loading
Arbejder ...

Esbjerg Skakforening SGP 23/24

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester +1 + 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Sebastian Gråbæk
Gråsten Skakklub
1636
2
1
4
0
14
0
11
0
18
+
6
0
10
½
16
2Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
1997
1
0
13
1
17
1
7
1
14
0
11
1
9
0
47
3Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
1883
4
0
14
0
6
1
10
1
8
1
12
1
5
0
48
4Allan Hye
Haderslev Skakklub
2019
3
1
1
1
7
1
9
0
16
½
13
0
14
1
4
5Per Hansen
Haderslev Skakklub
2086
6
1
7
0
11
1
8
1
9
1
16
0
3
1
53
6Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
1630
5
0
8
0
3
0
18
+
10
1
1
1
15
0
314
7Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
2050
8
1
5
1
4
0
2
0
13
0
15
1
11
1
46
8Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
1751
7
0
6
1
12
½
5
0
3
0
18
+
17
½
313
9FM Johnni Veng
Esbjerg Skakforening
2283
10
1
11
1
16
½
4
1
5
0
14
1
2
1
2
10Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1611
9
0
12
0
18
+
3
0
6
0
17
0
1
½
17
11Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
1853
12
1
9
0
5
0
1
1
15
1
2
0
7
0
311
12Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1819
11
0
10
1
8
½
13
0
17
1
3
0
18
+
10
13Tobias Iversen
Esbjerg Skakforening
1715
14
½
2
0
15
1
12
1
7
1
4
1
16
0
5
14Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1819
13
½
3
1
1
1
16
0
2
1
9
0
4
0
9
15Esben Dige
Esbjerg Skakforening
1701
16
0
18
+
13
0
17
1
11
0
7
0
6
1
312
16Adrian Stenstrop Thorsen
Springeren Kolding
2038
15
1
17
1
9
½
14
1
4
½
5
1
13
1
61
17Peter Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
1764
18
+
16
0
2
0
15
0
12
0
10
1
8
½
15
18X
500
17
-
15
-
10
-
6
-
1
-
8
-
12
-
018

1 (5 spillere)2 (6 spillere)

3 + 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Martin Ciras
Esbjerg Skakforening
1170
2
½
11
0
5
1
12
½
6
0
18
1
13
1
49
2Tommy Hansen
Springeren Kolding
1394
1
½
12
0
8
1
17
1
19
0
6
1
20
½
48
3Andreas Runge Ribergaard
Haderslev Skakklub
1031
4
0
5
1
9
0
13
1
12
0
8
1
16
½
12
4Magnus Kortbæk
Haderslev Skakklub
1291
3
1
6
½
19
1
10
½
15
1
14
1
11
½
2
5Per Rømhild
Skakklubben Evans
862
6
0
3
0
1
0
18
½
16
0
13
0
17
0
½20
6Anders Grove
Skakklubben Evans
1478
5
1
4
½
11
0
20
0
1
1
2
0
12
1
10
7Elias Tipsmark Juulsen
Skakklubben Evans
1435
8
1
10
0
12
1
19
½
9
½
20
0
14
1
47
8Sergio Westergaard
1100
7
0
9
0
2
0
16
1
17
½
3
0
18
½
217
9Xavi Normann Topp
Skakklubben Evans
1548
10
0
8
1
3
1
14
0
7
½
12
1
15
0
11
10Jonas Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
1214
9
1
7
1
15
1
4
½
14
1
11
½
19
½
1
11Nicholas Lindholm Olesen
Haderslev Skakklub
1228
12
½
1
1
6
1
15
0
20
1
10
½
4
½
4
12Nis Friis Boldt
Haderslev Skakklub
1013
11
½
2
1
7
0
1
½
3
1
9
0
6
0
314
13Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
1475
14
0
16
1
20
0
3
0
18
0
5
1
1
0
218
14Steffen Eg Munk
Varde Skakklub
1137
13
1
15
0
17
1
9
1
10
0
4
0
7
0
313
15Willas B. Jørgensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1391
16
1
14
1
10
0
11
1
4
0
19
0
9
1
46
16Johan Tharben Hansen
Haderslev Skakklub
1100
15
0
13
0
18
0
8
0
5
1
17
½
3
½
219
17Markus Lindholm Olsen
Haderslev Skakklub
1175
18
1
19
0
14
0
2
0
8
½
16
½
5
1
315
18Benjamin hoff
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
17
0
20
0
16
1
5
½
13
1
1
0
8
½
316
19Poul Veiling Christensen
Odense Skakklub
1384
20
1
17
1
4
0
7
½
2
1
15
1
10
½
53
20Peter Jørgensen
Horsens Skakforening
1460
19
0
18
1
13
1
6
1
11
0
7
1
2
½
5

4 (13 spillere)

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1August Etzerodt
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
665
2
0
4
0
10
0
8
0
12
+
6
0
11
0
111
2Bertram Sletten
Skakklubben Evans
1068
1
1
3
1
7
1
9
0
4
1
10
0
8
1
53
3Boris Minchev
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
971
4
1
2
0
9
1
7
1
10
1
5
1
6
1
62
4Magne Højgård Buchholtz
1000
3
0
1
1
6
1
5
1
2
0
9
0
12
+
45
5Anton Emil Lang
900
6
1
7
0
11
1
4
0
8
1
3
0
9
0
38
6Johannes Straarup
800
5
0
8
1
4
0
12
+
11
0
1
1
3
0
39
7Mathias Flyger Andersen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
908
8
1
5
1
2
0
3
0
9
0
12
+
10
0
37
8Christian Frøkær
800
7
0
6
0
12
+
1
1
5
0
11
½
2
0
10
9Nicolaj Roslev Pedersen
Skakklubben Evans
1009
10
1
11
1
3
0
2
1
7
1
4
1
5
1
61
10Nicklas Freytag Lange
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
810
9
0
12
+
1
1
11
1
3
0
2
1
7
1
54
11Tajs Laursen
666
12
+
9
0
5
0
10
0
6
1
8
½
1
1
6
12X X
500
11
-
10
-
8
-
6
-
1
-
7
-
4
-
012
Esbjerg Skakforening SGP 23/24

Esbjerg Skakforening inviterer til hurtigskak lørdag den 24.februar.

