loading
Arbejder ...

ØBRO Sommerskak

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1CM Anders 1976 Nilsson
22352235
12
1
18
1
4
0
9
½
13
½
7
0
8
½
10 - 13022354,782209
2CM Jakob Rathlev
Jetsmark Skakklub
22272232
13
1
9
½
5
0
21
1
18
1
  10 - 133,922193,632229
3Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
20882175
14
½
8
1
6
½
7
1
4
1
19
½
9
½
51 - 43,4521204,212207
4Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21652171
15
1
19
1
1
1
5
1
3
0
9
0
7
1
51 - 44,221814,042190
5Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21252149
16
1
22
1
2
1
4
0
9
½
6
½
19
1
51 - 4421454,122167
6Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
21152139
17
½
21
1
3
½
19
0
22
1
5
½
12
1
5 - 64,5521144,462140
7CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21292131
18
0
16
1
22
1
3
0
21
1
1
1
4
0
47 - 94,321234,082129
8Claus Rossen
Viborg Skakklub
21362129
19
0
3
0
15
1
13
0
20
1
11
+
1
½
10 - 133,821103,432110
9Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20952109
20
1
2
½
14
1
1
½
5
½
4
1
3
½
51 - 43,2521353,182145
10Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20802107
21
0
13
1
19
0
17
½
11
1
14
1
18
½
47 - 94,520704,352100
11Morten Topholm
Læseforeningens Skakklub
20422106
22
0
20
1
18
½
14
0
10
0
8
-
 20 - 212,820163,132073
12Lukas Iskos
BMS Skak
20422072
1
0
15
1
21
½
18
0
17
1
13
1
6
0
10 - 133,7520373,632067
13Aksel Wetke Hallundbæk
Skakforeningen ØBRO
19102070
2
0
10
0
20
1
8
1
1
½
12
0
21
½
314 - 17219403,232061
14Niels Chr. Schjødt
Skakforeningen ØBRO
20362047
3
½
17
1
9
0
11
1
19
0
10
0
15
0
183,520163,292031
15Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20132026
4
0
12
0
8
0
20
0
23
+
17
1
14
1
314 - 172,6520002,672013
16Martin Reib Petersen
Skakforeningen ØBRO
20112025
5
0
7
0
17
½
22
-
   ½221,219961,222011
17Kim Andersen
Skakklubben Seksløberen
19792005
6
½
14
0
16
½
10
½
12
0
15
0
22
0
20 - 213,0519333,071974
18Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
19811991
7
1
1
0
11
½
12
1
2
0
22
1
10
½
47 - 92,520172,362057
19Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
19661961
8
1
4
0
10
1
6
1
14
1
3
½
5
0
5 - 62,220391,952063
20 Jan Slettebo
19851985
9
0
11
0
13
0
15
1
8
0
21
0
23
+
219019852,361958
21Claus Pakmor
Skakforeningen ØBRO
18951942
10
1
6
0
12
½
2
0
7
0
20
1
13
½
314 - 171,9519272,031961
22Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
18911931
11
1
5
0
7
0
16
+
6
0
18
0
17
1
314 - 171,719001,781940
23Bye
    
15
-
 
20
-
023

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Svend Kjems Hove
Skakforeningen ØBRO
18771931
12
1
6
1
3
0
4
½
2
0
22
0
17
0
16 - 174,2518254,361894
2Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19231925
13
½
15
0
19
1
11
1
1
1
3
0
22
½
45 - 115,0518924,621913
3Anders Vælds
Nørrebro Skakklub
17911915
14
1
9
1
1
1
5
½
16
½
2
1
4
½
1 - 23,218843,901947
4Jakob Kjær
Skakklubben Seksløberen
19171914
15
½
19
1
11
1
1
½
5
½
16
½
3
½
3 - 44,8519074,251919
5Mathias Nielsen
Sydøstfyn
18631912
16
1
10
½
22
1
3
½
4
½
9
½
13
½
3 - 44,2518714,341915
6Jan Kaas Pedersen
Årslev Skakklub
17671887
17
1
1
0
15
½
22
-
   20 - 221,417701,741882
7Henrik Mortensen
Caïssa Gladsaxe
18341884
18
½
22
0
8
½
20
0
17
0
19
½
23
+
16 - 173,9517614,271829
8Vedant Kumar Saravana
18701868
19
½
13
0
7
½
17
1
20
0
14
+
11
1
45 - 11018703,811836
9Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben Seksløberen
17781857
20
1
3
0
14
1
15
1
22
1
5
½
16
1
1 - 23,8518324,171884
10Alex Hansen
Valby Skakklub
18391852
21
1
5
½
13
½
  
