loading
Arbejder ...

ØBRO Forsommer

Vis Gruppe : ParringerPGN
Klassisk turnering Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Anton Mehmet Yildiz Marthedal
Skakforeningen ØBRO
20012072
6
0
2
0
3
0
4
0
5
 
062,5519252,882014
2Erik Løveid
Helsingør Skakklub
20052023
5
½
1
1
6
1
3
1
4
½
412,620412,462054
3Erik Holstein
Frederiksberg Skakforening
20402061
4
½
5
0
1
1
2
0
6
 
4 - 52,920122,782035
4Niels Chr. Schjødt
Skakforeningen ØBRO
19852039
3
½
6
1
5
½
1
1
2
½
22,420142,602057
5Vedant Kumar Saravana
19471947
2
½
3
1
4
½
6
½
1
 
3019471,841973
6Lars Pedersen
Allerød Skakklub
19932021
1
1
4
0
2
0
5
½
3
 
4 - 52,4519652,442002

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Martin Reib Petersen
Skakforeningen ØBRO
19171980
6
1
2
1
3
0
4
1
5
 
313,119173,351973
2Thomas Mørkøre
Valby Skakklub
18911934
5
1
1
0
6
0
3
1
4
 
22 - 32,918643,011914
3Oscar Veiergang
Skak for sjov
17971856
4
1
5
 
1
1
2
0
6
 
22 - 32,1517932,371841
4Yann Février
Lyngby-Virum Skakklub
17471747
3
0
6
1
5
 
1
0
2
 
15017471,531736
5Markus Strange
Skakforeningen ØBRO
19171920
2
0
3
 
4
 
6
½
1
 
½63,118392,901872
6Georg Borup Friberg
Skakforeningen ØBRO
17771788
1
0
4
0
2
1
5
½
3
 
41,9517641,841774

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Claus Agø Hansen
Skakforeningen ØBRO
16911776
6
½
2
0
3
½
4
 
5
 
162,2516542,371749
2Jan Bauner
Skakklubben K41
17401812
5
½
1
1
6
0
3
½
4
 
21 - 32,717402,671799
3Tommy Jensen
Skakforeningen ØBRO
17181824
4
½
5
½
1
½
2
½
6
 
21 - 32,517182,771809
4Henrik Ploug
Skakforeningen ØBRO
17211822
3
½
6
 
5
1
1
 
2
 
4 - 52,516912,741797
5Anders Farver Kronborg
Skakklubben Nordkalotten
17031727
2
½
3
½
4
0
6
1
1
 
21 - 32,417031,961728
6Martin Ulrik Sdun
Skakforeningen ØBRO
17341790
1
½
4
 
2
1
5
0
3
 
4 - 52,6517002,491770

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Freja Egelund Grønnemose
Skakforeningen ØBRO
15841608
6
1
2
1
3
½
4
1
5
 
12,6516152,321655
2Anirudh Nagaraja
Skakforeningen ØBRO
15311531
5
½
1
0
6
½
3
½
4
 
4 - 5015311,681524
3Andrias Pieterson
Allerød Skakklub
15771623
4
1
5
½
1
½
2
½
6
 
22,615732,441624
4Martin Nørr
15101669
3
0
6
1
5
0
1
0
2
 
162,0514632,811597
5Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
15931664
2
½
3
½
4
1
6
0
1
 
232,715622,781648
6Peter Bo Bojesen Hviid
Skakforeningen ØBRO
15981689
1
0
4
0
2
½
5
1
3
 
4 - 52,7515422,971630

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Gabriel Moshe Kroch
Skakforeningen ØBRO
15001637
6
1
2
 
3
0
4
0
5
 
153,313972,631572
2Mathias Bogø
Skakforeningen ØBRO
14671586
5
1
1
 
6
 
3
1
4
 
22 - 33,0514202,281560
3 Jon Rosen
14741474
4
0
5
1
1
1
2
0
6
 
22 - 3014741,521453
4Christian Olivarius Stausholm
Nørrebro Skakklub
13061507
3
1
6
½
5
1
1
1
2
 
11,814141,741522
5Andreas Peitersen
Skakforeningen ØBRO
11980
2
0
3
0
4
0
6
0
1
 
061,05115100
6Marcus Nygaard Skaaning
Skakforeningen ØBRO
14281520
1
0
4
½
2
 
5
1
3
 
42,7513721,831467

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Tommy Andreasen
Skakforeningen ØBRO
10941395
6
0
2
0
3
1
4
1
5
 
242,810580,831362
2Jens Emborg
Skakforeningen ØBRO
11721509
5
1
1
1
6
1
3
0
4
 
31 - 23,411721,301523
3Lucas Skjold Østergren Johansen
Skakforeningen ØBRO
9350
4
1
5
1
1
0
2
1
6
 
