loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2024

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Yehor Repey
Aalborg Skakforening af 1889
17251759
2
0
20
+
8
½
11
 
   12 - 131,0517091,051737
2CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21372167
1
1
3
½
13
1
9
 
   33,6521373,572146
3Hans Torbjørn Engen
Aalborg Skakforening af 1889
18731911
4
1
2
½
15
1
13
 
   42,1518842,221917
4Uffe Brixen Egeberg
Aalborg Skakforening af 1889
16531593
3
0
8
0
16
0
20
+
   1181,0516220,621581
5Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17021783
6
1
15
½
12
½
7
 
   291,3517221,281777
6Jørgen Birk Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
19000
5
0
9
0
11
0
16
 
   0203181000
7Sigitas Dagilis
Aalborg Skakforening af 1889
18751836
8
1
13
0
10
½
5
 
   102,5518442,131823
8Shagen Djanian
Aalborg Skakforening af 1889
17231766
7
0
4
1
1
½
14
 
   171,8517132,071755
9Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16651700
10
½
6
1
18
½
2
 
   270,717130,451711
10Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20372032
9
½
11
1
7
½
18
½
   23,320373,132019
11Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
17451771
12
½
10
0
6
1
1
 
   12 - 131,6517411,321755
12Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16041686
11
½
17
½
5
½
19
 
   141,416071,651683
13Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
16171682
14
1
7
1
2
0
3
 
   280,716650,901704
14Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17641816
13
0
16
½
20
+
8
 
   161,817251,761791
15Christian Volmer Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
19552007
16
1
5
½
3
0
17
½
   253,119223,061986
16Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17211809
15
0
14
½
4
1
6
 
   151,517211,511809
17Gabriel Emil Stricker
Aalborg Skakforening af 1889
16381658
18
½
12
½
19
½
15
½
   261,3516581,091694
18Mark Torpegaard Jensen
Skørping Skakklub
17781896
17
½
19
+
9
½
10
½
   11,517781,871889
19Niels Gorm Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17591788
20
+
18
-
17
½
12
 
   111,3517341,321772
20Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
16091660
19
-
1
-
14
-
4
-
   0190160901660

Spilledatoer: Tirsdagene 16/1, 23/1, 6/2, 5/3, 19/3, 9/4, 23/4.

Afbud 5.runde 19/3: Christian Volmer

27/2: Torben og Jørgen Birk spiller udsat parti og Gottschalck og Niels Gorm spiller 4. runde forud.

Bo træder ud af turneringen.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
13211461
2
0
17
½
13
1
4
 
   101,5513191,381453
2Daniel Tylvad
Aalborg Skakforening af 1889
15941533
1
1
3
-
18
1
9
 
   272,515721,211525
3Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
14311568
4
1
2
+
8
½
12
 
   2214091,251573
4Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
13371427
3
0
18
0
16
0
1
 
   0171,6512631,061406
5Abdulatif Azizov
Aalborg Skakforening af 1889
13101422
6
0
7
1
11
0
15
 
   1151,2512991,751392
6Tobias Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
15021538
5
1
8
0
9
0
18
 
   112314121,801522
7Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
14371326
8
0
5
0
10
0
13
 
   0182,4513271,191302
8Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
13061527
7
1
6
1
3
½
14
 
   31,2513741,681543
9Rasmus Hebsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
13301452
10
1
12
0
6
1
2
 
   24 - 51,413571,261482
10Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
13891456
9
0
11
0
7
1
17
 
   1132,213351,721442
11Jørgen Peter Ærthøj
Aalborg Skakforening af 1889
13401432
12
0
10
1
5
1
16
 
   24 - 51,7513511,281461
12Christian Christiansen
Aalborg Skakforening af 1889
13000
11
1
9
1
14
1
3
 
   311,6138100
13Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
14201511
14
0
16
½
1
0
7
 
   ½16213531,721487
14Morten Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
14000
13
1
15
1
12
0
8
 
   262,05139800
15Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
15421580
16
1
14
0
17
0
5
 
   1142,7514631,211576
16Hartvig Egeberg Holdensen
Aalborg Skakforening af 1889
15461579
15
0
13
½
4
1
11
 
   112,714922,491559
17Janardhan J. Kammath
Aalborg Skakforening af 1889
13000
18
0
1
½
15
1
10
 
   91,55129800
18Kevin Li
Aalborg Skakforening af 1889
13000
17
1
4
1
2
0
6
 
   281,35132901000

Spilledatoer: Tirsdagene 16/1, 23/1, 6/2, 5/3, 19/3, 9/4, 23/4.

