loading
Arbejder ...

DM 2024

DM 2024

Indbydelse til DM i SKAK 2024

Dansk Skak Union indbyder hermed unionens medlemmer til Dansk Skak Unions DM og Påsketurnering 2024. 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 23. marts til mandag den 1. april 2024 

Fide-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Fide-ratet.

Betaling af Indskud og Tilmeldingsfrister:
500 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen og Begynderklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 3 marts = 400 kr.
Begynderklassen særpris kr. 200.

Indskud betales til Dansk Skak Union kontonummer: 9570-13265682 - MobilePay på nummer: 370405
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,

Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding onsdag den 31. januar  kl. 23:59.59
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 25. marts kl. 18:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 22.marts kl. 18:00.
DM begynder og let øvede: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 22.marts kl. 18:00.
VeteranG5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag den 27. marts kl. 18:00

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2023.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2023.
3. De højest ratede tilmeldte spillere på Fides ratingliste pr. 1. februar 2024..
4. Ved afbud suppleres i rækkefølge med de højst ratede øvrige tilmeldte til Landsholdsklassen, ved yderligere behov de højst ratede i Kandidatklassen.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 22. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis Fide rating pr. 1. februar 2024 er 2600+. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 26. marts kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2023, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2024.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000 - spillerne må ikke være fyldt 20 år før 1. januar 2024.
3. Kvindedanmarksmesteren
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 28. marts. Deltagerne skal være fyldt 60 år senest 28.marts 2024.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 23. marts og slutter mandag den 25. marts.
2. forløb starter torsdag den 28. marts og slutter lørdag den 30. marts, her kan man også nå at deltage i Påske lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 26. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 23.marts og slutter onsdag den 27. marts.
2. forløb starter torsdag den 28. marts og slutter mandag den 1. april 

DM begynder og let øvede - max rating 1200 - 5 eller 7 runder:
Disse gruppe er for begyndere og let øvede, med maksimal rating på 1200. Gruppen spiller med reduceret betænkningstid på 45 minutter til hele partiet, + 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

1. runde: lørdag   den 23. marts 2024   kl. 14.30
2. runde: lørdag   den 23. marts 2024   kl. 17.00
3. runde: søndag   den 24. marts 2024   kl. 10.00
4. runde: søndag   den 24. marts 2024   kl. 12.30
5. runde: søndag   den 24. marts 2024   kl. 15.00
6. runde: mandag  den 25. marts 2024   kl. 10.00
7. runde: mandag  den 25. marts 2024   kl. 13.00

Afhængig af tilmeldingerne, kan det komme på tale at mixe de 2 begyndergrupper, efter særlige regler, som tilgodeser, at det først og fremmest er en begynderturnering hvor det vigtige er at få prøvet at spille en skakturnering.

Indskuddet i denne gruppe er kun kr. 200,- præmier oplyses senest ved begyndelsen af 2. runde.

Betænkningstiden
I alle klasser (undtaget begynderklassen) spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem. Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 23. marts

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 24. marts

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 25. marts

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 26. marts

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 27. marts

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 28. marts

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 29. marts

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 30. marts

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 31. marts

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 1. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

Lynskak Påske Lyn
Fredag den 29. marts kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 29. marts kl. 16:00. Indskud: 150 kr.
Lynturneringen rates både Dansk og hos Fide - Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. 
Gruppeindeling bliver efter rating i store Grupper, der tilstræbes 14 eller 16 mands grupper.
Øverste Gruppe bliver med efter følgende semifinale og finale.
Præmier vil blive slået op kort efter start, dog er vinderen gararenteret 2.000 Kr.

 
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 31. marts. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret fredag den 29. april kl. 20:00

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt. 
Bemærk der er gratis kaffe & vand til deltagerne på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 725,- kr.
Dobbeltværelse 875,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.

Hotel Garni tilbyder overnatning, exclusive morgenmad, fra:
Enkeltværelse fra 605
Dobbelværelse fra 705

Booking: Begge Hoteller Online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk. Bemærk hvis du booker og betaler via et booking bureau kan Hotellet ikke forventes at refundere værelsesbetaling hvis du bliver nødt til at trække dig, så benyt den foreslåede metode. 

Bookingkoden er SKAK24
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: skak-dm.dk eller  alternativt kan tilmelding ske til:
Poul Jacobsen Tlf. 4083 3616. mail: info@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret 4083 3616.