31 - 21,55103700
4Peter Kovacs
Skakforeningen ØBRO
10250
3
0
6
½
5
 
1
0
2
 
½52,293200
5Pablo Orellana
Skakforeningen ØBRO
10000
2
0
3
0
4
 
6
0
1
 
06288001000
6Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
11301405
1
1
4
½
2
0
5
1
3
 
33,0511050,871408

Introgruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Dorte Egelund Kalhauge
10000
2
0
5
0
9
0
8
 
11
 
011 - 120100001000
2Abel Barreira Rodriguez
Skakforeningen ØBRO
10000
1
1
4
0
7
0
9
0
3
 
19 - 100100000
3Jacob Sallam Olsen
10000
4
0
10
0
8
1
5
1
2
 
25 - 80100001000
4Kresten Lidegaard
10000
3
1
2
1
6
0
7
 
12
 
25 - 80100001000
5Preben Andersen
Skakforeningen ØBRO
14000
6
0
1
1
11
0
3
0
8
 
19 - 100140000
6Freja Rasmussen
8000
5
1
7
1
4
1
12
0
10
 
32080001000
7Helge Lund
Skakforeningen ØBRO
10000
8
1
6
0
2
1
4
 
9
 
25 - 80100000
8Sarah Bisgaard Møller
Skakforeningen ØBRO
10000
7
0
11
0
3
0
1
 
5
 
011 - 120100000
9Thorbjørn Pasgaard
10000
10
½
12
0
1
1
2
1
7
 
3 - 40100001000
10Henrik Grønnemose
10000
9
½
3
1
12
0
11
1
6
 
3 - 40100001000
11Andreas Rendtorff
Skakforeningen ØBRO
10000
12
0
8
1
5
1
10
0
1
 
25 - 80100000
12Angelos Charalampidis
11911191
11
1
9
1
10
1
6
1
4
 
410119101191
ØBRO Forsommer

Skakforeningen ØBRO har fornøjelsen at indbyde til ØBRO Forsommer.

Turneringen bliver spillet i ØBROs egne hyggelige lokaler på Østerbro, ca. 5 minutters gang fra Trianglen (metro og bus) og 10 minutter fra både Østerport og Nordhavn (tog, metro og bus).

Datoerne er følgende mandage: 24/4, 8/5, 15/5, 22/5 og 5/6, hver dag med start kl. 19:00.

Som et eksperiment vil det være muligt at tilmelde sig en "Introgruppe", hvor der ikke bliver spillet med hverken indskud, præmier eller ratingberegning. Denne gruppe er målrettet begyndere, der ikke har prøvet at spille en koordineret turnering før, men som godt kunne tænke sig at prøve at spille nogle partier med lang betænkningstid under seriøse turneringsforhold. Erfarne turneringsspillere, der tilmelder sig denne gruppe, kan risikere at få deres tilmelding fjernet igen, medmindre de kan give arrangørerne en særdeles god grund til deres deltagelse heri.

Den 'klassiske' turnering vil blive spillet i alle-mod-alle grupper á 6 spillere, dog evt. en Monradgruppe et sted, hvis deltagerantallet ikke er deleligt med 6.
NB: Monradgruppen behøver ikke være den lavestratede, den kan sagtens være i toppen eller i midten, hvis arrangørerne vurderer, at dette giver grupper med mindst mulig niveauforskel.

Betænkningstiden i den ratede turnering vil være 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. udført træk.
Betænkningstiden i den uratede turnering vil være 60 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. udført træk.

Indskud i den ratede turnering er 150 kr., der, minus EMT-afgift, går ubeskåret til præmier.

Mandagene 1/5 og 29/5 kan benyttes til udsatte partier.

Af pladshensyn vil turneringen blive spillet med max. 60 deltagere.

Eventuelle spørgsmål angående turneringen kan sendes til Martin Reib Petersen på juniorleder@oebroskak.dk

Det skal nok blive hyggeligt, kom og vær med!

