loading
Arbejder ...

Konventum & Højstrupgård Weekend

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24792479
17
14
6
19
2
42 - 4024793,832481
2IM Martin Haubro
BMS Skak
24052407
18
13
11
5
1
53,2524083,252410
3Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
24002400
19
23
16
25
7
14 - 203,923723,872386
4IM Andreas Skytte Hagen
Næstved Skakklub
23492370
20
24
26
6
5
14 - 203,3523323,452361
5IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23512359
21
16
19
2
4
42 - 43,223673,202367
6IM Nikolaj Borge
Hillerød Skakklub
23502357
22
15
1
4
10
1323902,962372
7Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23212320
23
19
25
20
3
36 - 133,423133,362313
8FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22852282
24
28
15
30
21
221 - 253,522553,472253
9FM Matthias Bach
22772277
25
27
21
13
18
36 - 13022773,352270
10Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
22172233
26
20
13
15
6
36 - 132,622252,672240
11Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
22062232
27
25
2
18
13
36 - 132,622142,722238
12Peter Erik Olsen
Skakklubben Seksløberen
21972221
28
26
18
23
32
26 - 293,121653,222187
13William Olsson
22212221
29
2
10
9
11
42 - 4022212,302289
14FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22382215
30
1
24
28
22
14 - 202,922302,722211
15CM Jakob Rathlev
Jetsmark Skakklub
21982210
31
6
8
10
25
221 - 252,4521892,472201
16Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21792178
32
5
3
24
28
221 - 252,321732,292172
17WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21612165
1
30
28
29
31
26 - 292,521412,512145
18Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21772159
2
29
12
11
9
221 - 252,121751,922161
19Jacob Abildlund Brorsen
BMS Skak
21252147
3
7
5
1
24
36 - 131,2521751,342180
20Johan Sigeman
21462146
4
10
31
7
26
26 - 29021462,012136
21Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21272141
5
32
9
26
8
36 - 131,921511,982161
22Dennis Jørgensen
Helsingør Skakklub
21022132
6
31
30
27
14
14 - 202,121102,252137
23Christian Grubert
Jetsmark Skakklub
21142130
7
3
29
12
30
130 - 311,7520991,882112
24Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
21162124
8
4
14
16
19
36 - 131,721481,752149
25FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21022118
9
11
7
3
15
36 - 131,3521481,402150
26Casper Yukun Liu
BMS Skak
20882107
10
12
4
21
20
14 - 201,7521031,752137
27Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20742107
11
9
32
22
29
130 - 311,9520552,122085
28WIM Oksana Kryger
Brønshøj Skakforening
20982105
12
8
17
14
16
14 - 201,7521131,782119
29Per Skjoldager
Skakklubben Evans
21172103
13
18
23
17
27
14 - 202,321212,122111
30WFM Esmat Susanne Guindy
Fredericia Skakforening
21192100
14
17
22
8
23
221 - 252,121171,932101
31Claus B. Olsen
Skakforeningen Odysseus
20542084
15
22
20
32
17
½321,920262,062053
32Philipp Bergner
20832083
16
21
27
31
12
26 - 29020832,072072

Ratinggruppe 1 (11 spillere)Ratinggruppe 2 (11 spillere)

Hovedpræmier:
1. præmie: 4.000 kr.
2. præmie: 2.000 kr.
Ratinggruppe 1 (11-21) 1.000 kr.
Ratinggruppe 2 (22-32) 1.000 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.