15
½
19
1
12 - 143,3518443,051861
11Petruli Petrovski
Valby Skakklub
17791826
22
½
18
1
4
0
2
0
14
1
20
1
8
0
12 - 143,517793,811820
12Tina Vehl
Skakklubben Seksløberen
17151810
1
0
17
1
16
0
14
½
19
1
13
0
18
1
12 - 143,517153,771805
13Daniel Kokholm
Skakforeningen ØBRO
17201807
2
½
8
1
10
½
16
0
15
½
12
1
5
½
45 - 112,717593,121825
14Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17061807
3
0
20
1
9
0
12
½
11
0
8
-
 20 - 222,2516842,461788
15Markus Maagaard
Frem Skakklub
17431804
4
½
2
1
6
½
9
0
13
½
10
½
20
1
45 - 11317733,151821
16Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17031762
5
0
21
1
12
1
13
1
3
½
4
½
9
0
45 - 112,917362,801786
17 Staffan Thomasson
17491749
6
0
12
0
18
1
8
0
7
1
21
1
1
1
45 - 11017492,811773
18Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
16511735
7
½
11
0
17
0
19
0
21
0
23
+
12
0
20 - 222,4515902,761690
19Jan Ambirk
Næstved Skakklub
16191677
8
½
4
0
2
0
18
1
12
0
7
½
10
0
218 - 191,7516271,881679
20Ted Henrik Sandbech
16491649
9
0
14
0
21
1
7
1
8
1
11
0
15
0
315016492,021669
21Christoffer Vinther
Frem Skakklub
16111644
10
0
16
0
20
0
23
1
18
1
17
0
 218 - 192,815812,721630
22André Anda
Amager Skakforening
17271629
11
½
7
1
5
0
6
+
9
0
1
1
2
½
45 - 112,117541,111667
23Bye
   
21
0
 
18
-
7
-
023

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
15201611
11
½
2
1
20
1
10
½
18
1
7
½
4
0
2 - 53,615612,981601
2Omar Torbjørn Østerhus
Helsingør Skakklub
15761587
12
½
1
0
14
0
3
1
13
½
15
½
8
1
9 - 135,314954,671540
3Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
14831585
13
0
15
0
6
½
2
0
21
+
19
1
16
½
314 - 173,6514092,661542
4Noah Paludan
Skakklubben af 1968
15301564
14
1
16
0
17
½
13
1
10
0
6
1
1
1
2 - 54,315393,041602
5Jens Gade
Amager Skakforening
14331561
15
1
13
½
11
1
18
0
20
½
17
½
7
0
9 - 133,2514442,681557
6Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14551558
16
0
14
½
3
½
9
1
12
½
4
0
19
1
9 - 134,0514302,951549
7Peter Sørensen
Frem Skakklub
15811549
17
1
18
0
13
1
20
½
11
½
1
½
5
1
2 - 54,4515832,181565
8Jens Emborg
Skakforeningen ØBRO
13211545
18
0
17
0
19
0
21
+
9
0
13
0
2
0
119 - 202,3512151,651512
9Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14291540
19
1
20
0
10
0
6
0
8
1
12
0
15
1
314 - 174,313712,961521
10Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
13901517
20
0
19
1
9
1
1
½
4
1
18
0
11
0
9 - 133,0514101,801531
11Jiri Vorsilka
14951495
1
½
12
1
5
0
16
1
7
½
20
½
10
1
2 - 5014952,211511
12Flemming Andersen
Allerød Skakklub
14341444
2
½
11
0
15
0
19
1
6
½
9
1
13
0
314 - 17413892,761429
13 Radu Stefan Mihaila
13941394
3
1
5
½
7
0
4
0
2
½
8
1
12
1
46 - 8013942,081471
14Jacob Kamuk Dahlmann
Frem Skakklub
11421309
4
0
6
½
2
1
17
0
19
1
16
1
18
0
9 - 131,212820,551347
15Patrick Noumedem Hansen
Valby Skakklub
11821261
5
0
3
1
12
1
  
