loading
Arbejder ...

Nordsjælland Weekend EMT 2024 – Allerød Skakklubs 90 års jubilæumsturnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
25172511
9
½
6
1
8
1
3
½
7
1
413,7525203,642515
2GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24462446
10
1
5
½
7
½
9
1
3
½
3024463,222449
3IM Martin Haubro
BMS Skak
24142418
11
1
8
½
9
½
1
½
2
½
342,9524152,982418
4FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
24092416
12
1
7
0
5
0
10
½
14
½
2123,4523903,502401
5IM Nikolaj Borge
Hillerød Skakklub
24022388
13
1
2
½
4
1
7
½
8
0
37324022,852390
6FM Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23292327
14
½
1
0
12
½
11
0
15
0
1153,122873,162305
7IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
23292348
15
1
4
1
2
½
5
½
1
0
352,1523462,252356
8IM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
22722303
16
1
3
½
1
0
12
1
5
1
22,1523062,352326
9GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
22642295
1
½
14
1
3
½
2
0
13
1
362,0522832,242303
10FM Nicolai Kvist Brondt
Skanderborg Skakklub
22442236
2
0
13
½
11
1
4
½
16
½
82,3522472,362239
11Uno Skonnord
Skakforeningen ØBRO
22262153
3
0
16
½
10
0
6
1
12
1
102,322301,852166
12Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21802177
4
0
15
1
6
½
8
0
11
0
141,921721,892169
13Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
21722159
5
0
10
½
14
1
16
½
9
0
2112,121701,992159
14WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21382140
6
½
9
0
13
0
15
0
4
½
1161,721241,672127
15Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21302152
7
0
12
0
16
0
14
1
6
1
2131,9521312,042151
16Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
21122127
8
0
11
½
15
1
13
½
10
½
91,8521252,012137
Nordsjælland Weekend EMT 2024 – Allerød Skakklubs 90 års jubilæumsturnering

Allerød Skakklub, DSU og 8. Hovedkreds indbyder til 5 runders koordineret EMT i weekenden 5.-7. januar 2024. Turneringen er efterfølgeren til den traditionsrige NSU-turnering og byder på optimale spilleforhold i alle klasser. Der live-streames fra topbrætterne.

Jubilæumsreception: Turneringen markerer Allerød Skakklubs 90 års-jubilæum og indledes med en reception fredag 5. januar kl. 18.00-19.00 – kom forbi og nyd et glas champagne i godt selskab!

Spillested: Allerød Kulturhus (biblioteket), Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra Allerød St.)
Der er gratis kaffe, te og vand inkluderet for spillerne hele weekenden. Kantine med øl, sodavand, ostemadder, slik m.m. findes på spillestedet. Lørdag og søndag er det muligt at købe en let frokost.

Spilledage og tider:
Fredag 5. januar 2024 kl. 19-24
Lørdag 6. januar 2024 kl. 10-15 og kl. 15-20
Søndag 7. januar 2024 kl. 10-15 og kl. 15-20

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.
Turneringsform: Der inddeles efter dansk rating i schweizergrupper med 16 spillere. I øverste gruppe er remistilbud ikke tilladt de første 30 træk. Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt.
Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde. Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet – tændt telefon kan medføre tab. Vi opfordrer til at deponere telefoner, ’smartwatches’ og andet elektronisk udstyr hos dommerbordet.

Indskud og tilmelding: Indskud 250 kroner; juniorer indtil 20 år 125 kroner; GM, IM, WGM og WIM gratis.
Indskud betales i forbindelse med tilmelding på https://skak.nemtilmeld.dk
Titelholdere bedes kontakte arrangørerne direkte vedrørende tilmelding.
Bemærk tilmeldingsfrist: 2. januar 2024 – vi har plads til 96 spillere og forventer fuldt hus.

Garanterede præmier: Øverste mesterklasse: 5.000 kr. – 2.500 kr. – 1.000 kr. – ratingpræmie 700 kr.
Øvrige grupper: 1.000 kr. – 800 kr. – 600 kr. – ratingpræmie 500 kr.
Ved ligestilling i point afgøres præmierne ved korrektion.

