loading
Arbejder ...

ØBRO Sommerskak 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Marius Enevold Gjesme
Skakforeningen ØBRO
21352118
11
1
10
1
6
1
2
1
8
½
3
0
17
1
25,0521444,522138
2Claus Rossen
Viborg Skakklub
20962102
12
1
14
1
8
½
1
0
17
½
15
0
18
1
44 - 85,220724,872085
3Aksel Wetke Hallundbæk
Skakforeningen ØBRO
20602111
13
½
15
½
14
1
6
0
19
1
1
1
8
1
534,5520694,832114
4Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20232043
14
0
12
0
     020 - 211,3519940,672030
5Paul Brøndal
Caïssa Gladsaxe
19932027
15
½
13
½
18
1
17
½
   162,619902,672024
6Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
20072020
16
1
17
1
1
0
3
1
7
1
8
1
15
1
614,1520513,792064
7WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
19762005
17
0
16
1
13
½
11
1
6
0
19
0
20
1
9 - 114,319524,391987
8Tim Balton
Skak for sjov
17772003
18
1
19
1
2
½
15
1
1
½
6
0
3
0
44 - 81,718703,582020
9Richard Lilja
Skørping Skakklub
19991998
19
0
18
0
21
+
13
1
15
0
16
1
11
½
9 - 113,8519593,771973
10Anders Vælds
Skakforeningen ØBRO
19471969
20
1
1
0
17
0
18
0
14
0
21
+
16
1
312 - 153,4519043,421941
11 Jan Slettebo
19621962
1
0
20
½
19
1
7
0
13
1
14
0
9
½
312 - 15019623,631949
12Allan Astrup Jensen
Frederiksberg Skakforening
18451961
2
0
4
1
15
0
    1190,8518500,891943
13Oscar Veiergang
Skak for sjov
19351956
3
½
5
½
7
½
9
0
11
0
20
1
21
+
9 - 112,819262,751946
14Henrik Mortensen
Valby Skakklub
19381916
4
1
2
0
3
0
 
10
1
11
1
19
0
312 - 152,5519522,331929
15Asger Justesen
Skakklubben af 1968
19281904
5
½
3
½
12
1
8
0
9
1
2
1
6
0
44 - 83,119552,291938
16Svend Kjems Hove
Skakforeningen ØBRO
18411903
6
0
7
0
20
1
19
0
21
+
9
0
10
0
2172,318022,711869
17Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
18491888
7
1
6
0
10
1
5
½
2
½
18
1
1
0
44 - 82,219122,331955
18Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben Seksløberen
18111868
8
0
9
1
5
0
10
1
20
1
17
0
2
0
312 - 152,5518252,551877
19Noah Paludan
Skakklubben af 1968
18791829
9
1
8
0
11
0
16
1
3
0
7
1
14
1
44 - 82,9519112,081867
20Daniel Kokholm
Skakforeningen ØBRO
17581810
10
0
11
½
16
0
21
+
18
0
13
0
7
0
181,817191,931781
21Bye
  
9
-
20
-
16
-
10
-
13
-
020 - 21

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Meldgaard Henriksen
Nørrebro Skakklub
16911790
9
½
15
0
2
0
7
½
12
0
13
½
11
½
2144,516164,771735
2Henrik Holm
Hillerød Skakklub
17491785
10
0
12
½
1
1
13
½
11
1
15
1
3
0
44 - 74,9517214,601773
3Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17181778
11
1
13
½
15
1
8
½
4
½
10
1
2
1
1 - 24,517484,551797
4Georg Borup Friberg
Skakforeningen ØBRO
17641759
12
1
8
½
10
½
9
1
3
½
11
1
6
1
1 - 24,9517814,391803
5Lasse Sonne
Skak for sjov
16341724
13
0
9
0
17
+
14
0
   1152,315481,931685
6Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
16261706
14
1
10
½
9
½
11
0
13
1
8
½
4
0
8 - 94,216054,061695
7Freja Egelund Grønnemose
Skakforeningen ØBRO
16411686
15
0
11
0
12
1
1
½
14
½
9
0
13
1
310 - 114,515943,931667
8Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
16321649
16
+
4
½
13
1
3
½
10
1
6
½
14
½
533,516472,721675
9Svend Madsen
Esbjerg Skakforening
15371632
1
½
5
1
6
½
4
0
15
0
7
1
10
0
310 - 112,615552,871635
10Radu-Stefan Mihaila
Gentofte Skakklub
15391631
2
1
6
½
4
½
15
1
8
0
3
0
9
1
44 - 72,4516072,851677
11Flemming Borg
16001628
3
0
7
1
14
1
6
1
2
0
4
0
1
½
8 - 93,0516142,531647
12Andrias Pieterson
Allerød Skakklub
15731628
4
0
2
½
7
0
17
+
1
1
14
0
15
0
12 - 132,615242,401610
13Sejer Benjamin Brinck Billig
Caïssa Gladsaxe
14081617
5
1
3
½
8
0
2
½
6
0
1
½
7
0
12 - 131,314622,431620
14Vuk Bang Balslev
Nørrebro Skakklub
13221616
6
0
17
1
11
0
5
1
7
½
12
1
8
½
44 - 71,914443,461638
15Simon Møller Nielsen
Hillerød Skakklub
15411588
7
1
1
1
3
0
10
0
9
1
2
0
12
1
44 - 72,6516012,431619
16Christian Olivarius Stausholm
Nørrebro Skakklub
16081581
8
-
      016 - 170160801581
17Bye
 
