loading
Arbejder ...

BMS Mesterskabet 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21222105
8
1
2
½
3
½
4
0
5
0
6
1
7
1
443,9521233,702111
2Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19741963
7
1
1
½
8
1
3
1
4
½
5
½
6
½
522,420572,232018
3Sigfred Haubro
BMS Skak
21992234
6
½
7
0
1
½
2
0
8
1
4
0
5
1
364,7521645,022194
4Anton Mehmet Yildiz Marthedal
Skakforeningen ØBRO
20412057
5
1
6
0
7
½
1
1
2
½
3
1
8
1
513,0520893,202093
5Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21782206
4
0
8
½
6
1
7
1
1
1
2
½
3
0
434,521684,742191
6Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
20132030
3
½
4
1
5
0
8
½
7
0
1
0
2
½
72,7520082,912014
7Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
20782044
2
0
3
1
4
½
5
0
6
1
8
1
1
0
53,4520793,062062
8WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20502053
1
0
5
½
2
0
6
½
3
0
7
0
4
0
183,1520073,142010

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Samo Møller Rendlev
BMS Skak
11161300
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
7
0
½80,6511090,631295
2Henrik Rasmussen
BMS Skak
16431705
7
0
1
1
8
1
3
½
4
0
5
½
6
½
44,716073,531704
3Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
14751615
6
½
7
1
1
1
2
½
8
1
4
0
5
+
522,9515222,341628
4Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18431852
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
1
716,1518694,671879
5Matthias Rasmussen
BMS Skak
16571670
4
0
8
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
-
34,0516712,661687
6Anders Otto Larsen
BMS Skak
15481711
3
½
4
0
5
0
8
0
7
½
1
½
2
½
273,8514653,591669
7Agustin Canalis
BMS Skak
13000
2
1
3
0
4
0
5
0
6
½
8
0
1
1
61,75133400
8David Mogensen
BMS Skak
14441592
1
1
5
0
2
0
6
1
3
0
7
1
4
0
352,9514462,581569
BMS Mesterskabet 2023

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2023" - en åben koordineret turnering i månederne februar-marts-april 2023.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
7. og 21. februar, 7., 14., 21. og 28. marts og 18. april 2023.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-personers alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet. Max deltagerantal: 24.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Tilmelding senest den 2. februar 2023.
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Præmier
Præmier:
M-kl.: 1000 kr - 400 kr - 200 kr
1.-kl.: 500 kr - 300 kr - 200 kr
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2023-02-07 .. 2023-04-18 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere Alle grupper:  Sigfred Haubro , Martin Haubro
Gruppe 1:  Tom Nicolaj Skovgaard , Sigfred Haubro
Gruppe 2:  Tom Nicolaj Skovgaard , Martin Haubro

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2023-02-07 2023-02-07
Gruppe 2 8 2023-02-07 2023-02-07
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300620 1401475 1. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2122 2105 2023-01-19
100100197 1406337 2. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1974 1963 2023-01-18
100101331 1405420 3. Sigfred Haubro BMS Skak 2199 2234 2023-01-11
103109616 1441540 4. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Skakforeningen ØBRO 2041 2057 2023-01-18
100101347 1401785 5. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2178 2206 2023-01-15
100104399 1457349 6. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 2013 2030 2023-01-27
100104290 1463896 7. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2078 2044 2023-01-12
100802278 1004948 8. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2050 2053 2023-01-30
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104829 1473972 1. Samo Møller Rendlev BMS Skak 1116 1300 2023-01-26
100103357 1437011 2. Henrik Rasmussen BMS Skak 1643 1705 2023-01-11
100101323 1411667 3. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1475 1615 2023-01-23
100101324 1412566 4. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1843 1852 2023-01-13
100202262 1447890 5. Matthias Rasmussen BMS Skak 1657 1670 2023-01-10
100101341 1402480 6. Anders Otto Larsen BMS Skak 1548 1711 2023-01-17
100105105 - 7. Agustin Canalis BMS Skak 1300 0 2023-01-30
100104924 1476220 8. David Mogensen BMS Skak 1444 1592 2023-01-16