loading
Arbejder ...

Aalborg GP 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1FM Bjarne Hansen
Nørresundby Skakklub
23252307
2
1
3
½
7
1
6
1
9
½
10
1
8
0
525,652312
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20042091
1
0
9
0
4
1
5
1
8
0
6
0
3
½
72,52004
3FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21782148
4
1
1
½
10
1
9
0
6
½
5
1
2
½
44,42180
4Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
19911923
3
0
5
½
2
0
8
0
10
½
7
½
6
0
93,11943
5Søren Thomsen
Aars Skakklub
19661887
6
0
4
½
8
0
2
0
7
0
3
0
10
0
½102,851896
6CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21522122
5
1
7
1
9
½
1
0
3
½
2
1
4
1
534,12170
7Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
19642028
8
1
6
0
1
0
10
0
5
1
4
½
9
0
82,451966
8Mads Alberg
Aalborg Skakforening af 1889
20492018
7
0
10
0
5
1
4
1
2
1
9
0
1
1
453,552058
9Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21652142
10
1
2
1
6
½
3
1
1
½
8
1
7
1
614,22207
10Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19391961
9
0
8
1
3
0
7
1
4
½
1
0
5
1
62,21978

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16951719
8
0
2
0
3
0
4
½
5
0
6
0
7
½
182,451652
2Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18381829
7
1
1
1
8
1
3
0
4
0
5
1
6
0
4441838
3Benny Grønhøj
Aars Skakklub
18841973
6
½
7
1
1
1
2
1
8
0
4
1
5
1
24,51914
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17281856
5
0
6
0
7
1
1
½
2
1
3
0
8
0
62,81719
5Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
18401715
4
1
8
½
6
1
7
1
1
1
2
0
3
0
341855
6Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
16891774
3
½
4
1
5
0
8
0
7
0
1
1
2
1
52,41722
7Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18581823
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
0
1
½
74,21777
8Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18041847
1
1
5
½
2
0
6
1
3
1
7
1
4
1
13,61873

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
16111478
8
1
2
1
3
1
4
0
5
1
6
1
7
1
613,851695
2Claus Gamborg
Randers Skakklub
14911371
7
1
1
0
8
0
3
0
4
½
5
1
6
0
5 - 62,61487
3Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16091532
6
½
7
1
1
0
2
1
8
1
4
0
5
1
33,851629
4Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
16421684
5
½
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
8
½
24,21681
5Aage Kristian Andersen
Aars Skakklub
15721689
4
½
8
0
6
1
7
0
1
0
2
0
3
0
83,451484
6Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14251512
3
½
4
0
5
0
8
1
7
½
1
0
2
1
341,951472
7Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15841543
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
8
1
1
0
73,61535
8Birger V. Høst
Randers Skakklub
16701699
1
0
5
1
2
1
6
0
3
0
7
0
4
½
5 - 64,51610

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13041459
8
0
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
3641259
2Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
11151348
7
0
1
1
8
0
3
0
4
1
5
1
6
1
442,11219
3Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13731432
6
1
7
0
1
1
2
1
8
1
4
½
5
0
34,651366
4Jens Ole Van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13571371
5
1
6
0
7
1
1
0
2
0
3
½
8
½
354,51290
5Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11631170
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
182,551093
6Vibeke Grue
Skanderborg Skakklub
10771215
3
0
4
1
5
1
8
0
7
0
1
0
2
0
271,751088
7Ehor Repey
Aalborg Skakforening af 1889
14171542
2
1
3
1
4
0
5
1
6
1
8
½
1
1
15,051437
8Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12471345
1
1
5
1
2
1
6
1
3
0
7
½
4
½
523,41324
Aalborg GP 2022

Aalborg GP 2022

Aalborg Skakforening indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP

Spillested: Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg

Tidspunkt: Lørdag d. 17. september 2021 fra kl. 10.00 til ca. kl. 16.30 

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle-mod-alle i grupper inddelt efter hurtigskakrating

Betænkningstid: 15 min. + 5 sek. pr. træk

Indskud: 100 kr. pr. spiller. Betales på spilledagen

Præmier: 70% af indskuddet. 20% går til den samlede GP-præmiepulje

Tilmelding: Her på siden senest fredag d. 16.september 2020 kl. 18

Kontaktperson: Bjarne Sønderstrup, tlf. 23375618, bfs@stofanet.dk

Periode 2022-09-17 .. 2022-09-17 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mesterklassen:  Bjarne Sønderstrup
Basis 1:  Bjarne Sønderstrup
Basis 3:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg GP 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2022-09-17 2022-09-16
Basis 1 8 2022-09-17 2022-09-16
Basis 2 8 2022-09-17 2022-09-16
Basis 3 8 2022-09-17 2022-09-16
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100600615 1403176 1. FM Bjarne Hansen Nørresundby Skakklub 2325 2307 2022-09-07
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2004 2091 2022-08-26
100700375 1402820 3. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2178 2148 2022-09-16
100102004 1406817 4. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1991 1923 2022-09-04
100700353 1417274 5. Søren Thomsen Aars Skakklub 1966 1887 2022-08-18
103106490 1409514 6. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2152 2122 2022-09-16
100700725 1407678 7. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1964 2028 2022-09-17
100700663 1418378 8. Mads Alberg Aalborg Skakforening af 1889 2049 2018 2022-09-16
100701854 5112362 9. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2165 2142 2022-09-16
100700393 1403257 10. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1939 1961 2022-09-15
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100700369 1428357 1. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1695 1719 2022-08-24
100201494 1401971 2. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1838 1829 2022-08-26
100700172 1404245 3. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1884 1973 2022-09-16
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1728 1856 2022-08-17
101095048 1454200 5. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1840 1715 2022-09-08
100201713 1409280 6. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1689 1774 2022-09-14
100700382 1419005 7. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1858 1823 2022-09-16
100700677 1406159 8. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1804 1847 2022-08-22
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100700434 1445847 1. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1611 1478 2022-08-24
100602469 1445855 2. Claus Gamborg Randers Skakklub 1491 1371 2022-09-15
100701895 1475142 3. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1609 1532 2022-09-15
100701318 1465546 4. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1642 1684 2022-09-11
100700340 1440799 5. Aage Kristian Andersen Aars Skakklub 1572 1689 2022-09-15
100701776 1464485 6. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1425 1512 2022-09-15
100701858 1470159 7. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1584 1543 2022-08-15
100602852 1477072 8. Birger V. Høst Randers Skakklub 1670 1699 2022-09-15
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100701788 1465058 1. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1304 1459 2022-08-16
100701497 1444913 2. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1115 1348 2022-09-06
100701631 1450549 3. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1373 1432 2022-08-15
100700601 1453521 4. Jens Ole Van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1357 1371 2022-08-15
100701176 1435167 5. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1163 1170 2022-09-02
103111400 1445880 6. Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 1077 1215 2022-09-15
100701926 34101241 7. Ehor Repey Aalborg Skakforening af 1889 1417 1542 2022-09-15
100201715 1409700 8. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1247 1345 2022-09-06