Periode 2024-03-23 .. 2024-04-01 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Turneringskomite:
 

 

Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere Alle grupper:  Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen , Michael Hansen , Brian Lorenzen , Rasmus Lehd , Brian Lorenzen

Tilmeldings muligheder til DM 2024 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholds Klasse 2024 10 2024-03-23 2024-01-31
Reserver LH Klassen 2 2024-03-23 2024-03-22
Kandidatklasse 20 2024-03-26 2024-03-25
Basis G7 gr. 1 29 2024-03-26 2024-03-25
G5-1 Gruppe 1 16 2024-03-23 2024-03-22
G5-2 Gruppe 1 10 2024-03-28 2024-03-27
KP-1 Gruppe 1. 28 2024-03-23 2024-03-22
KP-2 Gruppe 1 29 2024-03-28 2024-03-27
Veteran Gruppe 1 24 2024-03-28 2024-03-27
DM begynder og let øvede - max rating 1200 - 5 runder 4 2024-03-23 2024-03-22
DM begynder og let øvede - max rating 1200 - 7 runder 10 2024-03-23 2024-03-22
Påske Lyn 7 2024-03-29 2024-03-29
Totalt antal tilmeldte 189
Deltagere i gruppen Landsholds Klasse 2024
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104150 1454153 FM Casper Yukun Liu BMS Skak 2276 2280 2024-01-24
100602240 1429221 FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2363 2385 2023-12-06
100103912 1444514 FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2318 2374 2024-01-28
103107144 1416928 GM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2524 2518 2023-12-12
100202460 2900440 GM Boris Chatalbashev Fredericia Skakforening 2466 2466 2023-12-14
100901592 1438832 GM Jesper Søndergård Thybo Hillerød Skakklub 2526 2533 2023-12-05
100602308 1440640 IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2426 2454 2023-12-11
100700286 1400142 IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2388 2372 2024-01-31
100103015 1414291 IM Martin Haubro BMS Skak 2415 2421 2023-12-13
100800065 1400312 IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2386 2379 2024-01-31
Deltagere i gruppen Reserver LH Klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601273 1401890 FM Jesper Mørch Lauridsen Skakklubben af 1968 2354 2291 2024-01-31
100600709 1400568 IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2346 2354 2024-01-31
Deltagere i gruppen Kandidatklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101200142 1473760 Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 2102 2163 2024-03-02
100104306 1463217 Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1970 2055 2024-02-14
100201725 1423401 Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2171 2154 2023-12-05
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2143 2116 2024-01-04
100105011 14174456 Dmytro Perets Sjælsø Skakklub 2074 2140 2024-02-22
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 2079 2137 2023-12-05
100302026 1468480 FM Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2263 2258 2024-02-24
100202444 12809969 FM Paulius Meskenas Køge Skakklub 2201 2226 2024-01-14
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 2183 2200 2024-03-02
100104139 1452797 Karl Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1926 1962 2024-01-29
101095257 1461613 Lukas Iskos BMS Skak 1988 2042 2024-02-01
102101025 1400878 Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2131 2158 2024-01-16
100104399 1457349 Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1964 2013 2024-02-09
100302076 1470051 Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1939 2015 2024-02-29
100104574 1470183 Oscar Jacob Veiergang Skak for sjov 1953 2049 2024-02-01
100600333 1407520 Per Hansen Haderslev Skakklub 2005 2095 2024-01-14
101095973 1466062 Phillip Nielsen Skive Skakklub 2097 2023 2024-01-16
100104067 1446800 Uno Skonnord Skakforeningen ØBRO 2230 2178 2023-12-05
100302083 1472313 Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 2005 2018 2023-12-07
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 2120 2165 2024-02-14
Deltagere i gruppen Basis G7 gr. 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097206 - Adam Vergara Skakklubben af 1968 1702 1711 2024-02-12
100105144 1479814 Andreas Peitersen Skakforeningen ØBRO 1698 1728 2024-01-01
100202550 1472119 Anna Sofie Li Køge Skakklub 1618 1589 2023-12-23
100302170 1476742 Benjamin Østergreen-Johansen Frem Skakklub 1939 1968 2024-02-11
