loading
Arbejder ...

Skanderborg Skakklubs ÅBNE Bymesterskab 2024

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Kai S. Munk
Skanderborg Skakklub
19621970
15
1
8
1
2
½
12
1
16
1
5
 
 15,4519624,321954
2Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
17971817
14
1
10
1
1
½
11
1
12
0
16
 
 3 - 44,717614,321801
3Torkild Salling
Skanderborg Skakklub
16391705
17
½
27
1
7
0
20
1
10
½
23
 
 35 - 85,115644,751670
4Allan Erik Schmidt Andersen
Skanderborg Skakklub
16211690
18
1
11
 
12
0
9
+
13
1
22
 
 35 - 83,315733,121668
5Jesper Pallesen
Skanderborg Skakklub
16151568
19
1
17
1
16
0
22
 
14
1
1
 
 35 - 83,416032,481578
6Peter Jørgensen
Horsens Skakforening
15500
20
1
12
0
11
0
26
 
19
0
15
 
 123 - 263,7142900
7Aske Brandtoft
Skanderborg Skakklub
15461611
24
1
28
 
3
1
16
0
23
 
10
 
 213 - 202,615192,371596
8Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15441636
22
1
1
0
18
½
13
1
11
1
12
 
 3 - 43,715353,621634
9Jan Hansen
Skanderborg Skakklub
15081564
23
½
19
 
20
 
4
-
22
-
25
-
 ½270,914900,861557
10Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
14901617
21
1
2
0
19
1
14
 
3
½
7
 
 9 - 122,614862,801611
11John Hørup Christensen
Skakklubben af 1968
14741568
25
1
4
 
6
1
2
0
8
0
21
 
 213 - 202,7514401,501538
12Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
14611596
26
1
6
1
4
1
1
0
2
1
8
 
 422,215562,051634
13Bjarne Berring Rasmussen
Skanderborg Skakklub
14471510
27
0
23
1
22
½
8
0
4
0
18
 
 21 - 224,1513283,711466
14Kasper Skov-Nielsen
Skakklubben af 1968
14321543
2
0
21
1
27
1
10
 
5
0
20
 
 213 - 203,0513853,161520
15Valdemar Frost Jørgensen
Skanderborg Skakklub
14000
1
0
22
0
17
1
21
 
20
0
6
 
 123 - 262,5133300
16Kristian Overgaard
Skanderborg Skakklub
13991529
28
 
24
1
5
1
7
1
1
0
2
 
 35 - 81,4514941,921551
17Leif Møller Hansen
Skanderborg Skakklub
13571480
3
½
5
0
15
0
27
1
26
1
19
 
 9 - 123,4513142,931471
18Axel Nielsen
Skanderborg Skakklub
12411400
4
0
25
1
8
½
23
0
21
0
13
 
 21 - 222,611922,161367
19Asger C. Andersen
Skanderborg Skakklub
11951422
5
0
9
 
10
0
28
1
6
1
17
 
 213 - 201,5512151,891404
20Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
11751374
6
0
26
1
9
 
3
0
15
1
14
 
 213 - 201,412021,191370
21Martin Jersild
Skanderborg Skakklub
11221199
10
0
14
0
25
1
15
 
18
1
11
 
 213 - 201,3511510,531218
22Hans Skovhus
Skanderborg Skakklub
11181302
8
0
15
1
13
½
5
 
9
+
4
 
 9 - 120,411720,441303
23Erik Grønkjær
Skanderborg Skakklub
11171259
9
½
13
0
28
1
18
1
7
 
3
 
 9 - 121,511621,521298
24Hugo Aage Schacht
Skanderborg Skakklub
11141246
7
0
16
0
26
0
25
1
28
1
27
 
 213 - 203,510472,311220
25Bjarne Jensen
Skanderborg Skakklub
10000
11
0
18
0
21
0
24
0
27
0
9
+
 123 - 261,7589500
26Vibeke Grue
Skanderborg Skakklub
8661140
12
0
20
0
24
1
6
 