Det er kun muligt at vinde en præmie

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Palle Bratholm
Nordsjællands Skakklub
20562080
17
0
27
1
18
1
10
½
2
0
13 - 19320463,082068
2Mark Simkin
20772077
18
1
13
1
12
0
17
1
1
1
41 - 3020772,982097
3Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20742072
19
½
8
1
16
½
23
½
10
1
4 - 83,220803,062081
4Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
20602060
20
1
14
1
17
1
12
½
9
0
4 - 83,1520672,992070
5Arne Christiansen
Randers Skakklub
20402054
21
½
23
½
20
1
16
½
8
½
39 - 123,220363,122052
6Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20202051
22
1
15
½
24
1
9
½
12
½
4 - 82,6520373,012061
7Paul Brøndal
Nordsjællands Skakklub
20132049
23
½
21
½
   128 - 301,3520061,322043
8WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20092038
24
½
3
0
26
1
21
1
5
½
39 - 122,720152,912040
9Luitjen Akselsson Apol
20352035
25
1
16
½
15
1
6
½
4
1
41 - 3020352,742085
10Rune Egede Andersen
Brønshøj Skakforening
20202028
26
0
28
1
22
1
1
½
3
0
13 - 192,720162,852021
11Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19722013
27
1
17
0
21
½
25
1
23
1
4 - 82,8519923,072022
12Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
19502004
28
1
26
1
2
1
4
½
6
½
41 - 32,2520172,532033
13Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
19851998
29
1
2
0
23
0
22
0
20
1
220 - 242,7519632,831981
14Thomas Nielsen
Nordsjællands Skakklub
19741991
30
1
4
0
25
0
26
0
32
0
128 - 302,919172,911953
15Reto Utiger Sørensen
Sjælsø Skakklub
19931990
31
1
6
½
9
0
24
0
28
1
13 - 192,8519832,731985
16Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
19791982
32
1
9
½
3
½
5
½
24
1
4 - 82,420102,442003
17Claus Støvring
Skive Skakklub
19601980
1
1
11
1
4
0
2
0
25
1
39 - 122,0519892,151997
18Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
19611976
2
0
29
1
1
0
27
1
26
½
13 - 192,619582,531975
19Peter Willer Svendsen
Hillerød Skakklub
19571969
3
½
24
0
27
0
32
½
30
1
220 - 242,719362,751954
20Lars Åman Jensen
Holbæk Skakklub
18921934
4
0
30
1
5
0
28
½
13
0
25 - 27218772,191920
21Kristian Bjørneboe
Helsingør Skakklub
19121929
5
½
7
½
11
½
8
0
22
0
25 - 271,819031,901921
22Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
20261929
6
0
31
+
10
0
13
1
21
1
39 - 122,2520211,591945
23Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18741928
7
½
5
½
13
1
3
½
11
0
13 - 191,5519031,761943
24Nicklas Alexander Winther-Jørgensen
Næstved Skakklub
19821927
8
½
19
1
6
0
15
1
16
0
13 - 192,419851,951938
25Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
19521921
9
0
32
1
14
1
11
0
17
0
220 - 242,519372,101919
26Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
18761908
10
1
12
0
8
0
14
1
18
½
13 - 191,818971,831935
27Jes Jacob West Knudsen
Frederikssund Skakklub
18891904
11
0
1
0
19
1
18
0
29
1
220 - 242,0518881,951905
28Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18911897
12
0
10
0
30
1
20
½
15
0
25 - 272,1518722,001887
29Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18541890
13
0
18
0
32
½
30
0
27
0
½312,1518052,231855
30Ib Skovgaard
BMS Skak
18581889
14
0
20
0
28
0
29
1
19
0
128 - 302,118252,181865
31Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben Seksløberen
17581881
15
0
22
-
   0320,217520,351874
32Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
18261874
16
0
25
0
29
½
19
½
14
1
220 - 241,718351,971875

Ratinggruppe 1 (11 spillere)Ratinggruppe 2 (11 spillere)

Hovedpræmier:
1. præmie: 4.000 kr.
2. præmie: 2.000 kr.
Ratinggruppe 1 (11-20+22) 1.000 kr.
Ratinggruppe 2 (21+23-32) 1.000 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.

Det er kun muligt at vinde en præmie.

