loading
Arbejder ...

Fynsmesterskabet 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
20652105
9
½
8
1
5
½
13
 
   22 - 83,2520403,322079
2Jan Stage
Læseforeningens Skakklub
20222090
10
1
5
½
7
½
14
 
   22 - 83,120003,212066
3Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
19862034
11
1
9
½
4
½
5
 
   22 - 82,819622,882016
4Simon Bjørk Haarh
Faaborg Skakklub
18841892
12
1
14
1
3
½
7
 
   12,318902,001902
5Benjamin Østergreen-Johansen
Frem Skakklub
18681856
13
1
2
½
1
½
3
 
   22 - 81,5518821,311884
6Jørgen Lynggård
Læseforeningens Skakklub
18611945
14
0
16
1
10
 
15
 
   19 - 132,718102,781909
7Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
18361933
15
½
11
1
2
½
4
 
   22 - 81,9518382,101929
8Jesper Schmidt Poulsen
Nyborg Skakklub
18111862
16
1
1
0
13
0
10
 
   19 - 13217812,021842
9Lars Uffe Petersen
Nyborg Skakklub
17981846
1
½
3
½
14
0
16
 
   19 - 131,717771,561835
10Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17811780
2
0
15
1
6
 
8
 
   19 - 131,6517621,261775
11Alex Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17781871
3
0
7
0
16
½
12
 
   ½14 - 161,817391,861844
12Andrew Velarde
Ejby Skakklub
17611803
4
0
13
0
15
½
11
 
   ½14 - 161,917191,841776
13Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
17411756
5
0
12
1
8
1
1
 
   22 - 81,3517611,261786
14Erik Pedersen
Frem Skakklub
17351794
6
1
4
0
9
1
2
 
   22 - 81,217591,251809
15Svend Veise
Nyborg Skakklub
17211814
7
½
10
0
12
½
6
 
   19 - 131,517061,731799
16Adam Stanczyk Christensen
Læseforeningens Skakklub
16851813
8
0
6
0
11
½
9
 
   ½14 - 161,316611,621768

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Oliver Kaehne Snedker
Læseforeningens Skakklub
16721748
9
1
4
1
15
 
12
 
   22 - 62,816482,621723
2Jens Lund
Årslev Skakklub
16641800
10
½
14
½
12
0
16
 
   111 - 133,0516033,141757
3Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
16541669
11
1
5
0
8
½
7
 
   7 - 102,616212,021659
4Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
16091727
12
1
1
0
14
1
11
 
   22 - 62,515912,561716
5Niels Henrik Cappelen
Læseforeningens Skakklub
15861731
13
1
3
1
6
1
15
 
   312,316122,751736
6Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
15681635
14
½
16
1
5
0
8
 
   7 - 102,3515302,101623
7Erik René Nielsen
Sydøstfyn
15671679
15
0
8
½
10
1
3
 
   7 - 102,1515382,291663
8Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
15611733
16
½
7
½
3
½
6
 
   7 - 102,0515362,701709
9Knud Nielsen
Ullerslev Skakklub
15401688
1
0
12
0
13
1
14
 
   111 - 132,1514882,271663
10Arne Christiansen
Læseforeningens Skakklub
15121624
2
½
15
0
7
0
13
 
   ½14 - 151,914491,971595
11Søren Eriksen
Læseforeningens Skakklub
14711511
3
0
13
1
16
1
4
 
   22 - 61,6514871,591527
12Jan Saxtorff
Nyborg Skakklub
14681619
4
0
9
1
2
1
1
 
   22 - 61,215041,341632
13Erik Zimmermann-Nielsen
Læseforeningens Skakklub
14611583
5
0
11
0
9
0
10
 
   0161,6513871,701549
14Esben Andersen
Læseforeningens Skakklub
14371608
6
½
2
½
4
0
9
 
   111 - 131,1514301,441599
15Leia Andries
Læseforeningens Skakklub
14371458
7
1
10
1
1
 
5
 
   22 - 61,2514710,831505
16Julius Mygind Møllegaard
Læseforeningens Skakklub
14211374
8
½
6
0
11
0
2
 