17
0
28
 
 123 - 261,18601,431131
27Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
7461157
13
1
3
0
14
0
17
0
25
1
24
 
 213 - 200,358540,791161
28Holger Heiredal
Skanderborg Skakklub
7261019
16
 
7
 
23
0
19
0
24
0
26
 
 0280,556930,83986
29Bye
       029

Afbud (fed skrif)
6. runde d. 5/3
Kai S. Munk - Jesper Pallesen , spilles den 29/2
Torkild Salling - Erik Grønkjær, spilles d. 29/2

5. runde d. 20/2:
Erik Grønkjær - Aske Brandtoft, spilles den 12/3

4. runde d. 13/2:
Torben Greggersen - Kasper Skov-Nielsen spilles 27/2
Hans Skovhus - Jesper Pallesen   spilles 12/3

3. runde d. 30/1
Valdemar - Leif Møller
Anders - Axel, spilles 6/2

2. runde 23/1:
Jan Hansen mod Asger C. Andersen
John Hørup mod Allan Andersen
Aske Brandtoft mod Holger Heiredal

1. runde 9/1:
5. Jesper mod 19. Asger
16. Kristian mod 28. Holger                                                                                                                                                                                                                  

PRÆMIER:
1.præmie (og dermed bymester): 1.000kr
2.præmie: 600kr
3.præmie: 400kr

Præmiegeruppe 1 ( 1500-1650):
1.præmie: 600kr
2.præmie: 400kr
3.præmie: 200kr

Præmiegeruppe 2 ( 1300-1499):
1.præmie: 600kr
2.præmie: 400kr
3.præmie: 200kr

Præmiegeruppe 3 ( <1299):
1.præmie: 600kr
2.præmie: 400kr
3.præmie: 200kr
4.præmie: 100kr

 

Skanderborg Skakklubs ÅBNE Bymesterskab 2024

Godt Nytår! Lad os komme godt i gang med 2024 ...

7 runders koordineret turnering som Schweizer (én stor gruppe)

Spilledage/-tidspunkt
Tirsdage kl. 18:30
9. januar 2024
23. januar 2024
30. januar 2024
13. februar 2024
20. februar 2024
5. marts 2024
19. marts 2024

Spillested 
Sundhedscenteret, Sygehusvej 7, 8660 Skanderborg

Grupper 
Der spilles i en samlet/stor gruppe (spillerne indplaceres efter rating)

Betænkningstid 
90 min. til 40 træk, derefter 15 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra første træk. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Børn i turneringen.
Hvis der er deltagere på 16 år eller derunder med i turneringen (børn), og de har et ratingtal på under 1600, kan de vælge at alle deres partier afvikles med en spilletid på 60 minutter til hver spiller til hele partiet. Partierne rates på normal vis.
Undtagelse: Hvis barnets modstander har et rating på 1800 eller mere skal der spilles efter normal betænkningstid hvis partiet skal rates. Hvis barnets modstander (som har 1800 eller mere i rating) accepterer at spille partiet på 60 minutter til hver, vil resultatet af partiet tælle i turneringen, men vil ikke blive ratet. Alternativt kan de aftale at spille med alm. tid men fx starte lidt tidligere.

Indskud 
130 kr. for klubbens A og B medlemmer
230 kr. for andre
Reg.nr.: 2640 konto: 5909 939 536 (husk at angive spillernavn)
MobilePay: box90859 (husk at angive spillernavn)
IBAN:  DK6120005909939536, BIC/SWIFT. NDEADKKK (account name: Skanderborg Skakklub)
Indskuddet skal indbetales senest søndag d. 7. januar.

Præmier 
Indskud, minus ratingafgift plus evt. tilskud fra klubben.
I passende rating grupper (for ca. hver 10. spiller er der 3 præmier)
De præcise præmier offentliggøres efter 1. runde.
Ingen kan vinde mere end én præmie.
Præmier deles ved pointmæssig ligestilling. 