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
18891865
17
1
12
0
23
0
22
1
21
0
218 - 283,6518403,201817
2Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18001856
18
1
15
0
16
1
10
+
11
1
42 - 32,218242,391868
3Poul-Erik Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18061852
19
½
21
1
6
0
27
1
8
1
4 - 53,0518203,071861
4Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17361847
20
1
16
½
5
0
24
1
12
½
36 - 122,5517502,991847
5Lukas Iskos
BMS Skak
18141842
21
½
19
1
4
1
6
1
15
1
1318742,831909
6Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
17881833
22
½
30
1
3
1
5
0
14
½
36 - 123,0517872,841836
7Nienke van den Brink
Caïssa Gladsaxe
17901831
23
½
25
½
27
½
17
½
19
½
13 - 173,317663,161805
8Marcus Axelsson
18191819
24
0
26
+
22
1
23
1
3
0
36 - 12018192,311807
9Tina Vehl
Skakklubben Seksløberen
17271819
25
½
23
½
29
1
12
½
16
1
4 - 52,7517503,031828
10Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18181818
26
1
24
1
15
0
2
-
 218 - 28018181,841821
11Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
18151815
27
1
29
1
12
1
15
0
2
0
36 - 12018152,821822
12Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17251805
28
1
1
1
11
0
9
½
4
½
36 - 122,417432,491815
13FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18201797
29
-
27
-
   032 - 330182001797
14Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17121797
30
½
22
½
24
½
32
1
6
½
36 - 122,9517142,981797
15Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
17581793
31
1
2
1
10
1
11
1
5
0
42 - 32,4518212,451855
16Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
17651775
32
1
4
½
2
0
25
1
9
0
13 - 172,917532,491775
17Alf Andries
Frem Skakklub
17231772
1
0
28
1
25
½
7
½
23
½
13 - 172,517232,541770
18Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
17181762
2
0
31
½
32
½
29
½
27
½
218 - 283,1516842,841745
19Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
16871750
3
½
5
0
30
½
28
½
7
½
218 - 282,416752,311738
20Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16801749
4
0
32
0
26
½
33
+
25
½
218 - 282,0516492,121727
21Olav Erikstad
17471747
5
½
3
0
31
½
30
1
1
1
36 - 12017472,281761
22Verner Hansen
Espergærde Skakklub
16361745
6
½
14
½
8
0
1
0
28
1
218 - 281,816422,131742
23Flovin M. Tummasarson
17421742
7
½
9
½
1
1
8
0
17
½
13 - 17017421,951764
24Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16541709
8
1
10
0
14
½
4
0
29
½
218 - 28216541,931710
25Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16371706
9
½
7
½
17
½
16
0
20
½
218 - 281,8516421,931707
26Sigurd Madison
17001700
10
0
8
-
20
½
31
1
32
1
13 - 17017001,881712
27Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
15441696
11
0
13
+
7
½
3
0
18
½
218 - 280,815531,361689
28Allan Ankjær
Skovbo Skakklub
15411685
12
0
17
0
33
+
19
½
22
0
29 - 301,215101,551664
29Henri Tolba
Amager Skakforening
15571680
13
+
11
0
9
0
18
½
24
½
218 - 281,115531,481670
30Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
15521678
14
½
6
0
19
½
21
0
31
1
218 - 281,515751,951679
31Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
15791664
15
0
18
½
21
½
26
0
30
0
1311,7515452,021644
32Lars Peter M. Johannessen
Helsingør Skakklub
16101660
16
0
20
1
18
½
14
0
26
0
29 - 301,816011,841653
33Bye
  
28
-
20
-
 032 - 33

Ratinggruppe 1 (11 spillere)Ratinggruppe 2 (11 spillere)

Hovedpræmier:
1. præmie: 4.000 kr.
2. præmie: 2.000 kr.
Ratinggruppe 1 (11-21) 1.000 kr.
Ratinggruppe 2 (22-32) 1.000 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.

Det er kun muligt at vinde en præmie.