   ½14 - 151,2513870,681367

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Frank Møller
Årslev Skakklub
14191568
9
0
13
½
12
1
8
 
   8 - 103,113473,031507
2Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
14131552
10
1
14
0
11
1
5
 
   23 - 73,0513663,001532
3Jimmy F. Sørensen
Nyborg Skakklub
13931633
11
½
4
½
8
½
6
 
   8 - 102,513482,681609
4Peter Just Sørensen
Læseforeningens Skakklub
13591570
12
1
3
½
14
1
7
 
   22,613552,451571
5Christian Kiilerich Andresen
Læseforeningens Skakklub
13501344
13
1
8
1
7
0
2
 
   23 - 72,3513341,361370
6Sune Zimmermann
Læseforeningens Skakklub
13391531
14
0
16
1
10
1
3
 
   23 - 72,912992,771516
7Tomasz Tyka
Læseforeningens Skakklub
13241577
15
1
9
1
5
1
4
 
   312,413513,061575
8Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
12881504
16
1
5
0
3
½
1
 
   8 - 102,0512632,351487
9Noah Skotte Frydendahl
Læseforeningens Skakklub
12401171
1
1
7
0
13
1
14
 
   23 - 72,112360,981212
10Niels Sandmann
Læseforeningens Skakklub
12071434
2
0
15
1
6
0
12
 
   111 - 131,8511691,871399
11Peter Kinggaard
Frem Skakklub
12031413
3
½
12
½
2
0
15
 
   111 - 131,7511691,631400
12Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
11741456
4
0
11
½
1
0
10
 
   ½14 - 151,3511361,781430
13Johannes Juel Kjeldsen
Læseforeningens Skakklub
11021250
5
0
1
½
9
0
16
 
   ½14 - 151,4510591,771199
14Bertram Arentoft Jelle
Læseforeningens Skakklub
10311218
6
1
2
1
4
0
9
 
   23 - 70,611120,941260
15John Nedergaard Andersen
Ullerslev Skakklub
10191294
7
0
10
0
16
1
11
 
   111 - 131,410011,521284
16Kristen Sørensen
Læseforeningens Skakklub
8311134
8
0
6
0
15
0
13
 
   0160,58010,811118
Fynsmesterskabet 2023

Læseforeningens Skakklub indbyder i samarbejde med FSU til Fynsmesterskabet 2023

Spillested:

Bolbro Brugerhus, Stadionvej 50, indgang L, 5200  Odense V.

Spilledage:

5/1, 12/1, 26/1, 2/2, 23/2, 9/3 og 16/3

7 runders koordineret ELO-ratet Schweizer om FM titlen 2023.  Spillerne vil i modsætning til tidligere år blive inddelt i grupper af 14-22 spillere efter rating. Ved ligestilling i kampen om FM-titlen spilles der omkamp om titlen.

Betænkningstid og starttidspunkt:

Runderne startes kl.18:30 og betænkningstiden er 90 min til 40 træk + 15 min til resten og derudover 30 sek pr. træk fra træk 1. Det er tilladt at komme op til 60 min for sent.

Indskud:

Kr. 150. Kan betales kontant inden rundestart d.5/1 eller på mobilepay 111598.

Præmier:

Præmielisterne offentliggøres inden 3. runde.

Tilmelding:

Online tilmelding på www.skak.dk eller til Lars Munk Jensen enten på mail: lamujen@hotmail.com eller på 28716232 med navn, fødselsdato, klub og rating senest d.3/1.2023.