(Det er muligt at sprænge præmiegrupperne og nuppe en præmie fra en højere gruppe, man får dog altid højest mulige præmie!)

Tilmelding
Senest d. 5. januar 2024. 
Online via. Dansk Skak Unions Turneringssystem eller med navn, fødselsdato, rating og tlf. til: Bjarne B. Rasmussen, tlf. 61 72 59 79.
Obs. af hensyn til eventuelt nye klubmedlemmer holdes tilmeldingsfristen åben helt frem til 2. runde.

Andet
- Turneringen dansk rates og elo rates.
- Korrektion vedr. Bymestertitlen: Almindelig korrektion
- Udsatte partier kan afvikles om torsdagen hvis man aftaler det med turneringslederen.
- Ved udsat parti er det begge spilleres pligt straks at aftale ny spilledato og meddele dette til turneringslederen.
- Alle udsatte partier skal være afsluttet inden sidste runde.
- Afbud til sidste runde er et tabt parti, såfremt det ikke er spillet forud.

Periode 2024-01-09 .. 2024-03-19 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Berring Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Morten Fredsgaard Rasmussen
Gruppe 1:  Bjarne Berring Rasmussen , Morten Fredsgaard Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Skanderborg Skakklubs ÅBNE Bymesterskab 2024

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 29 2024-01-09 2024-01-05
Totalt antal tilmeldte 29
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600508 1406949 1. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1962 1970 2023-12-21
100600528 1410636 2. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1797 1817 2023-12-28
100602687 1467964 3. Torkild Salling Skanderborg Skakklub 1639 1705 2023-12-23
100602312 1435655 4. Allan Erik Schmidt Andersen Skanderborg Skakklub 1621 1690 2024-01-08
100600514 1429191 5. Jesper Pallesen Skanderborg Skakklub 1615 1568 2023-12-23
101097747 1482556 6. Peter Jørgensen Horsens Skakforening 1550 0 2024-01-01
100602873 1477633 7. Aske Brandtoft Skanderborg Skakklub 1546 1611 2023-12-18
100601888 1420780 8. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1544 1636 2023-12-21
100600228 1436198 9. Jan Hansen Skanderborg Skakklub 1508 1564 2024-01-05
100602566 1451707 10. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1490 1617 2023-12-20
100602800 1473441 11. John Hørup Christensen Skakklubben af 1968 1474 1568 2024-01-05
100602757 1471775 12. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1461 1596 2023-12-20
100600519 1422375 13. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1447 1510 2023-12-21
101097143 1472267 14. Kasper Skov-Nielsen Skakklubben af 1968 1432 1543 2023-12-30
100602979 - 15. Valdemar Frost Jørgensen Skanderborg Skakklub 1400 0 2024-01-08
101096325 1464990 16. Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub 1399 1529 2024-01-01
100600499 1420909 17. Leif Møller Hansen Skanderborg Skakklub 1357 1480 2023-12-23
100601684 1421905 18. Axel Nielsen Skanderborg Skakklub 1241 1400 2024-01-07
103103840 1420100 19. Asger C. Andersen Skanderborg Skakklub 1195 1422 2024-01-04
100600231 1421069 20. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1175 1374 2023-12-31
100602808 1475436 21. Martin Jersild Skanderborg Skakklub 1122 1199 2024-01-01
100602600 1461397 22. Hans Skovhus Skanderborg Skakklub 1118 1302 2024-01-02
103107682 1420771 23. Erik Grønkjær Skanderborg Skakklub 1117 1259 2024-01-03
100602631 1463381 24. Hugo Aage Schacht Skanderborg Skakklub 1114 1246 2023-12-20
100602958 - 25. Bjarne Jensen Skanderborg Skakklub 1000 0 2024-01-04
103111400 1445880 26. Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 866 1140 2023-12-28
100602519 1454102 27. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 746 1157 2024-01-03
100602363 1452444 28. Holger Heiredal Skanderborg Skakklub 726 1019 2024-01-07
- - 29. Bye - 2024-02-21