Hoveddommer: IA Lars K. Johansen, E: spurvevang@spurvevang.dk T: 31 33 44 99
Dommere: FA Jesper Scherling Fris, NA Jakob Werner, Casper Schultz, Morten Renneberg

Periode 2024-01-05 .. 2024-01-07 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

IA Søren Bech Hansen ( Formand )

IA Arild Rimestad

NA Anders Rossen-Jørgensen ( Spiller Rep. )

Hoveddommer Lars K. Johansen
Dommere Alle grupper:  Jesper Scherling Fris , Jakob Werner , Casper Schultz , Morten Renneberg
Gruppe 1:  Lars K. Johansen , Jesper Scherling Fris , Jakob Werner
Gruppe 2:  Casper Schultz , Morten Renneberg
Gruppe 3:  Morten Renneberg , Casper Schultz
Gruppe 4:  Casper Schultz , Morten Renneberg
Gruppe 5:  Morten Renneberg , Casper Schultz
Gruppe 6:  Casper Schultz , Morten Renneberg

Tilmeldings muligheder til Nordsjælland Weekend EMT 2024 – Allerød Skakklubs 90 års jubilæumsturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 16 2024-01-05 2024-01-02
Gruppe 2 16 2024-01-05 2024-01-02
Gruppe 3 16 2024-01-05 2024-01-02
Gruppe 4 16 2024-01-05 2024-01-02
Gruppe 5 16 2024-01-05 2024-01-02
Gruppe 6 16 2024-01-05 2024-01-02
Totalt antal tilmeldte 96
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2517 2511 2023-11-19
100800594 1700090 2. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2446 2446 2023-11-07
100103015 1414291 3. IM Martin Haubro BMS Skak 2414 2418 2023-12-20
100602240 1429221 4. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2409 2416 2023-11-07
100800065 1400312 5. IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2402 2388 2024-01-04
100800222 1402765 6. FM Mikkel Strange Næstved Skakklub 2329 2327 2023-11-15
100600709 1400568 7. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2329 2348 2023-11-21
100100465 1400940 8. IM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2272 2303 2023-11-13
100101540 1400100 9. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2264 2295 2023-11-07
100103177 1413848 10. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2244 2236 2023-11-22
100104067 1446800 11. Uno Skonnord Skakforeningen ØBRO 2226 2153 2024-01-04
100800259 1406671 12. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2180 2177 2023-11-07
100201725 1423401 13. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2172 2159 2023-11-12
100600339 1400720 14. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2138 2140 2023-11-07
100100852 1401696 15. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2130 2152 2023-11-21
100102729 1408658 16. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2112 2127 2024-01-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802133 1426664 1. Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2073 2064 2023-11-07
100800106 1400550 2. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2063 2082 2023-11-09
100803124 1467778 3. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 2049 2076 2023-11-20
100802438 1412159 4. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2042 2059 2023-11-07
100104022 1445448 5. Morten Majlund Nielsen Skakforeningen Odysseus 2033 2035 2023-11-08
100802278 1004948 6. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2031 2044 2023-11-20
100100444 1405705 7. Flemming Haupt Hansen Herlev Skakklub 2029 2023 2023-11-14
100103890 1440969 8. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2025 2043 2023-11-13
100202092 1447955 9. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1996 2001 2023-11-16
100802258 1413872 10. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1996 2012 2023-11-23
100104745 1447785 11. Claes Braad Pedersen Lyngby-Virum Skakklub 1973 1953 2023-11-21
100802760 1439391 12. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1964 1944 2023-11-07
100800945 1405306 13. Jan Mose Nielsen Enkeltmedlem 2HK 1946 1944 2023-11-14
100101859 1412760 14. Lars Christoff Andersen Herlev Skakklub 1940 1894 2023-11-14
100202124 1440217 15. Markus Strange Skakforeningen ØBRO 1938 1924 2023-11-15
100104605 1471759 16. August Jalving Frederiksberg Skakforening 1936 1990 2023-11-09
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801333 1406833 1. Esben Lauge Sørensen Hillerød Skakklub 1932 1936 2024-01-04
100300735 1410741 2. Jesper Bruun Allerød Skakklub 1917 1999 2023-11-11
100800709 1403109 3. Richard Lilja Skørping Skakklub 1916 1972 2023-11-08
100800462 1406841 4. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1912 1900 2023-11-13
100100474 1404474 5. Niels Lauritsen Frederiksberg Skakforening 1905 1954 2023-11-09
100800660 1408356 6. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1893 1913 2024-01-02
100104139 1452797 7. Karl Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1886 1791 2024-01-04
100802848 1445650 8. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1863 1901 2023-11-07
