loading
Arbejder ...

SKAKKLUBBEN EVANS inviterer til SydGrandPrix lørdag den 21. januar

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester+1.klasse Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Jan Rosenberg
Springeren Kolding
17261881
2
0
13
0
9
1
10
0
5
½
6
1
11
½
392,051755
2Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
21072071
1
1
4
0
6
1
7
0
13
1
9
1
12
0
444,22103
3Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17311787
4
0
14
½
8
0
11
1
10
0
5
1
6
0
1121746
4Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
21832253
3
1
2
1
7
1
12
½
8
1
10
1
13
½
624,52213
5Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
17261663
6
0
8
0
11
1
9
0
1
½
3
0
14
½
2142,651707
6Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
18221546
5
1
7
0
2
0
13
0
11
0
1
0
3
1
21331792
7IM John Rødgaard
Esbjerg Skakforening
23452278
8
1
6
1
4
0
2
1
12
0
13
0
10
1
435,752310
8Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
18611805
7
0
5
1
3
1
14
1
4
0
12
0
9
½
62,451893
9Jan Madsen
Haderslev Skakklub
18541736
10
0
11
½
1
0
5
1
14
1
2
0
8
½
3103,151850
10Per Hansen
Haderslev Skakklub
21182059
9
1
12
0
14
0
1
1
3
1
4
0
7
0
374,252093
11Karsten Foli
Vamdrup Skakklub
17821920
12
0
9
½
5
0
3
0
6
1
14
1
1
½
382,851787
12Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
22752170
11
1
10
1
13
1
4
½
7
1
8
1
2
1
15,252300
13Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
19222014
14
½
1
1
12
0
6
1
2
0
7
1
4
½
452,451970
14Dragos George Septilici
Vorgod Skakklub
19691551
13
½
3
½
10
1
8
0
9
0
11
0
5
½
124,51909

Mester (6 spillere)1. klasse (8 spillere)

2+3+4. Klasse Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12321354
2
0
3
0
8
1
12
1
13
1
14
1
7
½
52,71327
2Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
13721414
1
1
4
0
11
1
5
1
14
1
15
0
3
0
462,851424
3Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16351728
4
0
1
1
5
0
13
1
9
1
10
1
2
1
535,11632
4Emil Baltzer
Vojens Skakklub
15991629
3
1
2
1
10
1
14
0
15
0
6
0
11
0
3104,051552
5Noah Kirkegaard Rasmussen
Skakklubben Evans
11291414
6
0
8
1
3
1
2
0
10
½
7
0
12
0
122,151145
6Benny Christensen
Vojens Skakklub
14571723
5
1
7
½
14
0
9
1
11
1
4
1
15
½
523,71516
7Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12131433
8
1
6
½
15
0
11
0
16
+
5
1
1
½
472,71227
8Per Rømhild
Skakklubben Evans
9501167
7
0
5
0
1
0
16
+
12
½
9
0
13
½
2151,05947
9Elias Tipsmark Juulsen
Skakklubben Evans
14561504
10
0
12
1
13
1
6
0
3
0
8
1
14
0
3113,51434
10Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
16141670
9
1
11
1
4
0
15
0
5
½
3
0
16
+
93,951557
11Erik Aaskov
Skakklubben Evans
11911400
12
1
10
0
2
0
7
1
6
0
16
+
4
1
481,81245
12Mads Dam Kristiansen
Fredericia Skakforening
10261177
11
0
9
0
16
+
1
0
8
½
13
0
5
1
141,61022
13Tommy Hansen
Springeren Kolding
15661586
14
0
16
+
9
0
3
0
1
0
12
1
8
½
134,21445
14Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
16861722
13
1
15
½
6
1
4
1
2
0
1
0
9
1
45,11668
15Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
17301781
16
+
14
½
7
1
10
1
4
1
2
1
6
½
614,61742
16Bye
15
-
13
-
12
-
8
-
7
-
11
-
10
-
016

2. Klasse (6 spillere)3. Klasse (3 spillere)4. Klasse (6 spillere)

Skoleskak Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Bertram Sletten
Skakklubben Evans
10000
2
0
13
0
6
1
7
1
8
0
14
+
3
0
31101000
2August Knudsen
10000
1
1
3
0
8
1
11
0
10
0
12
0
7
1
3901000
3David Mutu
10001000
4
1
2
1
5
1
13
0
11
½
9
0
1
1
501000
4Johannes Fuchs-Møller
Springeren Kolding
10000
3
0
6
1
11
0
12
0
14
+
7
1
9
0
31001000
5Jonas Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
11440
6
1
8
1
3
0
9
1
13
1
11
1
10
½
101144
6Magnus Lindorf
10000
5
0
4
0
1
0
14
+
7
0
8
0
12
0
11301000
7Rasmus Østerby
10000
8
0
10
0
14
+
1
0
6
1
4
0
2
0
21201000
8Anders Dam Kragh
Skakklubben Evans
10000
7
1
5
0
2
0
10
0
1
1
6
1
14
+
4801000
9Marcus Philip Deluta Nissen
Skakklubben Evans
10020
10
1
11
1
13
0
5
0
12
1
3
1
4
1
5301002
10Nicholas Olesen
10430
9
0
7
1
12
1
8
1
2
1
13
0
5
½
401043
11Anders Grove
Skakklubben Evans
10320
12
1
9
0
4
1
2
1
3
½
5
0
13
½
4601032
12Asger Christensen
10001000
11
0
14
+
10
0
4
1
9
0
2
1
6
1
4701000
13Markus Olesen
10560
14
+
1
1
9
1
3
1
5
0
10
1
11
½
201056
14Bye
13
-
12
-
7
-
6
-
4
-
1
-
8
-
014
SKAKKLUBBEN EVANS inviterer til SydGrandPrix lørdag den 21. januar