Afbud 4. runde 5/3: Christian mod Oliver. Bemærk at partiet kan spilles forud 20/2 eller 27/2

Plan for 27/2: Kevin mod Janardhan

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Mick Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
10871367
2
-
21
-
10
-
17
 
   0210,6106001367
2Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
10891393
1
+
11
0
7
1
9
1
   311,2511231,031392
3David Arnold
Aalborg Skakforening af 1889
11820
4
1
5
1
8
0
14
 
   29 - 102,7115100
4Samuel Fibiger
Aalborg Skakforening af 1889
10000
3
0
12
½
22
0
7
 
   ½181,892300
5Mads Sastakanskas Østergaard
Aalborg Skakforening af 1889
10000
6
1
3
0
15
0
18
 
   1150,95100200
6Olafur Jens Sigurdsson
Aalborg Skakforening af 1889
12051396
5
0
10
0
13
1
11
1
   282,5511800,531415
7Martin Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
11851383
8
0
19
1
2
0
4
 
   114310951,181376
8Theodor Fibiger
Aalborg Skakforening af 1889
10000
7
1
9
1
3
1
21
 
   321,15112200
9Kristoffer Mancini
Aalborg Skakforening af 1889
10000
10
1
8
0
18
1
2
0
   261,5102300
10Finn Bjørn
Aalborg Skakforening af 1889
11000
9
0
6
1
1
+
16
 
   2121,65107100
11Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
12931378
12
0
2
1
16
1
6
0
   273,112440,951379
12Jakob Polcwiartek
Aalborg Skakforening af 1889
9670
11
1
4
½
14
0
22
 
   131,596700
13Elliot Hovgaard Frost
Aalborg Skakforening af 1889
10000
14
0
22
0
6
0
19
 
   0221,9588300
14Lars Lindhard
Aalborg Skakforening af 1889
11791418
13
1
15
½
12
1
3
 
   42,4511810,421421
15Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12301475
16
1
14
½
5
1
20
 
   52,9512101,221461
16Mathias Rothmann Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
15
0
17
1
11
0
10
 
   1161,298800
17Alexander S. Koudal
Aalborg Skakforening af 1889
10000
18
0
16
0
19
½
1
 
   ½201,8591900
18Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
11811424
17
1
20
0
9
0
5
 
   117310910,571413
19Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
8361240
20
0
7
0
17
½
13
 
   ½1918060,631227
20Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
9731373
19
1
18
1
21
0
15
 
   29 - 101,210161,821377
21Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
12921484
22
1
1
+
20
1
8
 
   332,6512921,391496
22Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
8371304
21
0
13
1
4
1
12
 
   2110,959030,261299

Spilledatoer: Tirsdagene 16/1, 23/1, 6/2, 5/3, 19/3, 9/4, 23/4.

Afbud 4. runde 5/3: Kristoffer mod Bo. Olafur mod Axel. Partieerne spilles forud 27/2.

Afbud 5. runde 19/3: Olafur

Mick udgår af turneringen

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2024

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i passende store (afhængigt af tilmeldingen) Monrad-grupper i forårsturneringen. Den øverst placerede spiller fra Aalborg Skakforening kan kalde sig klubmester forår 2024.

Spilledatoer: Tirsdagene 16/1, 23/1, 6/2, 5/3, 19/3, 9/4, 23/4.

Betænkningstid: 1 time til 30 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet. (Bemærk, at der fejlagtigt stod anden betænkningstid i den oprindelige tekst!)

Urene startes kl. 19. Mødetid senest 19.30

Tilmeldingsfrist: Mandag 15/1 kl. 20. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres umiddelbart herefter.

Indskud:100 kr. Opkræves i klubben eller betales pr. mobilepay 23375618

Periode 2024-01-16 .. 2024-04-23 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Hans Engen, Arne Fjordside, Anders Rasmussen

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Gruppe 1:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 2:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 3:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2024