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
15841647
17
1
12
1
10
½
25
1
13
0
4 - 83,415892,691643
2Evgenii Dymov
16461646
18
1
13
0
11
1
12
1
4
1
43016463,191678
3Henrik Johansson
16461646
19
0
26
½
9
½
22
1
20
1
39 - 12016463,111634
4Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
15131645
20
1
14
1
7
0
10
1
2
0
39 - 122,715273,221641
5Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
16321635
21
1
16
½
25
0
23
1
27
1
4 - 8416172,511635
6Mette Dalsgaard Larsen
Viborg Skakklub
15271623
22
½
24
½
19
½
18
½
12
½
13 - 194,314463,851596
7Leo Kresten Roland Nielsen
Helsingør Skakklub
15491615
23
1
19
1
4
1
13
½
21
1
1 - 23,715853,591633
8Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14591599
24
½
22
½
20
1
17
½
25
1
4 - 83,214733,311583
9Dennis Madsen
Helsingør Skakklub
16401585
25
0
27
0
3
½
32
0
28
1
26 - 293,815570,421587
10Mikkel Bræstrup
Holbæk Skakklub
14181561
26
1
15
1
1
½
4
0
19
0
13 - 192,2514291,981551
11Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14331556
27
1
25
½
2
0
21
0
16
½
220 - 252,414151,801530
12Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
11821516
28
1
1
0
22
1
2
0
6
½
13 - 191,312451,811510
13Aryan Mollasoltani
Caïssa Gladsaxe
15141510
29
1
2
1
16
1
7
½
1
1
1 - 22,7516181,531589
14Oliver Lehmann
Hillerød Skakklub
15091509
30
1
4
0
21
0
19
0
24
1
220 - 25015092,531448
15Johannes Frank Jensen
Præstø Skakklub
13831491
31
1
10
0
23
½
27
0
29
1
13 - 193,413431,231462
16André Friis Møller
Frem Skakklub
14121489
32
1
5
½
13
0
26
0
11
½
220 - 252,413941,181485
17August Jalving
Skak for sjov
14681488
1
0
28
1
24
1
8
½
26
1
4 - 83,114861,501488
18Jens Gade
Amager Skakforening
12651486
2
0
29
1
27
½
6
½
23
1
39 - 121,913191,441487
19Anker Müller
Skak for sjov
12861473
3
1
7
0
6
½
14
1
10
1
4 - 8114661,711545
20Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12921304
4
0
31
1
8
0
24
1
3
0
220 - 252,212831,061303
21Anna Sofie Li
Køge Skakklub
11791282
5
0
30
1
14
1
11
1
7
0
39 - 121,212960,611338
22Nikolaj Li
Køge Skakklub
12171249
6
½
8
½
12
0
3
0
30
1
220 - 251,7512280,471270
23Anders Erikstad
12151215
7
0
32
1
15
½
5
0
18
0
26 - 29012150,501215
24Leia Andries
Frem Skakklub
11121182
8
½
6
½
17
0
20
0
14
0
130 - 310,6511280,761192
25Oliver Fluck
Prøvemedlemmer
16000
9
1
11
½
5
1
1
0
8
0
13 - 192,85158501000
26Dhiraj Shekar
Prøvemedlemmer
15000
10
0
3
½
28
1
16
1
17
0
13 - 193147801000
27Kevin Wilkinson
14000
11
0
9
1
18
½
15
1
5
0
13 - 190140001000
28Frida Bjerregaard Hagen
Næstved Skakklub
11130
12
0
17
0
26
0
31
0
9
0
0321,3105501000
29Torben Nilsson
Helsingør Skakklub
10860
13
0
18
0
32
½
30
1
15
0
26 - 291,85107001000
30Zack Ottesen
BMS Skak
10000
14
0
21
0
31
1
29
0
22
0
130 - 311,497601000
31Hans van den Brink
Caïssa Gladsaxe
10000
15
0
20
0
30
0
28
1
32
1
220 - 251,75101101000
32Diya Shekar
Skak for sjov
9010
16
0
23
0
29
½
9
1
31
0
26 - 290,894301000

Ratinggruppe 2 (10 spillere)Ratinggruppe 1 (12 spillere)

Hovedpræmier:
1. præmie: 4.000 kr.
2. præmie: 2.000 kr.
Ratinggruppe 1 (11-19+25-27) 1.000 kr.
Ratinggruppe 2 (20-24+28-32) 1.000 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.

Det er kun muligt at vinde en præmie.

Partier i turneringen Konventum & Højstrupgård Weekend

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Konventum Konferencecenter logo

Konventum & Højstrupgård Weekend afvikles 23. juli til 25. juli 2021 på Konventum & Højstrupgård, Erling Jensens Vej 1 og Ejler Jensens Vej 1, 3000 Helsingør

Gruppe 1 spiller i Damgaardssalen på Konventum. Gruppe 2-4 spiller på Højstrupgård. Der er 50 meter at gå indendørs fra Damgaardssalen til Højstrupgård.

Dansk Skaksalg vil være til stede i det sædvanlige lokale C13 på Konventum tæt på Damgaardssalen.

Tilskuere er velkomne, men husk coronapas!

Turneringsform:
5 runder schweizer. Max. 128 deltagere delt i 4 evt. 5 grupper efter ELO

1. runde Fredag 23. juli 18:30
2. runde Lørdag 24. juli 10:00
3. runde Lørdag 24. juli 15:30
4. runde Søndag 25. juli 10:00
5. runde Søndag 25. juli 15:30

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.

Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Præmieeksempel ved 96 eller 128 deltagere (heraf 4 GM/IM).
Deltagerne deles i 4 evt. 5 grupper efter ELO.
Præmierne er ens i alle grupper med de maksimale 32 deltagere.

Ved 32 deltagere i gruppe 1-4:
Hovedpræmier:
1. præmie: 4.000 kr.
2. præmie: 2.000 kr.
Ratinggruppe 1 (ca.11-21) 1.000 kr.
Ratinggruppe 2 (ca. 22-32) 1.000 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.

Indskud: 300 kr., GM og IM, gratis ved tilmelding inden 1. juli.
Betaling senest onsdag 14. juli 2021 til Jacob Carstensen, konto 2520 2551727478 eller Mobile Pay, 29 90 50 35

Tilmelding: senest onsdag 14. juli 2021 her på siden. 

Yderligere information: Jacob Carstensen, telefon 29 90 50 35, e-mail: organizer@chessfestival.dk

Booking af værelser på Konventum eller Højstrupgård: https://konventum.nemtilmeld.dk/270

Forplejning: Det vil være muligt at købe snacks og drikkevarer under runderne samt en lun ret eller sandwich til frokost (13.30-15.00) og en varm middagsret til aften (Fredag 17.15-18.15, lørdag 19.00-20.30 og søndag 18.00-19.30). Flere detaljer på http://chessfestival.dk/

Dansk Skaksalg vil være til stede i det sædvanlige lokale C13 og holde åbent nogle timer hver dag. Åbningstider: Fredag 20.00-23.00, Lørdag 13.00-16.00 og 18.00-20.30, Søndag 13.00-16.00 

Foredrag: Lørdag 24. juli kl. 20.30-22.00 holder IM Jakob Aabling-Thomsen og Michael Agermose Jensen et foredrag med udgangspunkt i deres bog The Exhilarating Elephant Gambit Mere information: http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=26841

http://chessfestival.dk/ opdateres under turneringen med nyt og lidt fotos

Corona-reglement på http://chessfestival.dk/

LIVE Gruppe 1 livedækkes på alle brætter: http://liveskak.dk/2021/konventum-hojstrupgaard/

Periode 2021-07-23 .. 2021-07-25
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://chessfestival.dk/
Turnerings komite

Morten Frank Jensen (formand)
Peter Willer Svendsen
Palle Bratholm

 

Hoveddommer Thomas Larsen
Dommere Alle grupper:  Sigfred Haubro , Michael Andersen , Tom Nicolaj Skovgaard , Jacob Carstensen
Gruppe 1:  Michael Andersen
Gruppe 2:  Thomas Larsen
Gruppe 3:  Tom Nicolaj Skovgaard
Gruppe 4:  Sigfred Haubro