100103576 1414917 9. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1859 1927 2023-11-12
100803131 1467786 10. Claus Andersen Allerød Skakklub 1849 1860 2023-11-07
100602772 13912143 11. Alexandru Pirtac Skakklubben af 1968 1845 1865 2024-01-01
100104149 1452568 12. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1843 1871 2023-11-11
100100634 1426494 13. Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub 1790 1805 2023-11-09
100800374 1409182 14. Svend Steenstrup Brønshøj Skakforening 1785 1878 2024-01-01
100602368 1438484 15. Mikkel Ramsdal Horsens Skakforening 1784 1782 2023-11-07
100104618 1470540 16. Slavomir Stanislaw Kusak Lyngby-Virum Skakklub 1778 1831 2023-11-12
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100803296 1475738 1. Anton Helsted Moe Frederiksværk Skakklub 1776 1761 2023-11-19
101097248 1474677 2. Morten Tuborg Skovvang Tåstrup Skakforening 1769 1619 2023-11-10
100800739 1408526 3. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1760 1747 2023-11-08
100800341 1426680 4. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1757 1829 2024-01-03
100800654 1473115 5. Jan Jørgensen Enkeltmedlem 2HK 1736 1705 2023-11-22
101096549 1470094 6. Asbjørn Vesterkær Slavensky Skak for sjov 1728 1809 2023-11-07
101097474 1477307 7. Arthur Helsted Moe Hillerød Skakklub 1716 1729 2023-11-08
100803420 34149066 8. Denys Kushyk Helsingør Skakklub 1704 1704 2023-11-10
100105144 1479814 9. Andreas Peitersen Skakforeningen ØBRO 1701 1728 2023-11-21
100802190 1434195 10. Sissel Kærgaard Ishøj Skakklub 1691 1664 2023-11-22
100104958 1477161 11. Lasse Sonne Skak for sjov 1683 1731 2023-11-22
101097206 - 12. Adam Vergara Skakklubben af 1968 1672 0 2023-11-22
100200288 1428403 13. Jan Ambirk Præstø Skakklub 1640 1684 2023-11-11
100104326 1462172 14. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1634 1662 2023-11-07
100800467 1411152 15. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1634 1740 2023-11-21
100803123 1515942 16. Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub 1624 1583 2024-01-03
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103836 1442589 1. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1623 1640 2023-11-07
100101719 1418246 2. Henri Tolba Amager Skakforening 1594 1662 2023-11-19
100800478 1417118 3. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1527 1567 2023-11-09
100104401 1445405 4. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1519 1594 2023-11-14
100104836 1473530 5. Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1514 1629 2023-11-09
100100624 1426125 6. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1493 1564 2023-11-19
100103637 1415018 7. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1488 1605 2023-11-07
100104886 1767151 8. Anirudh Nagaraja Skakforeningen ØBRO 1465 1465 2023-11-22
100100104 1416111 9. Jens Gade Amager Skakforening 1460 1546 2023-11-07
100101289 1415484 10. Bjarne Mielow Amager Skakforening 1419 1561 2023-11-07
100200903 1424270 11. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1413 1513 2023-11-07
101097418 1477765 12. Anders Askjær Mikkelsen Gentofte Skakklub 1406 1400 2023-11-21
100104752 2852638 13. Radu-Stefan Mihaila Gentofte Skakklub 1400 1454 2024-01-03
100803141 1468413 14. Ole Nilsson Frederikssund Skakklub 1389 1528 2023-11-11
100202123 1440039 15. Mathias Bogø Skakforeningen ØBRO 1388 1549 2023-11-21
100100529 1426770 16. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1351 1518 2024-01-02
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104573 1473557 1. Bastian Rynkjøb Hvidovre Skakklub 1343 1442 2023-11-07
100302217 1480790 2. Alex Jakobsen Frem Skakklub 1316 1395 2023-11-10
100104811 1473336 3. Hans van den Brink Caïssa Gladsaxe 1291 1381 2023-11-11
101097393 1477870 4. Tobias Haahr Nielsen Allerød Skakklub 1256 1359 2023-11-07
100803218 1477196 5. Yogasimman Kamal Hillerød Skakklub 1236 1293 2023-11-22
100803107 1467328 6. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1231 1352 2023-11-07
100105047 1480707 7. Tristan Lund Elnegaard Gentofte Skakklub 1225 1243 2023-11-08
100602478 1446029 8. Peter Ramsdal Skakklubben af 1968 1201 1377 2023-11-07
100802297 1425048 9. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1199 1349 2023-11-16
100803441 - 10. Morten Kiel Blounsø Hillerød Skakklub 1182 1532 2023-11-08
100104787 1481878 11. Hanesh Ravikumar Næstved Skakklub 1164 1470 2024-01-02
100800118 1426230 12. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1132 1379 2023-11-11
100802517 1425242 13. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1120 1395 2023-11-21
100202132 1442295 14. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1089 1254 2023-11-16
100105307 - 15. Frederik Jørgensen Skakforeningen ØBRO 1000 2023-11-21
100803096 1465414 16. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 966 1165 2023-11-10