loading
Arbejder ...

KSUs 1. Dagturnering 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Henrik Winther Jensen
Nørrebro Skakklub
20172041
10
1
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
21 - 23,8520174,012001
2Erik Løveid
Helsingør Skakklub
20552018
9
½
1
0
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
½6 - 84,3519673,721954
3Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
21072120
8
½
9
0
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½6 - 85,0520164,472041
4Jørgen Løvgren Nielsen
Roskilde Skakklub
20032049
7
½
8
0
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
½6 - 83,719094,121977
5Eric Brøndum
Skakklubben K41
20322052
6
0
7
0
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
09 - 104,0519274,151969
6FM Søren Bech Hansen
Skakforeningen ØBRO
22692260
5
1
10
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
21 - 2722696,822164
7Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
21022106
4
½
5
1
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
3 - 5520324,892038
8Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21362145
3
½
4
1
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
3 - 55,4520575,392067
9Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20132043
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
3 - 53,819513,631980
10Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19321947
1
0
6
0
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
09 - 102,7518502,801891

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
17201806
10
0
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
½83,316363,881738
2Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19181949
9
½
1
½
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
15 - 75,8517735,741854
3Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
16191646
8
1
9
0
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
15 - 72,1515781,981626
4Kasper Skriver
BMS Skak
17601846
7
1
8
1
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
213,817604,411798
5John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18971932
6
½
7
1
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
2 - 45,5517765,541851
6John Holm Nielsen
Enkeltmedlem KSU
19301983
5
½
10
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
2 - 4617956,151890
7Ib Skovgaard
BMS Skak
17101786
4
0
5
0
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
09 - 103,1516163,621714
8Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17791798
3
0
4
0
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
09 - 104,0516583,781722
9Niels Lauritsen
Frederiksberg Skakforening
19191970
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
2 - 45,8517896,011880
10Henrik Mortensen
Valby Skakklub
18781807
1
1
6
0
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
15 - 75,3517483,891749

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Joe Flyckt Olsen
Herlev Skakklub
13701589
10
0
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
16 - 83,412625,111507
2Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
15391533
9
0
1
0
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
-
8
-
0104,4513393,371466
3Birger Birk
Enkeltmedlem 2HK
15771659
8
1
9
½
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
2 - 56,213666,051568
4Erik Rasmussen
Enkeltmedlem 8HK
14261550
7
-
8
½
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
½93,7512804,011480
5Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14061492
6
1
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
2 - 53,912983,801446
6Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14541540
5
0
10
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
16 - 84,5512944,451471
7Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14691491
4
+
5
½
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
+
3
 
13,814692,941442
8Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
14301588
3
0
4
½
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
+
2 - 53,912774,531507
9Flemming Andersen
Allerød Skakklub
13791442
2
1
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
2 - 53,5512873,131409
10Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14531551
1
1
6
0
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
16 - 84,5512934,611479

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Jens Westergaard Madsen
Enkeltmedlem KSU
13001529
10
1
2
-
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
13 - 94,7511314,371442
2Søren Christian Krogh
Frederiksberg Skakforening
10921294
9
½
1
+
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
1 - 22,5510922,191260
3Erik Friberg
Ishøj Skakklub
12001371
8
½
9
½
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
13 - 94,210563,281325
4Henri Schnurre
Skak for sjov
12041439
7
½
8
½
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
13 - 94,2510584,071378
5Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem KSU
12331335
6
0
7
0
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
0104,6510242,861278
6Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
12721450
5
1
10
0
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
13 - 95,1510854,241385
7Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
12711539
4
½
5
1
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
1 - 25,1512715,261464
8Odd Magnar Stuberg
Enkeltmedlem KSU
13321510
3
½
4
½
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
13 - 95,9511094,941431
9Aase Morling
Tåstrup Skakforening
12321414
2
½
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
13 - 94,6510683,791358
10Marcus Nygaard Skaaning
Skakforeningen ØBRO
10860
1
0
6
1
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
13 - 92,7101000
KSUs 1. Dagturnering 2023

Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2023.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Tirsdagene fra den 10. januar til den 11. april. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke i uge 7 og 14 den 14/2 og 4/4 i skolernes vinterferie og påskeferie samt i holdskakugerne 3, 5 og 9 henholdsvis den 17/1, 31/1 og 28/2.