Periode 2023-01-05 .. 2023-03-30 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Michael Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Fynsmesterskabet 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 16 2023-01-05 2023-01-03
Gruppe 2 16 2023-01-05 2023-01-03
Gruppe 3 16 2023-01-05 2023-01-03
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300604 1407961 1. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2065 2105 2023-01-02
100300049 1405519 2. Jan Stage Læseforeningens Skakklub 2022 2090 2023-01-03
100300107 1403680 3. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 1986 2034 2022-12-31
100302060 1470515 4. Simon Bjørk Haarh Faaborg Skakklub 1884 1892 2023-01-04
100302170 1476742 5. Benjamin Østergreen-Johansen Frem Skakklub 1868 1856 2022-12-29
100300995 1438042 6. Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1861 1945 2023-01-02
100302047 1470604 7. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1836 1933 2023-01-03
100300998 1446347 8. Jesper Schmidt Poulsen Nyborg Skakklub 1811 1862 2022-12-19
100300010 1406906 9. Lars Uffe Petersen Nyborg Skakklub 1798 1846 2023-01-02
100301927 1451669 10. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1781 1780 2022-12-26
100301569 1410881 11. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1778 1871 2023-01-04
100300351 1435132 12. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1761 1803 2023-01-03
100302083 1472313 13. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1741 1756 2022-12-30
100200068 1424157 14. Erik Pedersen Frem Skakklub 1735 1794 2022-12-31
100300297 1413490 15. Svend Veise Nyborg Skakklub 1721 1814 2023-01-03
100301947 1463950 16. Adam Stanczyk Christensen Læseforeningens Skakklub 1685 1813 2022-12-19
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302076 1470051 1. Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1672 1748 2022-12-31
100301486 1437518 2. Jens Lund Årslev Skakklub 1664 1800 2023-01-03
103102089 1444026 3. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1654 1669 2023-01-03
100300108 1417070 4. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1609 1727 2023-01-01
100300088 1408518 5. Niels Henrik Cappelen Læseforeningens Skakklub 1586 1731 2023-01-02
100300356 1408780 6. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1568 1635 2022-12-30
100301159 1413341 7. Erik René Nielsen Sydøstfyn 1567 1679 2023-01-02
100300098 1408585 8. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1561 1733 2022-12-26
100300431 1435116 9. Knud Nielsen Ullerslev Skakklub 1540 1688 2023-01-02
100300909 1442864 10. Arne Christiansen Læseforeningens Skakklub 1512 1624 2023-01-02
100302168 1476602 11. Søren Eriksen Læseforeningens Skakklub 1471 1511 2023-01-03
100300581 1443976 12. Jan Saxtorff Nyborg Skakklub 1468 1619 2023-01-03
100301954 1461826 13. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1461 1583 2023-01-01
100300093 1445200 14. Esben Andersen Læseforeningens Skakklub 1437 1608 2023-01-03
100302033 1469207 15. Leia Andries Læseforeningens Skakklub 1437 1458 2023-01-03
100302038 1469720 16. Julius Mygind Møllegaard Læseforeningens Skakklub 1421 1374 2023-01-02
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301991 1465805 1. Frank Møller Årslev Skakklub 1419 1568 2023-01-03
100300920 1445081 2. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1413 1552 2022-12-12
100300291 1428055 3. Jimmy F. Sørensen Nyborg Skakklub 1393 1633 2023-01-03
100302094 1472755 4. Peter Just Sørensen Læseforeningens Skakklub 1359 1570 2023-01-02
100302041 1473085 5. Christian Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 1350 1344 2023-01-01
100301164 1444239 6. Sune Zimmermann Læseforeningens Skakklub 1339 1531 2023-01-03
101097405 1476718 7. Tomasz Tyka Læseforeningens Skakklub 1324 1577 2023-01-02
100300761 1437038 8. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1288 1504 2023-01-02
100302120 1473239 9. Noah Skotte Frydendahl Læseforeningens Skakklub 1240 1171 2023-01-03
101097222 1473220 10. Niels Sandmann Læseforeningens Skakklub 1207 1434 2023-01-02
100300647 1427245 11. Peter Kinggaard Frem Skakklub 1203 1413 2023-01-02
100300105 1411756 12. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1174 1456 2023-01-03
100302116 1473263 13. Johannes Juel Kjeldsen Læseforeningens Skakklub 1102 1250 2023-01-03
100302118 1473247 14. Bertram Arentoft Jelle Læseforeningens Skakklub 1031 1218 2023-01-03
100301994 1465759 15. John Nedergaard Andersen Ullerslev Skakklub 1019 1294 2023-01-03
100300041 1444050 16. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 831 1134 2022-12-31