100600977 1407473 Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1468 1563 2024-01-15
100302043 1472275 Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1518 1568 2024-01-28
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1604 1684 2023-12-04
100100124 1407155 Daniel Kokholm Skakforeningen ØBRO 1795 1844 2024-02-13
100901544 1427032 Frank Gjerning Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1738 1736 2024-01-16
100300334 1476777 Ivar Dørup Årslev Skakklub 1601 1573 2024-01-21
100200288 1428403 Jan Ambirk Præstø Skakklub 1676 1696 2024-01-29
100900509 1422383 Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1826 1909 2024-03-01
100302044 1472283 Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1712 1789 2024-01-28
103107762 1452525 Kim Pedersen Faxe Skakklub 1580 1709 2024-01-19
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1892 1907 2024-02-03
100602369 1440675 Lasse Andreas Ramsdal Skakklubben af 1968 1712 1706 2024-02-04
101200036 1463667 Michael Christensen Varde Skakklub 1782 1840 2024-01-22
100201979 1446444 Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1431 1484 2024-02-14
100602368 1438484 Mikkel Ramsdal Horsens Skakforening 1787 1785 2024-02-04
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 2007 2014 2024-01-14
100602805 1474987 Noah Paludan Skakklubben af 1968 1855 1829 2024-02-12
101097747 1482556 Peter Jørgensen Horsens Skakforening 1550 1551 2024-02-05
100600236 1407333 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1882 1879 2024-01-16
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1700 1755 2023-12-12
100401436 1436627 Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1641 1640 2024-02-15
100302060 1470515 Simon Bjørk Haarh Faaborg Skakklub 1936 1992 2024-02-25
100602137 1421417 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1366 1502 2024-02-21
100500970 1419846 Svend Madsen Esbjerg Skakforening 1666 1641 2024-02-27
100202726 1480545 Tor Birk Hansen Køge Skakklub 1298 1646 2024-03-01
Deltagere i gruppen G5-1 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1711237 Anders Hansen 1459 1459 2024-02-13
101200211 1479997 Maya Vissing Ulmer Fredericia Skakforening 1477 1564 2024-02-09
101097464 1478613 Albert Damgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1645 1485 2024-02-12
100302217 1480790 Alex Jakobsen Frem Skakklub 1422 1406 2024-02-27
103101958 1422952 Allan Westenvind Syddjurs Skakklub 1682 1820 2024-02-19
100300351 1435132 Andrew Velarde Ejby Skakklub 1659 1707 2024-02-23
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1361 1434 2024-01-13
100302239 1481800 Buster Hulthin Fyhn Læseforeningens Skakklub 1257 1618 2024-02-07
100900381 1406914 Claus Støvring Skive Skakklub 1964 2002 2024-02-15
100300356 1408780 Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1632 1785 2024-03-02
100800462 1406841 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1884 1918 2024-01-01
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1321 1458 2024-01-23
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1679 1727 2024-01-13
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1812 1842 2023-12-06
100602757 1471775 Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1709 1744 2024-03-02
100801121 1419307 Steen Hulthin Rasmussen Brønshøj Skakforening 1967 2061 2024-02-07
Deltagere i gruppen G5-2 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097464 1478613 Albert Damgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1645 1485 2024-02-12
100104573 1473557 Bastian Rynkjøb Hvidovre Skakklub 1321 1450 2023-12-23
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1361 1434 2024-01-13
100300826 1413503 Erik Hansen Tårnet Svendborg 1679 1677 2024-02-29
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1388 1490 2024-01-14
100600833 1422669 Leo Starup Randers Skakklub 1392 1527 2024-01-11
100600866 1421042 Mikael Horslund Randers Skakklub 1673 1720 2024-01-12
100600528 1410636 Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1797 1821 2024-02-15
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1812 1842 2023-12-06
100602757 1471775 Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1709 1744 2024-03-02