2
½
9
0
180,812900,831328
16Lars Lokdam
Skakforeningen ØBRO
16000
6
1
4
1
18
0
11
0
17
½
14
0
3
½
314 - 174,8151901000
17Gustav Holst
Skakforeningen Odysseus
15170
7
0
8
1
4
½
14
1
16
½
5
½
20
½
46 - 84,1151301000
18Joel Wellbourne-Wood
15000
8
1
7
1
16
1
5
1
1
0
10
1
14
1
610150001000
19Angelos Charalampidis
Skakforeningen ØBRO
10000
9
0
10
0
8
1
12
0
14
0
3
0
6
0
119 - 200,75101101000
20Maximilian Gaunitz
15000
10
1
9
1
1
0
7
½
5
½
11
½
17
½
46 - 80150001000
21Bye
   
8
-
3
-
  021
ØBRO Sommerskak

ØBRO Sommerskak EMT 2022

NB: Turneringen er nu fuldtegnet. Der er mulighed for at komme på venteliste ved at sende en mail til ptr.olsen@gmail.com, da der traditionelt er 5-10 deltagere som ender med at trække deres tilmelding.

Reserveliste: 

 

Bemærk et max. deltagerantal på 66 deltagere.

ØBRO Skakforening og Skakklubben Seksløberen indbyder til 7 runders koordineret turnering i sommerferien.

Spilledage/-tidspunkt:

Torsdag den 14. juli kl. 18:30 - 23:00
Fredag den 15. juli kl. 12:00 - 16:30 og 17:00 - 21:30.
Lørdag den 16. jul kl. 12:00 - 16:30 og 17:00 - 21:30.
Søndag den 17. juli kl. 12:00 - 16:30 og 17:00 - 21:30.

Spillested:
ØBROs lokaler, Rosenvængets alle 31 kld. 2100 Kbh. Ø. 5 minutters gang fra metrostationen ”Trianglen”

Grupper:
Turneringen vil blive afviklet i 2-3 sweitzergrupper af rimelig størrelse afhængig af deltagernes ratingtal. Gruppeplacering bestemmes efter fide-rating.

Betænkningstid:
90 min. + 30 sec. pr træk til hele partiet. Mødetid senest ½ time efter rundens start. Turneringen ELO-rates.

Indskud: 
250 kr som enten betales via mobilpay til TL Peter Olsen 60891050, eller betales inden 1. runde starter senest 18:00
Tilmelding:
online her, senest lørdag 9. juli

Præmier:
med et forventet deltagerantal i øverste sweitzergruppe på 20 deltagere vil 1. præmien være 2000,- samlet 80% af indskuddet bruges til præmier.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2022-07-14 .. 2022-07-17 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Peter Erik Olsen
Dommere
Gruppe 1:  Peter Erik Olsen
Gruppe 2:  Peter Erik Olsen
Gruppe 3:  Peter Erik Olsen