Tilmeldings muligheder til Konventum & Højstrupgård Weekend

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://chessfestival.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 32 2021-07-23 2021-07-23
Gruppe 2 32 2021-07-23 2021-07-23
Gruppe 3 33 2021-07-23 2021-07-23
Gruppe 4 32 2021-07-23 2021-07-23
Totalt antal tilmeldte 129
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800594 1700090 1. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2479 2479 2021-06-09
100103015 1414291 2. IM Martin Haubro BMS Skak 2405 2407 2021-06-02
101095662 417521 3. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2400 2400 2021-07-11
100600736 1407341 4. IM Andreas Skytte Hagen Næstved Skakklub 2349 2370 2021-06-18
100700286 1400142 5. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2351 2359 2021-06-20
100800065 1400312 6. IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2350 2357 2021-07-13
100600595 1402889 7. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2321 2320 2021-07-09
100602240 1429221 8. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2285 2282 2021-06-04
4603168 9. FM Matthias Bach 2277 2277 2021-06-06
100800259 1406671 10. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2217 2233 2021-06-09
100103773 1444816 11. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2206 2232 2021-06-03
100103379 1401386 12. Peter Erik Olsen Skakklubben Seksløberen 2197 2221 2021-06-06
1741721 13. William Olsson 2221 2221 2021-06-26
100800081 1401084 14. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2238 2215 2021-07-09
100600062 1405284 15. CM Jakob Rathlev Jetsmark Skakklub 2198 2210 2021-06-10
102101025 1400878 16. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2179 2178 2021-06-14
100600339 1400720 17. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2161 2165 2021-06-20
100600616 1402528 18. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2177 2159 2021-07-08
100103257 1411233 19. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2125 2147 2021-06-03
1705601 20. Johan Sigeman 2146 2146 2021-06-06
100100852 1401696 21. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2127 2141 2021-06-03
103102447 1408380 22. Dennis Jørgensen Helsingør Skakklub 2102 2132 2021-06-04
100600734 1406744 23. Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2114 2130 2021-06-12
100601670 1409476 24. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2116 2124 2021-07-08
100800106 1400550 25. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2102 2118 2021-06-03
100104150 1454153 26. Casper Yukun Liu BMS Skak 2088 2107 2021-07-09
100103890 1440969 27. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2074 2107 2021-07-01
100201099 1404695 28. WIM Oksana Kryger Brønshøj Skakforening 2098 2105 2021-07-13
100500454 1408828 29. Per Skjoldager Skakklubben Evans 2117 2103 2021-06-02
100600613 1401637 30. WFM Esmat Susanne Guindy Fredericia Skakforening 2119 2100 2021-06-20
100100078 1403575 31. Claus B. Olsen Skakforeningen Odysseus 2054 2084 2021-06-20
24664839 32. Philipp Bergner 2083 2083 2021-07-09
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800539 1404083 1. Palle Bratholm Nordsjællands Skakklub 2056 2080 2021-06-25
100602670 24676152 2. Mark Simkin 2077 2077 2021-07-07
100700367 1401670 3. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2074 2072 2021-06-14
100100252 1405349 4. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 2060 2060 2021-06-26
100600856 1402013 5. Arne Christiansen Randers Skakklub 2040 2054 2021-06-15
100201725 1423401 6. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2020 2051 2021-06-04
102101032 1447432 7. Paul Brøndal Nordsjællands Skakklub 2013 2049 2021-06-07
100802278 1004948 8. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2009 2038 2021-06-26
7202466 9. Luitjen Akselsson Apol 2035 2035 2021-06-06
100800805 1403133 10. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2020 2028 2021-07-16
100800374 1409182 11. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1972 2013 2021-06-07
100200822 1407325 12. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1950 2004 2021-07-09
100700391 1404253 13. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1985 1998 2021-07-09
100200107 1407147 14. Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1974 1991 2021-06-19
100802133 1426664 15. Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 1993 1990 2021-06-07
100602212 1406523 16. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1979 1982 2021-07-08
100900381 1406914 17. Claus Støvring Skive Skakklub 1960 1980 2021-06-10
100101663 1414623 18. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1961 1976 2021-07-01
100801329 1405250 19. Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1957 1969 2021-07-08
100801017 1412825 20. Lars Åman Jensen Holbæk Skakklub 1892 1934 2021-06-20
100800729 1424718 21. Kristian Bjørneboe Helsingør Skakklub 1912 1929 2021-06-15
100202092 1447955 22. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2026 1929 2021-06-19
100800660 1408356 23. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1874 1928 2021-06-28
100202497 1467352 24. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Næstved Skakklub 1982 1927 2021-07-21
100500692 1409859 25. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1952 1921 2021-06-18
101095855 1462547 26. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1876 1908 2021-07-09
100801774 1405985 27. Jes Jacob West Knudsen Frederikssund Skakklub 1889 1904 2021-06-04
100100857 1417215 28. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1891 1897 2021-07-02
