loading
Arbejder ...

Randersmesterskabet 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Mikael Horslund
Randers Skakklub
17031729
6
0
2
½
3
1
4
0
5
½
24 - 51,517181,431740
2Jan Han Il Nam Petersen
Randers Skakklub
17781842
5
½
1
½
6
1
3
0
4
0
24 - 52,0517772,271837
3Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19541989
4
1
5
½
1
0
2
1
6
1
1 - 23,419573,411991
4Aage Dalstrup Olsen
Randers Skakklub
19461971
3
0
6
1
5
½
1
1
2
1
1 - 23,3519513,261976
5Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19001952
2
½
3
½
4
½
6
1
1
½
33319003,121950
6Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17411742
1
1
4
0
2
0
5
0
3
0
161,7517191,511732

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Henrik Vedel Kristensen
Randers Skakklub
14001472
6
0
2
1
3
0
4
1
5
0
251,4514251,111490
2Villy Abildgaard Andersen
Randers Skakklub
15861613
5
½
1
0
6
0
3
1
4
1
3 - 42,915682,031612
3Finn Andersson
Randers Skakklub
16561713
4
0
5
1
1
1
2
0
6
1
323,416442,691699
4Kaj Nielsen
Randers Skakklub
15891628
3
1
6
0
5
½
1
0
2
0
62,915262,131605
5Mikael Møller Rasmussen
Randers Skakklub
15260
2
½
3
0
4
½
6
½
1
1
3 - 42,4153100
6Christian Murmann
Randers Skakklub
14711616
1
1
4
1
2
1
5
½
3
0
11,9515662,041635

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Henrik Allan Møller
Randers Skakklub
13450
6
1
2
1
3
1
4
½
5
½
412,6142600
2Torben Grønlund Andersen
Randers Skakklub
12801463
5
1
1
0
6
½
3
0
4
1
32,0513001,941474
3Leo Starup
Randers Skakklub
13401535
4
0
5
1
1
0
2
1
6
0
242,5513152,441526
4Sebastian Wendt Jørgensen
Randers Skakklub
13411439
3
1
6
0
5
0
1
½
2
0
5 - 62,5512941,791423
5Niels Christian Offersen
Randers Skakklub
13461396
2
0
3
0
4
1
6
0
1
½
5 - 62,612971,491386
6Kristian Overgaard
Skanderborg Skakklub
13651518
1
0
4
1
2
½
5
1
3
1
22,7513992,341541

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Holger Toft Nielsen
Randers Skakklub
12000
2
1
5
0
8
0
7
0
6
1
262,75116600
2Rasmus Pors Sørensen
Randers Skakklub
11240
1
0
3
0
7
0
9
0
10
1
19 - 102,4106101000
3Daniel Winther Pedersen
Randers Skakklub
12000
4
½
2
1
5
1
8
½
7
1
422,6128101000
4Morten Overgaard Eriksen
Randers Skakklub
12151390
3
½
6
1
10
1
5
½
8
0
34 - 5312151,021390
5Mikkel Windfeld Pedersen
Randers Skakklub
11000
6
1
1
1
3
0
4
½
9
1
32,05118601000
6Finn Jensen
Grenå Skakklub
11161359
5
0
4
0
9
½
10
1
1
0
7 - 82,4510731,111347
7Torben Schlüntz
Randers Skakklub
12151373
8
0
9
1
2
1
1
1
3
0
34 - 52,7512261,131368
8Claus Gamborg
Randers Skakklub
12741402
7
1
10
1
1
1
3
½
4
1
13,213461,061421
9Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
10871251
10
0
7
0
6
½
2
1
5
0
7 - 82,3510490,681247
10Jens Ole Hougaard
Randers Skakklub
9930
9
1
8
0
4
0
6
0
2
0
19 - 101,496900

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Signe Johanne Nielsen
Randers Skakklub
10350
2
0
4
1
9
+
3
1
5
+
41 - 32,1103500
2Lasse Gregersen
Randers Skakklub
10000
1
1
5
0
12
+
7
0
6
1
34 - 51,85100700
3Boyan Pramatarov
Randers Skakklub
8330
4
½
12
-
6
0
1
0
10
+
101,0580000
4Asmund Bech Børgesen
Randers Skakklub
8000
3
½
1
0
10
1
9
1
7
0
61,487200
5Ezoo Sobeh
Randers Skakklub
10810
6
1
2
1
7
1
12
1
1
-
41 - 32,45117600
6Aathithan Jeyaruban
Randers Skakklub
10050
5
0
8
0
3
1
11
1
2
0
27 - 92,8595600
7Cody Bjerregaard
Randers Skakklub
10000
8
1
9
+
5
0
2
1
4
1
41 - 32,15103800
8Kasper Strzeszevska
Randers Skakklub
10000
7
0
6
1
11
1
10
-
12
0
27 - 92,1599101000
9Patrick Stick
Randers Skakklub
10000
10
1
7
-
1
-
4
0
11
-
1111,2598501000
10Micki Laursen Hougaard
Randers Skakklub
10000
9
0
11
0
4
0
8
-
3
-
0121,9588301000
11Bertram Theodor Henssel Quottrup
Randers Skakklub
8720
12
0
10
1
8
0
6
0
9
+
27 - 91,385400
12Julius Secher Rasmussen
Randers Skakklub
10000
11
1
3
+
2
-
5
0
8
1
34 - 51,55102000
Randersmesterskabet 2023

Randers Skakklub inviterer hermed til Randersmesterskabet 2023

Spillested: Lindevænget, indgang 7, Søren Møllers Gade 37, 8900 Randers C (ca. 150 m fra banegården)

Turneringsform: Der spilles i 6-mandsgrupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på 1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk + 15 min. og opsparet tid til resten. 30 sek. tillæg pr. træk fra træk 1.