OBS: PGA OMBYGNING VED SKOLEN, SÅ SKAL MAN GÅ RUNDT OM HALLEN FOR AT KOMME IND AF HOVEDINDGANGEN


SKAKKLUBBEN EVANS inviterer til SydGrandPrix lørdag den 21. januar.

Turneringen indgår som 4. afdeling i SydGrandPrix-serien 2022/2023

Tidspunkt : Lørdag den 21. januar 2023 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige omkring kl.14.30.

Sted : Hældagerskolen, blok 8, Nørremarksvej 157, 7120 Vejle Ø. (Bredballe)

Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.
Skoleskak spiller efter andre spilletidspunkter, og følger ikke denne rækkefølge.

Indskud : 150 kr. (seniorer), og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. januar 2023 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 1 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 20. januar i DSU´s Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Periode 2023-01-21 .. 2023-01-21 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Jørgen Aaskov
Dommere

Tilmeldings muligheder til SKAKKLUBBEN EVANS inviterer til SydGrandPrix lørdag den 21. januar

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester+1.klasse 14 2023-01-21 2023-01-20
2+3+4. Klasse 16 2023-01-21 2023-01-20
Skoleskak 14 2023-01-21 2023-01-20
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mester+1.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100400358 1412531 1. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1726 1881 2023-01-04
100400959 1406990 2. Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub 2107 2071 2023-01-15
100201494 1401971 3. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1731 1787 2023-01-16
100300210 1403699 4. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2183 2253 2022-12-21
100500538 1403478 5. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1726 1663 2022-12-25
101200117 1472844 6. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1822 1546 2023-01-05
100700973 7200013 7. IM John Rødgaard Esbjerg Skakforening 2345 2278 2023-01-19
103109806 1441094 8. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1861 1805 2023-01-19
101200130 1473123 9. Jan Madsen Haderslev Skakklub 1854 1736 2023-01-19
100600333 1407520 10. Per Hansen Haderslev Skakklub 2118 2059 2023-01-10
100200988 1403230 11. Karsten Foli Vamdrup Skakklub 1782 1920 2023-01-13
100900426 1434888 12. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2275 2170 2023-01-05
100500145 1407015 13. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1922 2014 2022-12-31
100901833 1468928 14. Dragos George Septilici Vorgod Skakklub 1969 1551 2022-12-22
Deltagere i gruppen 2+3+4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100201715 1409700 1. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1232 1354 2023-01-03
101095461 1461958 2. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1372 1414 2023-01-20
100700369 1428357 3. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1635 1728 2023-01-14
101096613 1469770 4. Emil Baltzer Vojens Skakklub 1599 1629 2023-01-18
101097201 1476297 5. Noah Kirkegaard Rasmussen Skakklubben Evans 1129 1414 2023-01-04
100900912 1429949 6. Benny Christensen Vojens Skakklub 1457 1723 2023-01-18
100701631 1450549 7. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1213 1433 2023-01-16
100500542 1427717 8. Per Rømhild Skakklubben Evans 950 1167 2022-12-21
101097385 1476831 9. Elias Tipsmark Juulsen Skakklubben Evans 1456 1504 2023-01-20
100401459 1449044 10. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1614 1670 2023-01-18
101096720 1477528 11. Erik Aaskov Skakklubben Evans 1191 1400 2023-01-19
101200093 1470760 12. Mads Dam Kristiansen Fredericia Skakforening 1026 1177 2023-01-17
100501424 1447190 13. Tommy Hansen Springeren Kolding 1566 1586 2023-01-20
103111506 1447130 14. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1686 1722 2023-01-07
100500090 1427830 15. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1730 1781 2023-01-03
- - 16. Bye - 2023-01-21
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097549 - 1. Bertram Sletten Skakklubben Evans 1000 0 2023-01-17
- 2. August Knudsen 1000 2023-01-13
- 3. David Mutu 1000 1000 2023-01-15
101200183 - 4. Johannes Fuchs-Møller Springeren Kolding 1000 0 2023-01-17
101097412 1477552 5. Jonas Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1144 0 2022-12-23
- 6. Magnus Lindorf 1000 2023-01-19
- 7. Rasmus Østerby 1000 2023-01-20
101200174 1477544 8. Anders Dam Kragh Skakklubben Evans 1000 0 2023-01-04
101097540 - 9. Marcus Philip Deluta Nissen Skakklubben Evans 1002 0 2023-01-17
- 10. Nicholas Olesen 1043 2023-01-20
101097539 - 11. Anders Grove Skakklubben Evans 1032 0 2023-01-16
- 12. Asger Christensen 1000 1000 2023-01-15
- 13. Markus Olesen 1056 2023-01-20
- - 14. Bye - 2023-01-21