100802760 1439391 29. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1854 1890 2021-06-10
100100198 1406760 30. Ib Skovgaard BMS Skak 1858 1889 2021-06-13
100801534 1416227 31. Rasmus Agertoft Hansen Skakklubben Seksløberen 1758 1881 2021-07-04
100100136 1409778 32. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1826 1874 2021-07-08
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104399 1457349 1. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1889 1865 2021-06-16
100100138 1406175 2. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1800 1856 2021-06-07
103103614 1440667 3. Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1806 1852 2021-07-12
100701708 1461176 4. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1736 1847 2021-06-16
101095257 1461613 5. Lukas Iskos BMS Skak 1814 1842 2021-06-06
100102012 1433768 6. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1788 1833 2021-06-03
100104149 1452568 7. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1790 1831 2021-06-10
1760467 8. Marcus Axelsson 1819 1819 2021-07-09
100802293 1418262 9. Tina Vehl Skakklubben Seksløberen 1727 1819 2021-06-20
100803186 1520067 10. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1818 1818 2021-06-19
100104462 45059730 11. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1815 1815 2021-06-22
101095747 1462482 12. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1725 1805 2021-06-19
100802146 1402714 13. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1820 1797 2021-06-03
100602138 1440659 14. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1712 1797 2021-07-12
100104290 1463896 15. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1758 1793 2021-06-24
100101939 1411357 16. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1765 1775 2021-07-04
100301969 1463373 17. Alf Andries Frem Skakklub 1723 1772 2021-06-12
100900449 1419838 18. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1718 1762 2021-07-03
100301886 1447947 19. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1687 1750 2021-06-10
100103836 1442589 20. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1680 1749 2021-07-01
1504983 21. Olav Erikstad 1747 1747 2021-07-05
100800075 1425285 22. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1636 1745 2021-07-21
7202431 23. Flovin M. Tummasarson 1742 1742 2021-07-05
100301879 1447009 24. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1654 1709 2021-06-03
100103837 1441400 25. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1637 1706 2021-07-14
1711806 26. Sigurd Madison 1700 1700 2021-07-01
101095063 1447971 27. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1544 1696 2021-06-29
100100093 1461273 28. Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1541 1685 2021-06-29
100101719 1418246 29. Henri Tolba Amager Skakforening 1557 1680 2021-07-21
100801113 1410962 30. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1552 1678 2021-06-23
100100016 1411098 31. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1579 1664 2021-06-14
100200488 1425560 32. Lars Peter M. Johannessen Helsingør Skakklub 1610 1660 2021-06-15
- - 33. Bye - 2021-07-24
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103110503 1444859 1. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1584 1647 2021-07-09
44166010 2. Evgenii Dymov 1646 1646 2021-06-22
1718347 3. Henrik Johansson 1646 1646 2021-06-23
100101289 1415484 4. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1513 1645 2021-06-29
100802190 1434195 5. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1632 1635 2021-06-30
100700378 1430718 6. Mette Dalsgaard Larsen Viborg Skakklub 1527 1623 2021-06-07
100802206 1426095 7. Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1549 1615 2021-06-15
100101086 1413368 8. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1459 1599 2021-06-20
100800677 1425919 9. Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1640 1585 2021-06-29
100202518 1467620 10. Mikkel Bræstrup Holbæk Skakklub 1418 1561 2021-07-21
100200903 1424270 11. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1433 1556 2021-06-30
100700690 1413856 12. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1182 1516 2021-06-07
100202448 1465716 13. Aryan Mollasoltani Caïssa Gladsaxe 1514 1510 2021-07-11
100803171 16280504 14. Oliver Lehmann Hillerød Skakklub 1509 1509 2021-06-20
100202278 1457942 15. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1383 1491 2021-07-09
100301795 1439081 16. André Friis Møller Frem Skakklub 1412 1489 2021-06-10
100104605 1471759 17. August Jalving Skak for sjov 1468 1488 2021-06-06
100100104 1416111 18. Jens Gade Amager Skakforening 1265 1486 2021-06-29
100104572 1472070 19. Anker Müller Skak for sjov 1286 1473 2021-06-05
100201715 1409700 20. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1292 1304 2021-06-07
100202550 1472119 21. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1179 1282 2021-07-16
100202374 1464957 22. Nikolaj Li Køge Skakklub 1217 1249 2021-07-16
1530445 23. Anders Erikstad 1215 1215 2021-07-05
100302033 1469207 24. Leia Andries Frem Skakklub 1112 1182 2021-06-12
101097228 - 25. Oliver Fluck Prøvemedlemmer 1600 2021-07-13
101097229 - 26. Dhiraj Shekar Prøvemedlemmer 1500 2021-07-16
16278739 27. Kevin Wilkinson 1400 2021-06-30
101096723 1472089 28. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1113 2021-06-05
100803238 1472763 29. Torben Nilsson Helsingør Skakklub 1086 2021-07-01
100104806 - 30. Zack Ottesen BMS Skak 1000 2021-07-06
100104811 - 31. Hans van den Brink Caïssa Gladsaxe 1000 2021-07-04
100104604 1472330 32. Diya Shekar Skak for sjov 901 2021-07-13