loading
Arbejder ...

Nordjysk Pokalholdturnering 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
1. bræt Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
18581847
2
0
3
1
4
1
6
0
9
0
10
1
7
0
37 - 82,51873
2Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20532048
1
1
4
0
9
0
5
½
10
1
7
½
6
½
4 - 63,752048
3Benny Grønhøj
Aars Skakklub
18591989
4
0
1
0
8
0
10
0
7
1
5
+
9
0
29 - 102,51814
4Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
19631721
3
1
2
1
1
0
8
0
5
½
6
0
10
1
4 - 63,41966
5FM Bjarne Hansen
Nørresundby Skakklub
22902298
6
0
9
1
7
1
2
½
4
½
3
-
8
-
37 - 83,852273
6Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
22072151
5
1
7
0
10
1
1
1
8
0
4
1
2
½
25,252192
7Tobias Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
20742040
8
1
6
1
5
0
9
0
3
0
2
½
1
1
4 - 63,82068
8Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
19642036
7
0
10
0
3
1
4
1
6
1
9
0
5
+
432,951966
9Mads Alberg
Aalborg Skakforening af 1889
20582011
10
1
5
0
2
1
7
1
1
1
8
1
3
1
614,32096
10Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
15901742
9
0
8
1
6
0
3
1
2
0
1
0
4
0
29 - 100,651634

Holdresultat:

1. Nørresundby 1 (nr. 5), 22 points

2. Jetsmark (nr. 7), 19½ points

3. Tårnene (nr. 9), 16½ points

4. Springerne (nr. 2), 15½ points

5. Juniorerne (nr. 4), 14½ points

6. Aars (nr. 3), 13 points

7. Løberne (nr. 8), 10½ points

8. Bønderne (nr. 1), 10½ points

9. Nørresundby 2 (nr. 10), 9½ points

10. Kongerne (nr. 6), 8½ points

 

2. bræt Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17911747
2
0
3
½
4
0
6
1
9
1
10
½
7
0
36 - 73,91764
2Andreas Evers
Aalborg Skakforening af 1889
16870
1
1
4
1
9
1
5
0
10
1
7
0
6
1
52 - 32,751777
3Mogens Nielsen
Aars Skakklub
19361928
4
0
1
½
8
1
10
0
7
0
5
½
9
1
36 - 74,51891
4Ehor Repey
Aalborg Skakforening af 1889
15001568
3
1
2
0
1
1
8
1
5
0
6
1
10
0
441,31651
5FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22912230
6
1
9
1
7
1
2
1
4
1
3
½
8
1
16,652291
6Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17311806
5
0
7
0
10
0
1
0
8
1
4
0
2
0
1103,21665
7Tommy Clausen
Jetsmark Skakklub
19431951
8
0
6
1
5
0
9
1
3
1
2
1
1
1
52 - 34,31964
8Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17601797
7
1
10
1
3
0
4
0
6
0
9
0
5
0
28 - 93,11727
9Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18351872
10
1
5
0
2
0
7
0
1
0
8
1
3
0
28 - 93,451792
10Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
15561520
9
0
8
0
6
1
3
1
2
0
1
½
4
1
51,851625

3. bræt Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Tobias Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
13071434
2
1
3
0
4
½
6
1
9
0
10
0
7
0
7 - 81,61348
2Gabriel Emil Stricker
Aalborg Skakforening af 1889
16000
1
0
4
1
9
½
5
0
10
1
7
½
6
1
43 - 43,91603
3Niels Pedersen
Aars Skakklub
18911853
4
1
1
1
8
½
10
1
7
0
5
0
9
0
55,61828
4Shoh Jahon Azizov
Aalborg Skakforening af 1889
12500
3
0
2
0
1
½
8
1
5
½
6
0
10
1
361,551315
5Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20782041
6
1
9
½
7
1
2
1
4
½
3
1
8
1
616,452078
6Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14721531
5
0
7
0
10
0
1
0
8
1
4
1
2
0
29 - 103,451407
7Morten Randrup Nielsen
Jetsmark Skakklub
16991843
8
1
6
1
5
0
9
1
3
1
2
½
1
1
241744
8Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13081389
7
0
10
1
3
½
4
0
6
0
9
1
5
0
7 - 81,51353
9Preben Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17551848
10
1
5
½
2
½
7
0
1
1
8
0
3
1
43 - 44,551739
10Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13451433
9
0
8
0
6
1
3
0
2
0
1
1
4
0
29 - 102,351329

4. bræt Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
11471332
2
1
3
0
4
0
6
0
9
0
10
1
7
0
27 - 92,351131
2David Arnold
Aalborg Skakforening af 1889
12000
1
0
4
1
9
0
5
0
10
1
7
0
6
1
362,551220
3Patrick Grønhøj
Aars Skakklub
14001230
4
1
1
1
8
0
10
1
7
1
5
0
9
½
3 - 43,51445
4Shah Nazar Abdusalomov
Aalborg Skakforening af 1889
12500
3
0
2
0
1
1
8
1
5
0
6
1
10
1
453,151288
5Michael Simonsen
Nørresundby Skakklub
20961895
6
1
9
1
7
½
2
1
4
1
3
1
8
1
16,82096
6Andreas Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
5
0
7
0
10
0
1
1
8
0
4
0
2
0
11011000
7Shanne Hedegaard Jakobsen
Jetsmark Skakklub
18231558
8
1
6
1
5
½
9
1
3
0
2
1
1
1
261808
8Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
13491271
7
0
10
0
3
1
4
0
6
1
9
0
5
0
27 - 93,21295
9Abdulatif Azizov
Aalborg Skakforening af 1889
13050
10
1
5
0
2
1
7
0
1
1
8
1
3
½
3 - 42,751395
10Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12571354
9
0
8
1
6
1
3
0
2
0
1
0
4
0
27 - 93,651183
Nordjysk Pokalholdturnering 2023

Hurtigturnering for 4-mandshold i Aalborg Skakforenings lokaler, Nyhavnsgade 14, 2.sal. Start kl. 10, slut kl. ca. 16.30

Et hold består af 4 spillere, hvoraf én skal udpeges som holdleder. En spiller kan kun repræsentere ét hold. Spillerne på det enkelte hold skal stilles op i samme rækkefølge, som den de står i på den styrkeliste, der i øvrigt anvendes i hovedkredsen. 