Deltagere i gruppen KP-1 Gruppe 1.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601753 1415700 Alexander Christian Almasy Silkeborg Skakklub Af 1930 1752 1770 2024-02-14
100103836 1442589 Angelo Nielsen Amager Skakforening 1557 1616 2023-12-09
101097785 - Asbjørn Hven Herning Skakklub 1511 2024-02-16
100101289 1415484 Bjarne Mielow Amager Skakforening 1457 1581 2023-12-20
100100962 1461591 Christian Foslund Nielsen Ishøj Skakklub 1645 1684 2023-12-19
100700049 1422910 Colin Watson Skanderborg Skakklub 1859 1885 2024-02-18
100600624 1428446 Flemming Pagh Iversen Skakklubben af 1968 1680 1744 2024-02-25
100901544 1427032 Frank Gjerning Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1738 1736 2024-01-16
100300075 1427024 Gert Aagaard Skakklubben Evans 2018 2006 2024-02-07
100601390 1479199 Henrik Allan Møller Randers Skakklub 1298 1453 2023-12-04
100102144 1425340 Henrik Holm Hillerød Skakklub 1715 1769 2024-02-23
100104836 1473530 Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1525 1634 2024-01-16
100100104 1416111 Jens Gade Amager Skakforening 1456 1527 2023-12-20
100104326 1462172 Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1633 1654 2024-01-08
100302116 1473263 Johannes Juel Kjeldsen Læseforeningens Skakklub 1537 1724 2024-03-01
100103837 1441400 Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1550 1653 2023-12-09
100602369 1440675 Lasse Andreas Ramsdal Skakklubben af 1968 1712 1706 2024-02-04
100803158 1469576 Lene Andersen Hillerød Skakklub 1263 1338 2024-02-15
100600866 1421042 Mikael Horslund Randers Skakklub 1673 1720 2024-01-27
100602368 1438484 Mikkel Ramsdal Horsens Skakforening 1787 1785 2024-02-04
100602805 1474987 Noah Paludan Skakklubben af 1968 1855 1829 2024-02-12
101097228 1473301 Oliver Fluck Valby Skakklub 1560 1564 2024-02-11
100800465 1425781 Peter Langer Hillerød Skakklub 1450 1565 2024-02-07
100600236 1407333 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1882 1879 2024-01-16
100802875 1448250 Rasmus Petersen Holbæk Skakklub 1659 1703 2024-01-21
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1690 1722 2024-01-14
100802827 1445120 Thue Rabjerg Hillerød Skakklub 1116 1347 2024-02-22
100601919 1503260 Torill Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1926 1968 2024-03-02
Deltagere i gruppen KP-2 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100769 1409719 Alex Hansen Valby Skakklub 1861 1835 2024-02-16
101097418 1477765 Anders Askjær Mikkelsen Gentofte Skakklub 1415 1434 2023-12-21
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1643 1673 2023-12-05
100302177 1477706 Charlie Vo Læseforeningens Skakklub 1154 1581 2024-03-02
100400842 1415727 Christian Nors Andersen Haderslev Skakklub 1782 1845 2024-02-21
100501586 1449737 Christoffer Vinther Esbjerg Skakforening 1551 1785 2024-03-02
100900449 1419838 Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1602 1638 2024-02-29
100302201 1479571 Elias Stochholm Frem Skakklub 1456 1573 2024-02-29
100800404 1410946 Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1600 1624 2024-02-25
100800793 1433512 Erol Taskiran Ishøj Skakklub 1780 1804 2024-01-11
100601390 1479199 Henrik Allan Møller Randers Skakklub 1298 1453 2023-12-04
100300686 1427288 Jess Nykjær Sydøstfyn 1969 1984 2024-02-10
100100430 1441485 Klaus Grenaa Giessing Valby Skakklub 1158 1432 2024-01-15
100800729 1424718 Kristian Bjørneboe Helsingør Skakklub 1947 1945 2024-01-21
100103708 1447831 Lasse Dahl Skjoldborg Køge Skakklub 981 1212 2024-02-28
100400403 1443879 Lean Lønne Schier Årslev Skakklub 1684 1767 2024-01-09
100803158 1469576 Lene Andersen Hillerød Skakklub 1263 1338 2024-02-15
100802206 1426095 Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1542 1636 2024-02-25
100401540 1474952 Metteline Ibsen Skakklubben af 1968 1349 1440 2024-02-05
100901011 1415972 Michael René Christensen THY Skakklub 1675 1664 2024-02-29
100100512 1407430 Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 2004 2040 2024-01-27
100104727 1472801 Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1374 1295 2024-02-16
100104752 2852638 Radu-Stefan Mihaila Gentofte Skakklub 1533 1754 2024-03-02
100802133 1426664 Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2029 2035 2024-02-13