Periode 2023-04-24 .. 2023-06-05 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Reib Petersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til ØBRO Forsommer

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Klassisk turnering 0 2023-04-24 2023-04-20
Gruppe 1 6 2023-04-24 2023-04-20
Gruppe 2 6 2023-04-24 2023-04-20
Gruppe 3 6 2023-04-24 2023-04-20
Gruppe 4 6 2023-04-24 2023-04-20
Gruppe 5 6 2023-04-24 2023-04-20
Gruppe 6 6 2023-04-24 2023-04-20
Introgruppen 12 2023-04-24 2023-04-20
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Klassisk turnering
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103109616 1441540 1. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Skakforeningen ØBRO 2001 2072 2023-04-20
100803186 1520067 2. Erik Løveid Helsingør Skakklub 2005 2023 2023-04-19
100101655 1402250 3. Erik Holstein Frederiksberg Skakforening 2040 2061 2023-04-18
100100512 1407430 4. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1985 2039 2023-04-24
45059730 5. Vedant Kumar Saravana 1947 1947 2023-04-14
100802873 1448242 6. Lars Pedersen Allerød Skakklub 1993 2021 2023-04-17
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100496 1412000 1. Martin Reib Petersen Skakforeningen ØBRO 1917 1980 2023-03-27
100102026 1411900 2. Thomas Mørkøre Valby Skakklub 1891 1934 2023-04-20
100104574 1470183 3. Oscar Veiergang Skak for sjov 1797 1856 2023-04-05
100105054 36073415 4. Yann Février Lyngby-Virum Skakklub 1747 1747 2023-04-18
100202124 1440217 5. Markus Strange Skakforeningen ØBRO 1917 1920 2023-04-17
100105028 1478141 6. Georg Borup Friberg Skakforeningen ØBRO 1777 1788 2023-04-11
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101531 1471511 1. Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1691 1776 2023-04-18
100101984 1415832 2. Jan Bauner Skakklubben K41 1740 1812 2023-04-23
100101615 1425552 3. Tommy Jensen Skakforeningen ØBRO 1718 1824 2023-04-04
100104724 1473212 4. Henrik Ploug Skakforeningen ØBRO 1721 1822 2023-03-30
100803054 1463586 5. Anders Farver Kronborg Skakklubben Nordkalotten 1703 1727 2023-04-16
100104143 1450751 6. Martin Ulrik Sdun Skakforeningen ØBRO 1734 1790 2023-04-18
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104816 1474456 1. Freja Egelund Grønnemose Skakforeningen ØBRO 1584 1608 2023-03-28
100104886 1767151 2. Anirudh Nagaraja Skakforeningen ØBRO 1531 1531 2023-03-30
100803241 1472704 3. Andrias Pieterson Allerød Skakklub 1577 1623 2023-04-18
100801926 1452550 4. Martin Nørr 1510 1669 2023-04-17
100103155 1413279 5. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1593 1664 2023-04-14
100104750 1474502 6. Peter Bo Bojesen Hviid Skakforeningen ØBRO 1598 1689 2023-03-28
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100105078 1478702 1. Gabriel Moshe Kroch Skakforeningen ØBRO 1500 1637 2023-04-18
100202123 1440039 2. Mathias Bogø Skakforeningen ØBRO 1467 1586 2023-04-17
1573888 3. Jon Rosen 1474 1474 2023-04-17
100104897 1475908 4. Christian Olivarius Stausholm Nørrebro Skakklub 1306 1507 2023-04-09
100105144 - 5. Andreas Peitersen Skakforeningen ØBRO 1198 0 2023-03-31
100105060 1478710 6. Marcus Nygaard Skaaning Skakforeningen ØBRO 1428 1520 2023-03-31
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104802 1474391 1. Tommy Andreasen Skakforeningen ØBRO 1094 1395 2023-04-17
100103798 1437534 2. Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1172 1509 2023-03-31
100105031 1478729 3. Lucas Skjold Østergren Johansen Skakforeningen ØBRO 935 0 2023-04-13
100104916 1475886 4. Peter Kovacs Skakforeningen ØBRO 1025 0 2023-04-17
100104765 - 5. Pablo Orellana Skakforeningen ØBRO 1000 2023-04-24
103105996 1435914 6. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1130 1405 2023-04-07
Deltagere i gruppen Introgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
- 1. Dorte Egelund Kalhauge 1000 2023-04-10
100105073 - 2. Abel Barreira Rodriguez Skakforeningen ØBRO 1000 0 2023-03-27
- 3. Jacob Sallam Olsen 1000 2023-03-28
- 4. Kresten Lidegaard 1000 2023-04-20
100105081 - 5. Preben Andersen Skakforeningen ØBRO 1400 0 2023-04-13
- 6. Freja Rasmussen 800 2023-04-20
100104917 - 7. Helge Lund Skakforeningen ØBRO 1000 0 2023-03-27
100104950 - 8. Sarah Bisgaard Møller Skakforeningen ØBRO 1000 0 2023-03-27
- 9. Thorbjørn Pasgaard 1000 2023-04-24
- 10. Henrik Grønnemose 1000 2023-04-14
100104713 - 11. Andreas Rendtorff Skakforeningen ØBRO 1000 0 2023-04-10
42158044 12. Angelos Charalampidis 1191 1191 2023-04-09