Tilmeldings muligheder til ØBRO Sommerskak

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 23 2022-07-14 2022-07-11
Gruppe 2 23 2022-07-14 2022-07-11
Gruppe 3 21 2022-07-14 2022-07-11
Totalt antal tilmeldte 67
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1705423 1. CM Anders 1976 Nilsson 2235 2235 2022-06-27
100600062 1405284 2. CM Jakob Rathlev Jetsmark Skakklub 2227 2232 2022-05-27
100104290 1463896 3. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2088 2175 2022-04-18
100800259 1406671 4. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2165 2171 2022-06-16
100100852 1401696 5. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2125 2149 2022-06-16
100701396 1411918 6. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2115 2139 2022-06-19
100300692 1408402 7. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2129 2131 2022-07-06
100300084 1403222 8. Claus Rossen Viborg Skakklub 2136 2129 2022-06-26
100802438 1412159 9. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2095 2109 2022-06-17
100201725 1423401 10. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2080 2107 2022-04-22
100300066 1404687 11. Morten Topholm Læseforeningens Skakklub 2042 2106 2022-07-12
101095257 1461613 12. Lukas Iskos BMS Skak 2042 2072 2022-06-13
100104742 1474472 13. Aksel Wetke Hallundbæk Skakforeningen ØBRO 1910 2070 2022-06-06
100100512 1407430 14. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 2036 2047 2022-06-26
100801207 1405683 15. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2013 2026 2022-06-04
100100496 1412000 16. Martin Reib Petersen Skakforeningen ØBRO 2011 2025 2022-04-24
100801520 1415743 17. Kim Andersen Skakklubben Seksløberen 1979 2005 2022-06-05
100104139 1452797 18. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1981 1991 2022-06-16
100104399 1457349 19. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1966 1961 2022-06-19
1704958 20. Jan Slettebo 1985 1985 2022-06-26
100103711 1431609 21. Claus Pakmor Skakforeningen ØBRO 1895 1942 2022-06-26
100301938 1461044 22. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1891 1931 2022-06-14
- - 23. Bye - 2022-07-16
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100400597 1408194 1. Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1877 1931 2022-06-09
100800374 1409182 2. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1923 1925 2022-07-13
100103925 1439197 3. Anders Vælds Nørrebro Skakklub 1791 1915 2022-05-11
100800674 1414925 4. Jakob Kjær Skakklubben Seksløberen 1917 1914 2022-05-31
100301707 1441868 5. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1863 1912 2022-06-25
100300006 1401777 6. Jan Kaas Pedersen Årslev Skakklub 1767 1887 2022-06-24
100800419 1401424 7. Henrik Mortensen Caïssa Gladsaxe 1834 1884 2022-05-25
45059730 8. Vedant Kumar Saravana 1870 1868 2022-06-17
100801534 1416227 9. Rasmus Agertoft Hansen Skakklubben Seksløberen 1778 1857 2022-06-16
100100769 1409719 10. Alex Hansen Valby Skakklub 1839 1852 2022-06-23
100103593 1417673 11. Petruli Petrovski Valby Skakklub 1779 1826 2022-06-04
100802293 1418262 12. Tina Vehl Skakklubben Seksløberen 1715 1810 2022-06-15
100100124 1407155 13. Daniel Kokholm Skakforeningen ØBRO 1720 1807 2022-06-13
100100138 1406175 14. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1706 1807 2022-06-18
100301919 1451294 15. Markus Maagaard Frem Skakklub 1743 1804 2022-06-06
101095747 1462482 16. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1703 1762 2022-05-10
1706284 17. Staffan Thomasson 1749 1749 2022-07-04
100104081 1447173 18. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1651 1735 2022-05-18
100200288 1428403 19. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1619 1677 2022-04-23
100100511 1409751 20. Ted Henrik Sandbech 1649 1649 2022-06-15
100501586 1449737 21. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1611 1644 2022-06-09
100104706 1552252 22. André Anda Amager Skakforening 1727 1629 2022-07-09
- - 23. Bye - 2022-07-15
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104326 1462172 1. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1520 1611 2022-04-27
100803326 1477013 2. Omar Torbjørn Østerhus Helsingør Skakklub 1576 1587 2022-07-11
100101289 1415484 3. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1483 1585 2022-07-13
100602805 1474987 4. Noah Paludan Skakklubben af 1968 1530 1564 2022-05-31
100100104 1416111 5. Jens Gade Amager Skakforening 1433 1561 2022-06-24
100100322 1411225 6. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1455 1558 2022-06-22
100301891 1447467 7. Peter Sørensen Frem Skakklub 1581 1549 2022-06-06
100103798 1437534 8. Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1321 1545 2022-06-15
100801513 1402870 9. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1429 1540 2022-06-18
100800414 1409557 10. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1390 1517 2022-06-04
365149 11. Jiri Vorsilka 1495 1495 2022-05-14
100803118 1467522 12. Flemming Andersen Allerød Skakklub 1434 1444 2022-06-24
0 2852638 13. Radu Stefan Mihaila 1394 1394 2022-07-10
100302131 1475673 14. Jacob Kamuk Dahlmann Frem Skakklub 1142 1309 2022-06-19
100104727 1472801 15. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1182 1261 2022-06-23
100104974 - 16. Lars Lokdam Skakforeningen ØBRO 1600 2022-07-09
100104957 - 17. Gustav Holst Skakforeningen Odysseus 1517 2022-06-10
3257797 18. Joel Wellbourne-Wood 1500 2022-06-15
100104951 42158044 19. Angelos Charalampidis Skakforeningen ØBRO 1000 2022-06-20
1773364 20. Maximilian Gaunitz 1500 2022-06-13
- - 21. Bye - 2022-07-15