100901687 1452738 Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1618 1668 2024-02-28
101097496 - Simon Hansen Frem Skakklub 1478 2024-02-29
100900269 1403761 Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2076 2082 2024-02-28
100803238 1472763 Torben Nilsson Helsingør Skakklub 1035 1200 2024-02-25
101097519 1478648 Vadim Kobal Vejlby-Risskov Skakklub 1770 1717 2024-02-12
Deltagere i gruppen Veteran Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100900167 1412213 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1741 1772 2024-02-21
100601888 1420780 Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1544 1614 2024-02-01
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Fredericia Skakforening 1694 1782 2023-12-14
100800037 1406680 Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1819 1866 2023-12-16
100700172 1404245 Benny Grønhøj Aars Skakklub 1865 1953 2024-03-02
100600571 1409808 Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1818 1899 2024-02-28
100400363 1444174 Dennis Vejlstrup Faaborg Skakklub 1336 1502 2024-02-17
100101663 1414623 Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1777 1854 2024-02-28
100200377 1400789 Finn Stuhr Køge Skakklub 1706 1685 2023-12-04
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1739 1809 2024-02-24
100102046 1428799 Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1704 1782 2024-02-15
100800419 1401424 Henrik Mortensen Valby Skakklub 1892 1921 2023-12-09
100101984 1415832 Jan Bauner Skakklubben K41 1787 1795 2024-01-24
100300049 1405519 Jan Stage Læseforeningens Skakklub 1996 2055 2024-03-03
100601094 1421271 Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1252 1378 2024-01-15
100102007 1460277 Johnny Jensen Skakklubben K41 1710 1706 2024-01-22
100900066 1403036 Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1711 1759 2024-02-21
100100951 1418351 Lars Erik Zwisler Nørrebro Skakklub 1664 1719 2024-01-15
100300511 1440942 Martin Hansen Tårnet Svendborg 1699 1828 2024-03-02
100300258 1416790 Ove Matras Faaborg Skakklub 1764 1785 2024-02-12
100300920 1445081 Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1544 1552 2024-01-07
100302204 1480014 Poul Veiling Christensen Odense Skakklub 1587 1668 2024-02-02
100800884 1425790 Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1815 1842 2024-02-12
102101000 1441493 Torben Grafmøller Enkeltmedlem KSU 1715 1761 2024-02-04
Deltagere i gruppen DM begynder og let øvede - max rating 1200 - 5 runder
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302249 1483129 Elias Schier Dupont Frem Skakklub 1000 0 2024-01-31
101097314 1481894 Isabella Noumedem Hansen Valby Skakklub 764 2024-02-27
100602888 1478389 Linnea Bendixen Skakklubben af 1968 946 0 2023-12-05
100602878 1480758 Sofie Amalie Hartvig Mortensen Skakklubben af 1968 1025 2024-02-17
Deltagere i gruppen DM begynder og let øvede - max rating 1200 - 7 runder
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602835 1476882 Amanda Skytte Århus Skakklub/Skolerne 961 0 2023-12-05
100302245 1482483 August Urlund Nyborg Skakklub 1000 2024-02-07
101097778 - Bent Larsen Hillerød Skakklub 1000 0 2024-01-26
101097780 - Birthe Larsen Hillerød Skakklub 1000 0 2024-01-26
100803473 - Else Pia Rabjerg Hillerød Skakklub 1000 2024-02-24
100302190 1481630 Frederik Andersen Læseforeningens Skakklub 1074 2024-02-29
101097314 - Isabella Noumedem Hansen Valby Skakklub 764 0 2023-12-11
100901842 1477803 Simon Zander Kjellerup Skakklub 676 0 2023-12-06
100302227 1480820 Spencer Skoubo Elcer Frem Skakklub 997 0 2024-01-27
100602981 - Zander Udengaard Skanderborg Skakklub 1000 0 2024-01-12
Deltagere i gruppen Påske Lyn
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097418 1477765 Anders Askjær Mikkelsen Gentofte Skakklub 1415 1434 2023-12-21
100302043 1472275 Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1563 1568 2024-02-12
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 2079 2137 2024-01-09
100401540 1474952 Metteline Ibsen Skakklubben af 1968 1349 1440 2024-02-05
100602757 1471775 Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1800 1744 2024-03-02
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1700 1755 2023-12-12
100602878 1480758 Sofie Amalie Hartvig Mortensen Skakklubben af 1968 1025 2024-02-18