 

Spillested & tid:

ØBROs lokaler: Rosenvængets Allé 31 kælderen, København Ø, med start kl. 13:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

1 time og 30 min. til 40 træk, derefter får man tillagt 30 min. ekstra til resten af partiet; derudover får man 30 sek. pr. træk gennem hele partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest onsdag den 4. januar 2023.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2023-01-10 .. 2023-04-11 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Sigfred Haubro, Peter Olsen og Tom Skovgaard

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan , Erik Jarlnæs

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 10 2023-01-10 2023-01-04
Basisgruppe 1 10 2023-01-10 2023-01-04
Basisgruppe 2 10 2023-01-10 2023-01-04
Basisgruppe 3 10 2023-01-10 2023-01-04
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100246 1403320 1. Henrik Winther Jensen Nørrebro Skakklub 2017 2041 2022-12-13
100803186 1520067 2. Erik Løveid Helsingør Skakklub 2055 2018 2022-12-13
100103890 1440969 3. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2107 2120 2022-12-14
100800892 1403850 4. Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 2003 2049 2023-01-02
100101990 1400894 5. Eric Brøndum Skakklubben K41 2032 2052 2022-12-13
100100440 1400681 6. FM Søren Bech Hansen Skakforeningen ØBRO 2269 2260 2023-01-04
100101578 1402706 7. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2102 2106 2023-01-01
100100852 1401696 8. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2136 2145 2023-01-03
100101656 1400649 9. Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2013 2043 2022-12-13
100800205 1408372 10. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1932 1947 2022-12-13
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100857 1417215 1. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1720 1806 2023-01-01
100101946 1405128 2. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1918 1949 2022-12-28
100100978 1411268 3. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1619 1646 2022-12-14
100104479 1467140 4. Kasper Skriver BMS Skak 1760 1846 2022-12-21
103106047 1504940 5. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1897 1932 2022-12-13
100100371 1406256 6. John Holm Nielsen Enkeltmedlem KSU 1930 1983 2022-12-23
100100198 1406760 7. Ib Skovgaard BMS Skak 1710 1786 2022-12-26
101095747 1462482 8. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1779 1798 2022-12-14
100100474 1404474 9. Niels Lauritsen Frederiksberg Skakforening 1919 1970 2023-01-01
100800419 1401424 10. Henrik Mortensen Valby Skakklub 1878 1807 2023-01-03
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100577 1416936 1. Joe Flyckt Olsen Herlev Skakklub 1370 1589 2022-12-22
100800414 1409557 2. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1539 1533 2022-12-13
100800841 1451553 3. Birger Birk Enkeltmedlem 2HK 1577 1659 2022-12-13
100800712 1426427 4. Erik Rasmussen Enkeltmedlem 8HK 1426 1550 2022-12-15
100101086 1413368 5. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1406 1492 2022-12-13
100801513 1402870 6. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1454 1540 2022-12-13
100200903 1424270 7. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1469 1491 2022-12-13
100102027 1410091 8. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1430 1588 2022-12-13
100803118 1467522 9. Flemming Andersen Allerød Skakklub 1379 1442 2023-01-04
100100322 1411225 10. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1453 1551 2022-12-13
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103863 1442570 1. Jens Westergaard Madsen Enkeltmedlem KSU 1300 1529 2023-01-04
103108104 1407686 2. Søren Christian Krogh Frederiksberg Skakforening 1092 1294 2022-12-13
100102444 1413961 3. Erik Friberg Ishøj Skakklub 1200 1371 2022-12-13
100103501 1427911 4. Henri Schnurre Skak for sjov 1204 1439 2022-12-14
100802375 1416669 5. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem KSU 1233 1335 2022-12-23
100100017 1414712 6. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1272 1450 2022-12-14
100100217 1409980 7. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1271 1539 2022-12-13
100101417 1432427 8. Odd Magnar Stuberg Enkeltmedlem KSU 1332 1510 2022-12-13
100102599 1440993 9. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1232 1414 2022-12-13
100105060 - 10. Marcus Nygaard Skaaning Skakforeningen ØBRO 1086 0 2023-01-04