023

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i passende store (afhængigt af tilmeldingen) Monrad-grupper i forårsturneringen. Den øverst placerede spiller fra Aalborg Skakforening kan kalde sig klubmester forår 2023.

Spilledatoer: 17/1, 24/1, 7/2, 7/3, 21/3, 11/4, 25/4

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Tilmeldingsfrist: Mandag 16/1 kl. 20. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres umiddelbart herefter.

Indskud:100 kr. Opkræves i klubben eller betales pr. mobilepay 23375618

Periode 2023-01-17 .. 2023-04-25 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Gruppe 1:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 2:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 3:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 18 2023-01-17 2023-01-16
Gruppe 2 16 2023-01-17 2023-01-16
Gruppe 3 16 2023-01-17 2023-01-16
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201494 1401971 1. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1748 1787 2023-01-10
103106490 1409514 2. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2144 2156 2022-12-19
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1920 1902 2022-12-07
100700039 1417363 4. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1661 1796 2022-12-21
100700369 1428357 5. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1614 1728 2022-12-06
100301816 1445162 6. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1798 1877 2022-12-13
100700725 1407678 7. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2014 1992 2022-12-08
100301723 1475843 8. Shagen Djanian Aalborg Skakforening af 1889 1670 1722 2023-01-10
100701888 1474537 9. Niels Gorm Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1680 1766 2023-01-14
100700367 1401670 10. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2056 2095 2023-01-08
100700678 1418580 11. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1832 1829 2022-12-08
100700699 1451456 12. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1633 1707 2023-01-02
100701610 1450565 13. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1654 1795 2023-01-15
100401642 1457020 14. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1853 1826 2023-01-16
100701854 5112362 15. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2143 2143 2023-01-15
100701884 1473638 16. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1741 1727 2022-12-13
100701895 1475142 17. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1608 1622 2023-01-11
100701495 1418521 18. Sigitas Dagilis Aalborg Skakforening af 1889 1792 1854 2023-01-10
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701318 1465546 1. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1516 1618 2022-12-13
100701243 1476025 2. Uffe Brixen Egeberg Aalborg Skakforening af 1889 1601 1609 2023-01-03
100701871 1471619 3. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1557 1532 2023-01-11
100701941 - 4. Magnus Ellermann Aalborg Skakforening af 1889 1400 0 2023-01-13
100701631 1450549 5. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1306 1433 2022-12-08
100701885 1473476 6. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1530 1577 2022-12-07
100700434 1445847 7. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1585 1536 2022-12-10
100701776 1464485 8. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1406 1499 2022-12-20
100701655 1453440 9. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1422 1552 2023-01-13
100701858 1470159 10. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1589 1567 2022-12-14
100700555 1408925 11. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1540 1635 2022-12-27
100701919 1476068 12. Daniel Tylvad Aalborg Skakforening af 1889 1333 1449 2023-01-01
100701167 1453459 13. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1348 1526 2022-12-13
103110859 1440900 14. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1545 1559 2023-01-12
101096393 1465309 15. Andreas Evers Aalborg Skakforening af 1889 1600 0 2023-01-10
100701926 34101241 16. Ehor Repey Aalborg Skakforening af 1889 1486 1650 2023-01-14
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701932 - 1. Asbjørn P. Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1200 0 2022-12-20
100701933 - 2. Abdulatif Azizov Aalborg Skakforening af 1889 1300 0 2023-01-04
100701908 1475177 3. Tobias Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1241 1463 2023-01-10
100401270 1453513 4. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1088 1281 2023-01-10
100701940 - 5. Rasmus Borup Aalborg Skakforening af 1889 1200 0 2023-01-13
100700720 1456687 6. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1217 1412 2023-01-02
103104973 1453475 7. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1282 1431 2023-01-07
100701942 - 8. Warez Haidari Aalborg Skakforening af 1889 1100 0 2023-01-13
100201715 1409700 9. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1294 1354 2022-12-21
100500099 1436791 10. Lars Lindhard Esbjerg Skakforening 1284 0 2023-01-15
100701838 1468871 11. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1219 1431 2023-01-01
100700690 1413856 12. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 989 1338 2022-12-13
100701763 1463748 13. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1070 1387 2022-12-14
100701898 2309238 14. Olafur Jens Sigurdsson Aalborg Skakforening af 1889 1230 1422 2022-12-27
100701931 1477900 15. Jørgen Peter Ærthøj Aalborg Skakforening af 1889 1146 1281 2023-01-14
- - 16. Bye - 2023-01-16