Der spilles med betænkningstiden 15 minutter + 5 sek, pr. træk fra træk 1.

Antallet af runder afpasses efter antal tilmeldte hold.

Der kan tilmeldes elitehold og breddehold. De spiller i samme række. Hovedkredsmødet har givet lov til at tilmelde blandede hold (spillere fra forskellige klubber) samt at der kan organiseres 4 mands-hold ud fra enkelttilmeldinger. I så tilfælde stilles holdet op i ratingorden. 

Individuel tilmelding her på siden senest 14.april kl. 16. Holdangivelser/ønsker kan angives på Aalborg Skakforenings hjemmeside.

7. hovedkreds udsætter præmier, så der også er til breddeholdene. De bedst placerede hold - svarende til det antal hold, som 7. hovedkreds er berettiget til at deltage med - kvalificerer klubben til at spille med ved Dansk Skak Unions først kommende pokalfinalestævne. 

Mobiltelefoner. 7.HK’s regler herfor benyttes.

Forud for stævnets start nedsættes der en turneringskomité bestående af 3 medlemmer. Turneringskomiteen tager straks stilling til indkomne klager. Komiteens afgørelser er inappellable.

Periode 2023-04-15 .. 2023-04-15 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nordjysk Pokalholdturnering 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1. bræt 10 2023-04-15 2023-04-14
2. bræt 10 2023-04-15 2023-04-14
3. bræt 10 2023-04-15 2023-04-14
4. bræt 10 2023-04-15 2023-04-14
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen 1. bræt
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100401642 1457020 1. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1858 1847 2023-04-13
100701065 1412957 2. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2053 2048 2023-04-14
100700172 1404245 3. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1859 1989 2023-04-13
101095048 1454200 4. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1963 1721 2023-04-11
100600615 1403176 5. FM Bjarne Hansen Nørresundby Skakklub 2290 2298 2023-04-13
100701854 5112362 6. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2207 2151 2023-04-11
100700293 1408569 7. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 2074 2040 2023-03-18
100700725 1407678 8. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1964 2036 2023-04-06
100700663 1418378 9. Mads Alberg Aalborg Skakforening af 1889 2058 2011 2023-04-12
100700369 1428357 10. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1590 1742 2023-04-07
Deltagere i gruppen 2. bræt
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100700384 1428373 1. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1791 1747 2023-04-14
101096393 1465309 2. Andreas Evers Aalborg Skakforening af 1889 1687 0 2023-04-13
100700348 1433598 3. Mogens Nielsen Aars Skakklub 1936 1928 2023-04-13
100701926 34101241 4. Ehor Repey Aalborg Skakforening af 1889 1500 1568 2023-04-14
100700360 1400886 5. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2291 2230 2023-04-13
100700678 1418580 6. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1731 1806 2023-04-11
100700292 1416049 7. Tommy Clausen Jetsmark Skakklub 1943 1951 2023-03-18
100201494 1401971 8. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1760 1797 2023-04-03
100700677 1406159 9. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1835 1872 2023-04-12
100700434 1445847 10. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1556 1520 2023-04-07
Deltagere i gruppen 3. bræt
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100701908 1475177 1. Tobias Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1307 1434 2023-04-14
100701952 - 2. Gabriel Emil Stricker Aalborg Skakforening af 1889 1600 0 2023-04-04
100700349 1410997 3. Niels Pedersen Aars Skakklub 1891 1853 2023-04-13
100701956 - 4. Shoh Jahon Azizov Aalborg Skakforening af 1889 1250 0 2023-04-13
100700367 1401670 5. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2078 2041 2023-04-13
100701776 1464485 6. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1472 1531 2023-04-11
100701523 1433628 7. Morten Randrup Nielsen Jetsmark Skakklub 1699 1843 2023-03-18
100701631 1450549 8. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1308 1389 2023-04-03
100700574 1409921 9. Preben Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1755 1848 2023-04-12
100701788 1465058 10. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1345 1433 2023-04-07
Deltagere i gruppen 4. bræt
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100701752 1462458 1. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 1147 1332 2023-04-06
100701958 - 2. David Arnold Aalborg Skakforening af 1889 1200 0 2023-04-13
100701677 1460625 3. Patrick Grønhøj Aars Skakklub 1400 1230 2023-04-13
100701957 - 4. Shah Nazar Abdusalomov Aalborg Skakforening af 1889 1250 0 2023-04-13
100700401 1474588 5. Michael Simonsen Nørresundby Skakklub 2096 1895 2023-04-13
100701960 - 6. Andreas Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2023-04-13
101095478 1462296 7. Shanne Hedegaard Jakobsen Jetsmark Skakklub 1823 1558 2023-03-18
100401270 1453513 8. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1349 1271 2023-03-18
100701933 1478885 9. Abdulatif Azizov Aalborg Skakforening af 1889 1305 0 2023-04-13
100201715 1409700 10. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1257 1354 2023-04-07