14
0
5
-
12
-
   016 - 17

Grupp 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Johannes Severin Landbo Børresen
Nørrebro Skakklub
14271573
8
1
7
0
10
1
3
½
2
1
6
1
5
½
523,5514923,511593
2Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
14101562
9
0
5
½
4
1
11
1
1
0
7
1
3
½
45 - 7314552,671569
3Asbjørn Vesterkær Slavensky
Skak for sjov
14901552
10
1
9
1
6
1
1
½
5
1
12
½
2
½
13,815762,041590
4Simon Manuel Ramus De Matos Oftedal
Skakforeningen ØBRO
14151531
11
0
12
½
2
0
13
1
14
0
10
0
15
+
123,813120,461513
5Marcus Nygaard Skaaning
Skakforeningen ØBRO
14391526
12
½
2
½
7
1
9
1
3
0
8
1
1
½
3 - 43,9514642,541544
6Victor Ander Søndergaard
15571523
13
1
11
1
3
0
7
1
8
½
1
0
12
0
8 - 95,314762,091499
7Oliver Fluck
Valby Skakklub
13841497
14
1
1
1
5
0
6
0
9
1
2
0
8
1
45 - 73,5514042,351490
8Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
11051408
1
0
13
1
11
½
10
1
6
½
5
0
7
0
310 - 111,2511951,341391
9Krish Bhatia
16100
2
1
3
0
12
1
5
0
7
0
14
0
10
0
2135,45146101000
10Erika Jensen
15000
3
0
14
1
1
0
8
0
13
1
4
1
9
1
45 - 74,9146001000
11Nadim Rustom
15000
4
1
6
0
8
½
2
0
12
0
13
1
14
½
310 - 115,25139901000
12Zakaria Maytham Fahmi
Skak for sjov
12810
5
½
4
½
9
0
14
1
11
1
3
½
6
1
3 - 42,2142100
13Peter Kovacs
10160
6
0
8
0
14
0
4
0
10
0
11
0
 014 - 151,195600
14Elias Fiordaliso Johansson
Skakforeningen ØBRO
10000
7
0
10
0
13
1
12
0
4
1
9
1
11
½
8 - 90,9116700
15Bye
      
4
-
014 - 15
ØBRO Sommerskak 2023

ØBRO Sommerskak EMT 2023

Bemærk et max. deltagerantal på 66 deltagere.

ØBRO Skakforening og Skakklubben Seksløberen indbyder til 7 runders koordineret turnering i sommerferien.

Spilledage/-tidspunkt:

Torsdag den 13. juli kl. 18:30 - 23:00
Fredag den 14. juli kl. 12:00 - 16:30 og 17:00 - 21:30.
Lørdag den 15. jul kl. 12:00 - 16:30 og 17:00 - 21:30.
Søndag den 16. juli kl. 12:00 - 16:30 og 17:00 - 21:30.

Spillested:
ØBROs lokaler, Rosenvængets alle 31 kld. 2100 Kbh. Ø. 5 minutters gang fra metrostationen ”Trianglen”

Grupper:
Turneringen vil blive afviklet i 2-3 sweitzergrupper af rimelig størrelse afhængig af deltagernes ratingtal. Gruppeplacering bestemmes efter fide-rating.

Betænkningstid:
90 min. + 30 sec. pr træk til hele partiet. Mødetid senest ½ time efter rundens start. Turneringen ELO-rates.

Indskud: 
250 kr som enten betales via mobilpay til TL Peter Olsen 60891050, eller betales inden 1. runde starter senest 18:00
Tilmelding:
online her, senest tirsdag 11. juli

