loading
Arbejder ...

Skolernes 50-års jubilæum GM- turnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
GM-gruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
24202401
10
1
2
0
3
½
4
1
5
½
6
1
7
1
8
½
9
½
623,724463,412427
2GM Mykhaylo Oleksiyenko
25902588
9
½
1
1
10
1
3
1
4
½
5
1
6
½
7
½
8
½
1025905,862594
3GM Tiger Hillarp-Persson
Brønshøj Skakforening
25162516
8
½
9
½
1
½
2
0
10
1
4
0
5
½
6
½
7
½
46 - 8025164,932507
4GM Vladimir Baklan
25892589
7
1
8
½
9
½
1
0
2
½
3
1
10
0
5
½
6
1
54 - 5025895,872580
5GM Eduardas Rozentalis
25232531
6
½
7
½
8
½
9
½
1
½
2
0
3
½
4
½
10
½
46 - 8025235,132520
6IM Andreas Skytte Hagen
Næstved Skakklub
23452368
5
½
10
0
7
1
8
0
9
0
1
0
2
½
3
½
4
0
9 - 102,7523402,982363
7FM Casper Yukun Liu
BMS Skak
22562317
4
0
5
½
6
0
10
0
8
0
9
1
1
0
2
½
3
½
9 - 101,822702,382319
8GM Jesper Søndergård Thybo
Køge Skakklub
25562520
3
½
4
½
5
½
6
1
7
1
10
½
9
½
1
½
2
½
35,4525574,982525
9GM Gabor Nagy
25032500
2
½
3
½
4
½
5
½
6
1
7
0
8
½
10
0
1
½
46 - 8025034,732493
10IM Bjørn Møller Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
25012501
1
0
6
1
2
0
7
1
3
0
8
½
4
1
9
1
5
½
54 - 54,7525044,732504
Skolernes 50-års jubilæum GM- turnering

GM-turnering/ Grandmaster Tournament

10 mands alle mod alle/ 10 player round robin tournament

9 runder på 7 dage/9 rounds in 7 days.

Præmier/Prizes: 1. Dkr. 8000.- 2. Dkr. 5000.- 3. Dkr. 3000.- 

Information: mail: formand@aarhusskak.dk Phone: 0045 2785 2859

Spilleplan/Schedule: 

Round 1: Mandag 11.juli / Monday 11th of July: 16.00 - 

Round 2: Tirsdag 12.juli / Tuesday 12th of July: 14.00

Round 3: Onsdag 13.juli / Wednesday 13th of July: 10 - 15 + Round 4: 16 - 21

Round 5: Torsdag 14.juli / Thursday 14th of July: 14.00

Round 6: Fredag 15. juli / Friday 15th of July: 10 - 15 + Round 7: 16 - 21

Round 8: Lørdag 16.juli /Saturday 16th of July: 14.00 - 

Round 9: Søndag 17.juli /Sunday 17th of July 10.00 - 

Forventet GM-norm: 6/9./ Expected GM-norm: 6/9 Which means the average rating will be close to or around 2500.

Venue: Tranbjerg School - Grønløkke Alle 9, 8310 Department A: 

For the players in the GM-group there will be refreshments during the game.

Periode 2022-07-11 .. 2022-07-17 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere Alle grupper:  Morten Fredsgaard Rasmussen
GM-gruppen:  Poul Jacobsen , Morten Fredsgaard Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Skolernes 50-års jubilæum GM- turnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
GM-gruppen 10 2022-07-11 2022-07-11
Totalt antal tilmeldte 10
Deltagere i gruppen GM-gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602308 1440640 1. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2420 2401 2022-06-16
4152417 2. GM Mykhaylo Oleksiyenko 2590 2588 2022-05-20
100102870 1700812 3. GM Tiger Hillarp-Persson Brønshøj Skakforening 2516 2516 2022-06-29
14102196 4. GM Vladimir Baklan 2589 2589 2022-07-01
12800023 5. GM Eduardas Rozentalis 2523 2531 2022-05-22
100600736 1407341 6. IM Andreas Skytte Hagen Næstved Skakklub 2345 2368 2022-07-03
100104150 1454153 7. FM Casper Yukun Liu BMS Skak 2256 2317 2022-07-04
100901592 1438832 8. GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2556 2520 2022-05-22
737119 9. GM Gabor Nagy 2503 2500 2022-05-22
103107144 1416928 10. IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2501 2501 2022-05-22