Turneringen indgår som 7. og sidste afdeling i SydGrandPrix 2023/2024. Se hovedkredsens hjemmeside for yderligere information om SGP.

Tidspunkt: Lørdag den 24.februar 2024 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.
Sted: Rybners HTX, Spangsbjerg Møllevej 72, Esbjerg
Turneringsform: 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Turneringen hurtigskakrates.
Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunder pr. træk.
Første runde starter ca. kl. 9.30. Spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.
Indskud: 150 kr. (seniorer, pensionister), 100 kr. (juniorer) og 50 kr. (skoleskak).
Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling. Præmielisten offentliggøres efter 3. runde. Præmier fordeles efter korrektion.
Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.
Tilmelding: Senest d.22.februar i DSU´s Turneringssystem.
Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Periode 2024-02-24 .. 2024-02-24 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Esbjerg Skakforening SGP 23/24

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester +1 + 2 18 2024-02-24 2024-02-22
3 + 4 20 2024-02-24 2024-02-22
Skoleskak 12 2024-02-24 2024-02-22
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mester +1 + 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100401436 1436627 1. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1636 1640 2024-02-18
100500145 1407015 2. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1997 1973 2024-01-16
103109806 1441094 3. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1883 1842 2024-02-04
100400286 1410067 4. Allan Hye Haderslev Skakklub 2019 1988 2024-02-18
100600333 1407520 5. Per Hansen Haderslev Skakklub 2086 2095 2024-02-13
103103878 1444751 6. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1630 1780 2024-02-16
100500063 1407287 7. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2050 2036 2024-01-17
100500090 1427830 8. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1751 1759 2024-01-17
103103398 1408623 9. FM Johnni Veng Esbjerg Skakforening 2283 2228 2024-02-14
100401459 1449044 10. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1611 1621 2024-02-04
100201494 1401971 11. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1853 1791 2024-02-22
100400358 1412531 12. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1819 1822 2024-02-01
101097495 1478605 13. Tobias Iversen Esbjerg Skakforening 1715 1670 2024-02-13
100500403 1438964 14. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1819 1927 2024-02-08
100700268 1477811 15. Esben Dige Esbjerg Skakforening 1701 1741 2024-02-19
101200142 1473760 16. Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 2038 2156 2024-02-22
100501470 1421611 17. Peter Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1764 1752 2024-02-13
- 18. X 500 2024-02-23
Deltagere i gruppen 3 + 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097844 - 1. Martin Ciras Esbjerg Skakforening 1170 0 2024-02-20
100501424 1447190 2. Tommy Hansen Springeren Kolding 1394 1574 2024-02-04
101200241 1481177 3. Andreas Runge Ribergaard Haderslev Skakklub 1031 0 2024-02-22
101200218 1481142 4. Magnus Kortbæk Haderslev Skakklub 1291 0 2024-02-22
100500542 1427717 5. Per Rømhild Skakklubben Evans 862 1164 2024-01-17
101097539 1479040 6. Anders Grove Skakklubben Evans 1478 1498 2024-02-06
101097385 1476831 7. Elias Tipsmark Juulsen Skakklubben Evans 1435 1611 2024-02-19
101097896 - 8. Sergio Westergaard 1100 2024-02-20
101097327 1476106 9. Xavi Normann Topp Skakklubben Evans 1548 1596 2024-02-20
101097412 1477552 10. Jonas Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1214 1246 2024-02-13
101097450 1480197 11. Nicholas Lindholm Olesen Haderslev Skakklub 1228 1366 2024-02-15
101200242 - 12. Nis Friis Boldt Haderslev Skakklub 1013 0 2024-02-17
101095844 1463616 13. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1475 1451 2024-02-16
101200191 1478877 14. Steffen Eg Munk Varde Skakklub 1137 1580 2024-02-08
101097870 - 15. Willas B. Jørgensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1391 2024-02-22
101097458 - 16. Johan Tharben Hansen Haderslev Skakklub 1100 0 2024-02-22
101200208 1481150 17. Markus Lindholm Olsen Haderslev Skakklub 1175 1153 2024-02-16
101097878 - 18. Benjamin hoff Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2024-02-16
100302204 1480014 19. Poul Veiling Christensen Odense Skakklub 1384 1668 2024-02-22
101097747 1482556 20. Peter Jørgensen Horsens Skakforening 1460 1551 2024-01-25
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097826 - 1. August Etzerodt Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 665 2024-02-19
101097549 1479067 2. Bertram Sletten Skakklubben Evans 1068 1316 2024-02-18
101097805 - 3. Boris Minchev Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 971 2024-02-03
101097895 - 4. Magne Højgård Buchholtz 1000 2024-02-19
101097891 - 5. Anton Emil Lang 900 2024-02-22
101097893 - 6. Johannes Straarup 800 2024-02-22
101097825 - 7. Mathias Flyger Andersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 908 2024-02-13
101097894 - 8. Christian Frøkær 800 2024-02-22
101200259 - 9. Nicolaj Roslev Pedersen Skakklubben Evans 1009 0 2024-02-20
101097811 - 10. Nicklas Freytag Lange Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 810 2024-02-22
101097897 - 11. Tajs Laursen 666 2024-02-24
- 12. X X 500 2024-02-24