Spilletider:

1. runde: Tirsdag den 2. maj 2023
2. runde: Tirsdag den 9. maj 2023
3. runde: Tirsdag den 16. maj 2023
4. runde: Tirsdag den 23. maj 2023
5. runde: Tirsdag den 30. maj 2023

Alle runder starter kl. 19.00

Evt. udsatte partier kan afvikles på spillestedet mandage før ordinære runder.

Indskud: 150,- kr.

Præmier:

1. præmie i alle grupper 500,- kr.

2. præmie i alle grupper 250,- kr.

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO-ratet.

Tilmelding: Sidste tilmelding er torsdag den 27. april 2023 på www.skak.dk under indbydelser.

Turneringsleder: Sune Ørbæk Hansen, Randers Skakklub. Telf. 98 13 36 64. Mail:enusnesnah@gmail.com

Afbud i så god tid som muligt.

Turneringskomite: Claus Andersen, Aage Olsen og Finn Andersson.

Periode 2023-05-02 .. 2023-05-30 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Sune Ørbæk Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2023-05-02 2023-04-27
Gruppe 2 6 2023-05-02 2023-04-27
Gruppe 3 6 2023-05-02 2023-04-27
Gruppe 4 10 2023-05-02 2023-04-27
Gruppe 5 12 2023-05-02 2023-04-27
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600866 1421042 1. Mikael Horslund Randers Skakklub 1703 1729 2023-03-15
103102835 1427121 2. Jan Han Il Nam Petersen Randers Skakklub 1778 1842 2023-03-14
100700172 1404245 3. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1954 1989 2023-04-26
100600983 1405802 4. Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub 1946 1971 2023-04-24
100600871 1406205 5. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1900 1952 2022-12-19
100700369 1428357 6. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1741 1742 2023-01-13
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602767 1472836 1. Henrik Vedel Kristensen Randers Skakklub 1400 1472 2023-04-27
100601456 1420224 2. Villy Abildgaard Andersen Randers Skakklub 1586 1613 2023-04-27
100600853 1420232 3. Finn Andersson Randers Skakklub 1656 1713 2023-04-27
100600874 1421956 4. Kaj Nielsen Randers Skakklub 1589 1628 2023-04-27
103109820 1436465 5. Mikael Møller Rasmussen Randers Skakklub 1526 0 2023-04-24
100600677 1421883 6. Christian Murmann Randers Skakklub 1471 1616 2023-03-30
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601390 0 1. Henrik Allan Møller Randers Skakklub 1345 0 2023-03-23
100600123 1466496 2. Torben Grønlund Andersen Randers Skakklub 1280 1463 2022-12-22
100600833 1422669 3. Leo Starup Randers Skakklub 1340 1535 2023-04-12
100602708 1469916 4. Sebastian Wendt Jørgensen Randers Skakklub 1341 1439 2023-03-27
100602622 1463080 5. Niels Christian Offersen Randers Skakklub 1346 1396 2023-02-13
101096325 1464990 6. Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub 1365 1518 2023-04-12
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602908 - 1. Holger Toft Nielsen Randers Skakklub 1200 0 2023-04-26
100602907 - 2. Rasmus Pors Sørensen Randers Skakklub 1124 2023-04-29
101200136 - 3. Daniel Winther Pedersen Randers Skakklub 1200 2023-05-02
103111379 1444336 4. Morten Overgaard Eriksen Randers Skakklub 1215 1390 2023-04-27
101097605 - 5. Mikkel Windfeld Pedersen Randers Skakklub 1100 2023-05-02
100600811 1421140 6. Finn Jensen Grenå Skakklub 1116 1359 2023-02-19
100602823 1475983 7. Torben Schlüntz Randers Skakklub 1215 1373 2023-04-25
100602469 1445855 8. Claus Gamborg Randers Skakklub 1274 1402 2022-12-31
100600303 1422820 9. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1087 1251 2023-02-16
100602847 1475975 10. Jens Ole Hougaard Randers Skakklub 993 0 2023-04-11
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602758 1473050 1. Signe Johanne Nielsen Randers Skakklub 1035 0 2023-05-06
101097478 1477641 2. Lasse Gregersen Randers Skakklub 1000 0 2023-05-06
100602825 1477137 3. Boyan Pramatarov Randers Skakklub 833 0 2023-05-06
100602894 - 4. Asmund Bech Børgesen Randers Skakklub 800 0 2023-05-06
101097429 - 5. Ezoo Sobeh Randers Skakklub 1081 0 2023-05-06
100602654 1477102 6. Aathithan Jeyaruban Randers Skakklub 1005 0 2023-05-06
100602892 - 7. Cody Bjerregaard Randers Skakklub 1000 0 2023-05-06
100602921 - 8. Kasper Strzeszevska Randers Skakklub 1000 2023-05-06
100602919 - 9. Patrick Stick Randers Skakklub 1000 2023-05-06
100602920 - 10. Micki Laursen Hougaard Randers Skakklub 1000 2023-05-06
100602778 1477080 11. Bertram Theodor Henssel Quottrup Randers Skakklub 872 0 2023-05-06
100602887 - 12. Julius Secher Rasmussen Randers Skakklub 1000 0 2023-05-06