Præmier:
med et forventet deltagerantal i øverste sweitzergruppe på 20 deltagere vil 1. præmien være 2000,- samlet 80% af indskuddet bruges til præmier.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2023-07-13 .. 2023-07-16 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Peter Erik Olsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til ØBRO Sommerskak 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 21 2023-07-13 2023-07-11
Gruppe 2 17 2023-07-13 2023-07-11
Grupp 3 15 2023-07-13 2023-07-11
Totalt antal tilmeldte 53
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101096501 1466488 1. Marius Enevold Gjesme Skakforeningen ØBRO 2135 2118 2023-06-10
100300084 1403222 2. Claus Rossen Viborg Skakklub 2096 2102 2023-06-25
100104742 1474472 3. Aksel Wetke Hallundbæk Skakforeningen ØBRO 2060 2111 2023-06-20
100103890 1440969 4. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2023 2043 2023-06-11
102101032 1447432 5. Paul Brøndal Caïssa Gladsaxe 1993 2027 2023-05-26
100602129 1404792 6. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2007 2020 2023-07-09
100802278 1004948 7. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 1976 2005 2023-06-03
100104943 1478060 8. Tim Balton Skak for sjov 1777 2003 2023-06-26
100800709 1403109 9. Richard Lilja Skørping Skakklub 1999 1998 2023-06-11
100103925 1439197 10. Anders Vælds Skakforeningen ØBRO 1947 1969 2023-05-17
0 1704958 11. Jan Slettebo 1962 1962 2023-07-09
100103830 1401181 12. Allan Astrup Jensen Frederiksberg Skakforening 1845 1961 2023-06-13
100104574 1470183 13. Oscar Veiergang Skak for sjov 1935 1956 2023-06-06
100800419 1401424 14. Henrik Mortensen Valby Skakklub 1938 1916 2023-06-03
101097354 1476173 15. Asger Justesen Skakklubben af 1968 1928 1904 2023-07-02
100400597 1408194 16. Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1841 1903 2023-05-23
100302083 1472313 17. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1849 1888 2023-07-05
100801534 1416227 18. Rasmus Agertoft Hansen Skakklubben Seksløberen 1811 1868 2023-05-19
100602805 1474987 19. Noah Paludan Skakklubben af 1968 1879 1829 2023-06-30
100100124 1407155 20. Daniel Kokholm Skakforeningen ØBRO 1758 1810 2023-06-06
- - 21. Bye - 2023-07-14
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101421 1414399 1. Bjarne Meldgaard Henriksen Nørrebro Skakklub 1691 1790 2023-06-09
100102144 1425340 2. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1749 1785 2023-07-09
100100138 1406175 3. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1718 1778 2023-07-07
100105028 1478141 4. Georg Borup Friberg Skakforeningen ØBRO 1764 1759 2023-07-09
100104958 1477161 5. Lasse Sonne Skak for sjov 1634 1724 2023-06-17
100104081 1447173 6. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1626 1706 2023-06-09
100104816 1474456 7. Freja Egelund Grønnemose Skakforeningen ØBRO 1641 1686 2023-07-08
100104326 1462172 8. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1632 1649 2023-06-06
100500970 1419846 9. Svend Madsen Esbjerg Skakforening 1537 1632 2023-06-20
100104752 2852638 10. Radu-Stefan Mihaila Gentofte Skakklub 1539 1631 2023-05-30
100100732 1505823 11. Flemming Borg 1600 1628 2023-06-06
100803241 1472704 12. Andrias Pieterson Allerød Skakklub 1573 1628 2023-06-11
100105044 1478087 13. Sejer Benjamin Brinck Billig Caïssa Gladsaxe 1408 1617 2023-07-03
100104761 1476491 14. Vuk Bang Balslev Nørrebro Skakklub 1322 1616 2023-06-13
100803342 1476980 15. Simon Møller Nielsen Hillerød Skakklub 1541 1588 2023-06-09
100104897 1475908 16. Christian Olivarius Stausholm Nørrebro Skakklub 1608 1581 2023-06-05
- - 17. Bye - 2023-07-13
Deltagere i gruppen Grupp 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104837 1474545 1. Johannes Severin Landbo Børresen Nørrebro Skakklub 1427 1573 2023-06-11
100600977 1407473 2. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1410 1562 2023-07-03
101096549 1470094 3. Asbjørn Vesterkær Slavensky Skak for sjov 1490 1552 2023-06-08
100104114 1447807 4. Simon Manuel Ramus De Matos Oftedal Skakforeningen ØBRO 1415 1531 2023-05-22
100105060 1478710 5. Marcus Nygaard Skaaning Skakforeningen ØBRO 1439 1526 2023-06-09
100602828 1475460 6. Victor Ander Søndergaard 1557 1523 2023-06-18
101097228 1473301 7. Oliver Fluck Valby Skakklub 1384 1497 2023-06-21
103105996 1435914 8. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1105 1408 2023-05-23
101097679 - 9. Krish Bhatia 1610 2023-07-08
101097680 - 10. Erika Jensen 1500 2023-07-09
100105199 - 11. Nadim Rustom 1500 2023-06-04
100104776 1478125 12. Zakaria Maytham Fahmi Skak for sjov 1281 0 2023-07-04
100104916 - 13. Peter Kovacs 1016 0 2023-07-11
100105192 - 14. Elias Fiordaliso Johansson Skakforeningen ØBRO 1000 0 2023-07-03
- - 15. Bye - 2023-07-16