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 20 2024-01-16 2024-01-15
Gruppe 2 18 2024-01-16 2024-01-15
Gruppe 3 22 2024-01-16 2024-01-15
- 1 2024-01-16 2024-01-15
Totalt antal tilmeldte 61
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701926 34101241 1. Yehor Repey Aalborg Skakforening af 1889 1725 1759 2024-01-15
103106490 1409514 2. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2137 2167 2023-12-11
100700676 1454510 3. Hans Torbjørn Engen Aalborg Skakforening af 1889 1873 1911 2024-01-15
100701243 1476025 4. Uffe Brixen Egeberg Aalborg Skakforening af 1889 1653 1593 2023-12-29
100700039 1417363 5. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1702 1783 2024-01-09
100700581 0 6. Jørgen Birk Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1900 0 2024-01-13
100701495 1418521 7. Sigitas Dagilis Aalborg Skakforening af 1889 1875 1836 2024-01-04
100301723 1475843 8. Shagen Djanian Aalborg Skakforening af 1889 1723 1766 2024-01-09
100701895 1475142 9. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1665 1700 2024-01-13
100700725 1407678 10. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2037 2032 2023-12-01
100701884 1473638 11. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1745 1771 2023-12-19
100700369 1428357 12. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1604 1686 2023-11-29
100700699 1451456 13. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1617 1682 2023-12-17
100700678 1418580 14. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1764 1816 2023-11-30
100700710 1419102 15. Christian Volmer Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1955 2007 2023-12-25
100201494 1401971 16. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1721 1809 2023-12-06
100701952 1480723 17. Gabriel Emil Stricker Aalborg Skakforening af 1889 1638 1658 2023-12-22
100701675 1453432 18. Mark Torpegaard Jensen Skørping Skakklub 1778 1896 2023-12-31
100701888 1474537 19. Niels Gorm Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1759 1788 2024-01-09
100701318 1465546 20. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1609 1660 2023-12-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701752 1462458 1. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 1321 1461 2024-01-14
100701919 1476068 2. Daniel Tylvad Aalborg Skakforening af 1889 1594 1533 2023-12-12
100701871 1471619 3. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1431 1568 2024-01-13
100700720 1456687 4. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1337 1427 2024-01-13
100701933 1478885 5. Abdulatif Azizov Aalborg Skakforening af 1889 1310 1422 2024-01-13
100701908 1475177 6. Tobias Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1502 1538 2023-12-12
100401270 1453513 7. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1437 1326 2023-12-21
100701655 1453440 8. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1306 1527 2024-01-13
100701897 1475088 9. Rasmus Hebsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1330 1452 2024-01-02
100701739 1462393 10. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1389 1456 2023-12-06
100701931 1477900 11. Jørgen Peter Ærthøj Aalborg Skakforening af 1889 1340 1432 2024-01-13
100701977 - 12. Christian Christiansen Aalborg Skakforening af 1889 1300 0 2024-01-13
103110859 1440900 13. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1420 1511 2023-12-12
100701981 - 14. Morten Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1400 0 2024-01-15
100901698 1401645 15. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1542 1580 2024-01-12
100701858 1470159 16. Hartvig Egeberg Holdensen Aalborg Skakforening af 1889 1546 1579 2024-01-02
100701985 - 17. Janardhan J. Kammath Aalborg Skakforening af 1889 1300 0 2024-01-08
100701835 1480570 18. Kevin Li Aalborg Skakforening af 1889 1300 2024-01-16
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701969 1481126 1. Mick Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1087 1367 2024-01-15
103104973 1453475 2. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1089 1393 2024-01-04
100701958 1481096 3. David Arnold Aalborg Skakforening af 1889 1182 0 2024-01-15
100701987 - 4. Samuel Fibiger Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2024-01-15
100701984 - 5. Mads Sastakanskas Østergaard Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2024-01-01
100701898 2309238 6. Olafur Jens Sigurdsson Aalborg Skakforening af 1889 1205 1396 2024-01-09
100701404 1480928 7. Martin Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1185 1383 2024-01-13
100701989 - 8. Theodor Fibiger Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2024-01-15
100701980 - 9. Kristoffer Mancini Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2023-12-28
100700672 1456326 10. Finn Bjørn Aalborg Skakforening af 1889 1100 0 2024-01-12
100701763 1463748 11. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1293 1378 2023-12-18
100701939 1481134 12. Jakob Polcwiartek Aalborg Skakforening af 1889 967 0 2023-12-19
100701975 - 13. Elliot Hovgaard Frost Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2024-01-15
100500099 1436791 14. Lars Lindhard Aalborg Skakforening af 1889 1179 1418 2023-12-20
100701776 1464485 15. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1230 1475 2024-01-13
100701973 - 16. Mathias Rothmann Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2023-12-29
100701982 - 17. Alexander S. Koudal Aalborg Skakforening af 1889 1000 0 2024-01-15
100701631 1450549 18. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1181 1424 2024-01-10
100700690 1413856 19. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 836 1240 2023-12-19
100701838 1468871 20. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 973 1373 2023-12-05
100701167 1453459 21. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1292 1484 2023-12-19
100700850 1444921 22. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 837 1304 2024-01-02
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
- - Bye - 2024-01-15